مصوبات خوبی در بخش دولتی و خصوصی در سفرهیئت دولت پیش بینی شده است

بجنورد- استاندار خراسان شمالی گفت: مصوبات خوبی برای استان در بخش دولتی و خصوصی در سفر رئیس جمهور پیش بینی شده که در مسیر توسعه استان خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی شجاعی اظهار کرد: در نخستین صحبتم با مردم استان در مراسم معارفه ام اعلام کردم بدون داشتن برنامه حرف از توسعه بی معناست بنابراین تهیه و تدوین سند توسعه استان در دستور کار قرار گرفت و با کمک بخش های مختلف استان این سند تهیه و رونمایی شد.

شجاعی افزود: برنامه ریزی، تلاش و جدیت بدای اجرا موجب می شود آثار اقدامات و کارهای ما در زندگی مردم مشاهده شود، بنابراین تلاش کردم کمتر سخنرانی کنم و بیشتر به مباحث کاری بپردازم.

وی ادامه داد: خراسان شمالی در بخش زیرساخت ها همانند راه و راه آهن مشکل دارد که البته تنها ایجاد این زیرساخت ها برای توسعه کافی نیست چرا که در سال های گذشته در سفر دولت های مختلف و مقام معظم رهبری اعتبارات فراوانی برای ایجاد زیرساخت ها تزریق شد اما توسعه زمانی رقم می خورد که بخش خصوصی در استان فعال شود.

وی تصریح کرد: باید شرایطی در استان ایجاد کنیم که خراسان شمالی به کارگاه کار و تلاش تبدیل شود و تاکید می کنم دانستن، تشخیص اولویت ها و اجرای برنامه ها مسیر درست کار کردن است.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی در ادامه سخنان خود بیان کرد: ایجاد محیطی امن برای حضور سرمایه گذاران تنها راه نجات استان است چرا که تنها با اعتبارات دولتی نمی توان حرف از توسعه زد.

شجاعی ادامه داد: افزایش تعداد پروازها به ۶ پرواز در هفته و قول مساعدت وزیر راه و شهرسازی برای شنیدن سوت قطار در استان و تکمیل محورهای مواصلاتی اصلی استان همانند محور بجنورد به جنگل گلستان از دیگر پیگیری ها برای توسعه استان است.

وی همچنین در بخش دیگر سخنان خود نداشتن بحران آب و برق برای ایجاد صنایع سنگین، وجود بیش از ۳۰۰ کیلومتر مرز با کشور ترکمنستان و تردد سالانه بیش از ۲۰ میلیون مسافر و زائر از محورهای مواصلاتی استان را از مزیت های مهم استان عنوان کرد و گفت: باید از این داشته ها در مسیر توسعه استان به خوبی بهره مند شد.

استاندار خراسان شمالی گفت: ۴۴ درصد مردم استان روستانشین هستند و این بدان معناست که اقتصاد باید از روستا و بخش کشاورزی آغاز شود اما به رغم وجود محصولات کشاورزی فراوان در استان به دلیل نبود صنایع تکمیلی این محصولات به طور خام به دیگر استان ها و کشورهای همسایه فروخته می شود.

شجاعی اظهار کرد: پایین بودن نرخ بیکاری و بالا بودن نرخ مشارکت اقتصادی استان نسبت به میانگین کشوری نشان می دهد نیروی کار آماده در استان وجود دارد اما وجود نرخ ۱۷ درصدی اشتعال ناقص در استان بدان معناست که بهره وری و بهره مندی خوبی از این نیروی کار نداریم.

وی در ادامه صحبت های خود به حال خوب استان برای کار کردن اشاره کرد و گفت: بزرگترین سرمایه بنده مردم پای کار استان است و بنده تمامی اجزای حاکمیت را در استان به رسمیت نی شناسم و مسئولان کشوری نیز از حال و هوای خوب استان اطلاع دارند و مسیر حرکت همه توسعه استان است.

شجاعی افزود: در حادثه سیل استان همه پای کار بودند و ید واحد ایجاد شده باعث شد سیل به خوبی مدیریت شود و بنده از همان روزهای نخست پیگیری اعلام خسارت ها به مرکز بودم تا در گستردگی سیل کشور خراسان شمالی فراموش نشود و نصوبه هیات دولت برای خراسان شمالی ۶۵۰۰ واحد مسکونی است.

استاندار خراسان شمالی در ادامه با اشاره به سفر رئیس جمهور و هیات دولت در ۲۳ تیرماه جاری به استان گفت: تلاش کردیم در جلسات نهاد ریاست جمهوری و دیدار جداگانه بنده با رییس جمهور نداشته های استان اعلام شود و در بخش دولتی و خصوصی مصوبات خوبی داشته باشیم که افزایش حداقل دو برابری اعتبارات تملک دارایی برای ایجاد زیرساخت ها و ۲۰ هزار میلیارد تومان مصوبه برای تامین مالی طرح ها توسط بانک ها، حضور شرکت ها و هلدینگ ها از جمله آثار توسعه ای این سفر خواهد بود.

شجاعی گفت: در این سفر تلاش داریم مصوباتی مانند الحاق فرودگاه به منطقه ویژه اقتصادی بجنورد برای تحول اقتصادی استان داشته باشیم که ارتباطی با اعتبارات ندارد.

وی با اشاره به عضویت خراسان شمالی در شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشور تاکید کرد: کاهش ۵۰ درصدی تسهیلات بانکی و افزایش سقف تسهیلات بانکی در استان های عضو این شورا مزیت هایی برای حضور سرمایه گذاران خواهد بود.

وی تصریح کرد: نداشته های استان باید یکی یکی تامین تا از مهاجرت نسل جوان به دیگر استان ها جلوگیری شود و مطالبه مردم از ما مسئولان ایجاد داشته های دیگر استان ها در خراسان شمالی باشد.

شجاعی افزود: برخی در استان به نداشته ها عادت کرده اند و در برابر آوردن داشته های جدید مقاومت می کنند اما بنده اعتقاد دارم خراسان شمالی باید در همایش ها، اردوهای ورزشی، رفت و آمد مسئولان کشوری دیده شود.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی در مورد انتخاب شهرستان شیروان برای برگزاری دیدار مردمی رییس جمهور گفت: رویکرد رییس جمهور و نهاد ریاست جمهور در دور دوم سفرها حضور در شهرستان دوم استان ها به لحاظ جمعیتی است و همچنین با توجه به یک روزه شدن سفر به دلیل کمبود وقت مقرر شد نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان با حضور روحانی افتتاح و بقیه پروژه ها به طور ویدئو کنفرانس در بجنورد افتتاح شود.

شجاعی اعلام کرد: هر فرماندار باید سه نداشته شهرستان خود را برای اعلام به رییس جمهور جمع بندی کند و همچنین سیستم بازرسی و ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری و استانداری در محل برگزاری دیدار مردمی برای دریافت نامه های مردمی مستقر هستند.

کد خبر 4664492

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =