شیدایی روستاییان مازندران در زیرسایه خورشید

سوادکوه - عشق به امام رضا (ع) در دل و جان مردم دیار مازندران ریشه دوانده و پرچم بارگاهش در شهرها و روستاهای این استان شور و حالی وصف ناشدنی ایجاد کرد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: «یازده سال خادم امام رضا (ع) بودم اما تازه امسال وسعت عشق مردم به امام مهربانی‌ها و مقام ایشان را درک کردم» این بخشی از گفته‌های، سیدمحمدحسام حجی خراسانی، خادمی از دیار رضوی است که امسال برای اولین بار پرچمدار دوازدهمین کاروان زیر سایه خورشید است و حرف‌هایش را درباره شوق مردم و خادمان در مراسم استقبال از پرچم بارگاه رضوی، اینگونه ادامه می‌دهد: شوق مردم نقل محفل خادمان رضوی است و آن خادمانی که این سال‌ها قرعه به نامشان افتاده، از حس و حالی می‌گویند که به زبان نمی‌آید و برای درک آن باید تجربه‌اش کرد و من امسال تازه متوجه شدم که چه حال و هوای غریبی است.

پرچمدار کاروان زیر سایه خورشید از قیاس شوق زائران در حرم و در اینجا می‌گوید: من این شور و شوق وصف ناشدنی مردم را در سال‌های خدمتم در حرم ندیده بودم؛ مردم اینجا، با حضور کاروان در شهرها و روستاهای خود، صددرصد به پرچم و زیارت حضرت مشغول می‌شوند و از اینکه از ایشان دور هستند، بی‌تابی می‌کنند و از او حاجت خویش را می‌طلبند، در حالکیه این شدت حضور را در میان مردم حاضر در حرم ندیده‌ام.

اکبر خواص‌فر، دیگر پرچمدار کاروان زیر سایه خورشید در شهرستان سوادکوه، در تأیید حرف همکارش می‌گوید: مردم از حضور پرچم بارگاه امام رضا (ع) چنان شوقی دارند که ما به واسطه شوق آنها، از هم اکنون که مراسم تمام می‌شود تا سال آینده چشم انتظاریم تا باز در خدمت زائران باشیم.

به راستی که این شوق مردم در زبان نمی‌گنجد؛ هنوز یک ساعت به حضور کاروان در روستای کارمزد سوادکوه مانده است اما مردم گرمای ظهر تیرماه تابستان را به جان خریده و در ورودی گلزار شهدای روستا به انتظار ایستاده‌اند. کمی آن سوتر، عده‌ای در تدارک استقبال از کاروان هستند و فرشته حسنی یکی از این افراد است که از چند روز گذشته در تکاپوی مراسم استقبال بوده و در این راه خستگی نمی‌شناسد و می‌گوید: به عشق امام رضا (ع) هر کاری که برای خدمت به زائران پرچمش از ما بر آید انجام می‌دهیم و این کارها را با جان و دل انجام می‌دهیم.

به عشق امام رضا (ع) هر کاری که برای خدمت به زائران پرچمش از ما بر آید انجام می‌دهیم و این کارها را با جان و دل انجام می‌دهیم

کاروان زیر سایه خورشید به روستا نزدیک شده است و مردم به صف شده‌اند و هر کدام به زبانی شوق خود را نشان می‌دهند؛ عده‌ای از هم اکنون اشک در چشمانشان جمع شده و با چادر رو گرفته‌اند و برخی دستشان را به آسمان بلند کرده‌اند، پیرزنی اسپند دود می‌کند، پیرمرد خوش صدای روستا چاووشی آغاز کرده است و پسری در ورودی روستا آب می‌پاشد تا خاک به هوا برنخیزد و مردی دختر معلولش را در آغوش گرفته تا امام مهربانی‌ها به واسطه پرچم متبرکش، دستی بر بدن بیمار کودک بکشد.

این شوق تنها مختص به روستاهای شهرستان سوادکوه نیست که در شهر پل سفید نیز مردم مشتاق حضور کاروان‌اند. ساعت حدود هفت عصر است که کاروان زیر سایه خورشید به پل‌سفید می‌رسد و به ناگاه در خیل جمعیت غلغله‌ای به راه می‌افتد و هر کدام به سمت پرچم می‌شتابند. پس از زیارت شهدا و نثار گل به آنها، مردم از گلزار شهدا تا مسجد جامع شهر در پی پرچم روان می‌شوند.

در مسجد مرد و زن منتظر هستند تا پرچم را به سمتشان آورند. پرچم را به صورت و چشم می‌مالند و بر آن بوسه می‌زنند و فرزندان کوچکشان را با لمس پرچم بیمه امام رضا (ع) می‌کنند؛ آنها که این روزها در حرم امام رضا (ع) نیستند، زیارتشان مسح پرچم آستان او و دریافت نمک و نبات متبرک است. زیارتی ساده و بی‌آلایش اما از جان و دل.

محمد اسماعیل امامزاده سرپرست دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی مازندران به مناسبت ویژه برنامه‌های دهه کرامت با بیان اینکه امسال سیزدهمین سال فعالیت جشن‌های زیر سایه خورشید است گفت: امسال نیز زائران حرم رضوی در قالب جشن‌های زیر سایه خورشید در استان حضور می‌یابند و پرچم حرم مطهر به گردش در خواهد آمد.

وی با اشاره به اینکه امسال نیز چهار کاروان زیر سایه خورشید با ۱۳ خادم رضوی در استان حضور می‌یابند گفت: بیش از ۲۵۰ عنوان برنامه در قالب زیرسایه خورشید در ۱۸ شهرستان استان، ۲۵ شهر و ۵۰ روستا اجرا شد.

امامزاده تصریح کرد: ۶۰ مجموعه فرهنگی شامل مؤسسات فرهنگی، هیئت‌ها و جوانان مردمی برنامه‌های زیرسایه خورشید را اجرا می‌کنند و تمامی فعالیت‌های آستان قدس رضوی در کشور و مازندران، مردم پایه است.

وی با اظهار اینکه بیش از ۱۵ هزار و ۸۲۹ خادم رضوی در استان مازندران ثبت نام کرده‌اند گفت: فعالیت‌های دهه کرامت با همت نیروهای مردمی انجام می‌شود و طبق آمار سال قبل ۱۵۰ هزار نفر از برنامه‌های زیرسایه خورشید بهره مند شدند و امسال از این میزان فراتر خواهیم رفت.

سرپرست دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در مازندران گفت: برنامه آرام جان، حضور خادمان در بیمارستان‌ها، پیام رهایی، حضور در زندان‌ها، تکریم خدمتگزاران، دیدار خادمان با ائمه جمعه و مدیران، حضور در مراکز تولیدی از جمله برنامه‌های جشن‌های زیرسایه خورشید است.

همزمان با دهه کرامت پرچم مطهر حرم رضوی در مناطق مختلف مازندران به اهتزاز درآمده است.

کد خبر 4665678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =