بازخوانی مشایخی؛ از اسطوره‌های شخصی تا رازهای ماندگاری

«یادنامه استاد جمشید مشایخی» به کوشش منیژه کنگرانی منتشر شد. یکی از مطالب این کتاب گفت‌وگوی بهمن نامورمطلق و علیرضا قاسم‌خان با جمشید مشایخی در موضوع واکاوی اسطوره‌های شخصی این هنرمند است.

منیژه کنگرانی به خبرنگار مهر گفت: کتاب «یادنامه استاد جمشید مشایخی» به مناسبت برگزاری آئین بزرگداشت این هنرمند برجسته که در اواخر خرداد در فرهنگستان هنر برگزار شد، تدوین و منتشر شده است. آخرین گفت‌وگو با زنده‌یاد مشایخی و همچنین یک گفت‌وگو با علی نصیریان نیز در این کتاب درج شده است.

وی افزود: کتاب چهار بخش دارد. در بخش نخست با عنوان «نقد و نظر» مقالاتی به این شرح منتشر شده؛ «شمایل هزار چهره: سیری در کارنامه بازیگری جمشید مشایخی» نوشته شاهپور عظیمی، «کمال الملک سینمای ایران: جمشید مشایخی» نوشته عبدالحسین لاله، «جمشید مشایخی: رازهای ماندگاری بدون جوانی» نوشته امیر پوریا و «در جست‌وجوی اسطوره شخصی جمشید مشایخی» نوشته بهمن نامور مطلق.

کنگرانی ادامه داد: در بخش دوم کتاب دو گفت‌وگو منتشر شده است. گفت‌وگوی نخست با عنوان «واکاوی اسطوره‌های شخصی در آخرین گفت‌وگو با استاد جمشید مشایخی» شامل گفت‌وگوی بهمن نامورمطلق، اسطوره‌شناس و نظریه‌پرداز برجسته فرهنگ و علیرضا قاسمخان، مستندساز و پژوهشگر با زنده‌یاد جمشید مشایخی است. در گفت‌وگوی دوم نیز من، عبدالحسین لاله و ایلیا محمدی‌نیا نیز درباره شخصیت جمشید مشایخی با علی نصیریان صحبت کرده‌ایم.

این نویسنده و پژوهشگر درباره دیگر بخش‌های کتاب نیز اشاره کرد: بخش سوم کتاب شامل تعدادی یادداشت برگزیده از بزرگان سینمای ایران و هنرمندان شاخص است و در نهایت نیز بخش انتهایی کتاب به زندگینامه و تعدادی از تصاویر و همچنین پوسترهای آثار شاخص جمشید مشایخی اختصاص یافته است. آیدین آغداشلو، جهانگیر الماسی، سید محمد بهشتی، قطب‌الدین صادقی، احمد ضابطی جهرمی، حبیب درخشانی، احمد طالبی‌نژاد، اکبر عالمی، محمود عزیزی، بهزاد فراهانی، حسین فرخی، بهمن فرمان‌آرا، علیرضا قاسم‌خان، حمید (محمدهادی) کاویانی، داریوش مهرجویی علی منتظری و ایرج راد از جمله هنرمندانی هستند که یادداشت‌های آنها در این کتاب منتشر شده است.

منیژه کنگرانی، مدیرکل گروه‌های علمی معاونت علمی و پژوهشی فرهنگستان هنر است. از دیگر کتاب‌هایی که با نوشتن، کوشش و اهتمام کنگرانی منتشر شده‌اند می‌توان به این موارد اشاره کرد: «نشانه‌شناسی فیلم‌های مستند دفاع مقدس»، «گفت‌وگومندی در ادبیات و هنر: مجموعه مقالات»، «فرهنگ مصور نمادهای ایرانی» و «دانش‌های تطبیقی: مجموعه مقالات فلسفه، اسطوره‌شناسی، هنر و ادبیات» (جملگی مشترک با بهمن نامورمطلق)، «مجموعه مقالات چهارمین هم‌اندیشی نشانه‌شناسی هنر به انضمام مقالات هم‌اندیشی سینما» و «مجموعه مقالات دومین و سومین هم‌اندیشی هنر تطبیقی».

مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری «متن» فرهنگستان هنر کتاب «یادنامه استاد جمشید مشایخی» به کوشش منیژه کنگرانی را با شمارگان هزار نسخه، ۱۹۲ صفحه و بهای ۳۵ هزار تومان، با همکاری انتشارات بنیاد سینمایی فارابی منتشر کرده است.

کد خبر 4665929

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =