آغاز فصل نخست کاوش باستان شناختی در شهر زیرزمینی ترخوران تفرش

اراک- معاون میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: فصل نخست کاوش باستان شناختی در شهر زیرزمینی ترخوران تفرش پس از اخذ مجوز پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور، آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن کریمی اظهار داشت: در انجام این کاوش؛ شناخت از دلایل شکل گیری این دست کند و دوره های سکونتی آن و نهایتاً پیوند و ارتباط آن با تاریخ شهر تفرش مورد نظر است.

وی افزود: دستکند ترخوران در زیر محله ترخوران تفرش در عمق ۶ تا ۱۲ متر زیرزمین در یک بافت کنگلومرایی و ترکیب قلوه سنگ و شن شکل گرفته و شامل فضاهای مسکونی و راهروهایی است که احتمالاً در چند طبقه ایجاد شده و قابلیت اسکان جمعیت قابل توجهی را داشته است.

کریمی در ادامه گفت: تاکنون بخش هایی از فضای این دستکند کاوش شده که در آن شواهدی از دوره سلجوقی، ایلخانی و صفوی شناسایی شده است. دستکند ترخوران براساس فضاهای موجود و گستردگی که در محله ترخوران تفرش دارد می تواند به عنوان یکی از بزرگترین دست کندهای ایران مورد توجه قرار گیرد و به طور قطع کاوش های باستان شناسی در آن ابعاد گسترده ای از فرهنگ ایران پیش از اسلام و دوره اسلامی را مشخص خواهد ساخت.

وی ادامه داد: اعتبار این پروژه ۱۵۰ میلیون تومان می باشد که از طرف شهرداری تفرش تأمین شده است. تابه حال در استان مرکزی بیش از ۱۵ دستکند در شهرستان های خمین، فراهان و تفرش شناسایی شده که سه مورد از آنها مورد کاوش قرار گرفته اند.

معاون میراث فرهنگی استان مرکزی در ادامه گفت: با وجود این نوع معماری دستکند، می توان استان مرکزی را به عنوان یکی از قطب های معماری دستکند در ایران برشمرد.

کد خبر 4665945

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =