تب داغ انتخابات در فضای مجازی آذربایجان غربی

ارومیه – هر چند هفت ماه به برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده اما تب انتخابات در فضای مجازی از سوی نامزدهای احتمالی در آذربایجان غربی داغ شده است.

خبرگزاری مهر- گروه استانها: سکینه اسمی- نگاهی به سابقه انتخابات متعدد در آذربایجان غربی نشان می دهد حال و هوای انتخابات به خصوص مجلس شورای اسلامی در این استان بیشتر از آنکه حزب و جناحی باشد همواره رنگ و بومی قومی و قبیله ای دارد.

شرایط تاریخی، خصوصیات جغرافیایی، ساختار اجتماعی- اقتصادی و آداب، رسوم و سنت های یک جوامع مهمترین عواملی هستند که تعیین کننده فرهنگ سیاسی در آن جامعه به حساب می آیند مطالعه تاریخ سیاسی آذربایجان غربی نیز بیانگر این است در انتخابات قوم گرایی و طایفه گرایی نقش برجسته ای داشته است.

در این دوره از انتخابات نیز هر چند هفت ماه به یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده و قضاوت رفتارهای نامزدها شاید زود باشد اما نگاهی به تحرکات و فعالیت های نمایندگان کنونی استان در مجلس شورای اسلامی و نامزدهای احتمالی به خصوص در فضای مجازی بیانگر این است که امسال نیز باید منتظر انتخابات با طعم قومی و قبیله ای باشیم.

هر چند ماه های زیادی تا برگزاری انتخابات مانده اما فعالیت نمایندگان کنونی استان در مجلس شورای اسلامی نسبت به ماه های قبل افزایش یافته است در کنار افزایش حضور در نشست های استانی، بازدید های متعدد از بخش های مختلف، برگزاری نشست های خبری انعکاس فعالیت های انجام داده در فضای مجازی بیش از گذشته به چشم می خورد.

بسیاری از نمایندگان کنونی استان در مجلس شورای اسلامی با مدد گرفتن از تعدادی از افراد خبرنگار باسابقه تحت عنوان مشاور رسانه ای تلاش دارند کم کاری سالهای دوره فعالیت خود را جبران کنند و نامزدهای احتمالی نیز برای سبقت گرفتن در این فضا با راه اندازی کانال و گروه در فضای مجازی تلاش دارند فضا را برای حضور و کسب بیشتر آرا مردمی بدست بگیرند.

در این میان برگزاری نشست های خانگی و شبانه توسط برخی نمایندگان کنونی و نامزدهای احتمالی نیز در حال انجام است و نتایج این نشست ها را در رفتارها و فعالیت های روزمره آنها براحتی می توان تشخیص داد.

حضور مستمر و زیاد در حوزه انتخابیه توسط نمایندگان فعلی استان در مجلس شورای اسلامی، حضور در مراسم عزا و عروسی، حضور در همایش ها، برگزاری نشست های خبری از دیگر فعالیت های نامزدهای احتمالی در این دوره از انتخابات در آذربایجان غربی است.

در این دوره از انتخابات قبل از اتمام مهلت قانونی استعفا اسامی افراد مطرح زیادی برای حضور در انتخابات بر سر زبان ها بود اما با هیچکدام از این گمانه زنی ها رنگ واقعیت نگرفت و استعفاهای چندان قابل توجهی در استان صورت نگرفت که این امر از دید کارشناسان بیانگر رقابت گرم انتخاباتی بین نمایندگان کنونی مجلس شورای اسلامی به خصوص در ارومیه است.

انتخابات مجلس در ۱۰ حوزه اصلی در آذربایجان غربی برگزار می شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی گفت: یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۱۰ حوزه اصلی در این استان برگزار می شود.

علی مصطفوی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مستقل شدن حوزه انتخابیه شهرستان میاندوآب اظهارداشت: دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان در ۹ حوزه اصلی برگزار شده بود که در این دوره با تفکیک حوزه انتخابیه میاندوآب از شاهین دژ و تکاب، انتخابات در ۱۰ حوزه اصلی برگزار می شود.

وی با بیان اینکه باید با تلاش و همدلی همه مسئولان و دست اندرکاران انتخابات شاهد برگزاری انتخاباتی قانونمند، سالم و باشکوه در آذربایجان غربی باشیم ادامه داد: باید مسئولان در انتخاب محل استقرار و تعداد شعب برگزاری انتخابات دقت کنند و تا متناسب با جمعیت تعداد مشخصی صندوق تدارک ببیند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی افزود: کمیته های زیرمجموعه ستاد انتخابات استان باید در اسرع وقت جلسات خود را تشکیل و بر اساس زمان بندی اعلام شده، آموزش های لازم صورت گیرد تا وظایف محوله را به نحو احسن انجام دهند.

وی تاکید کرد: مشارکت حداکثری از اصولی است که باید مورد توجه بخشداران قرار گیرد و امانتداری و بی طرفی از اصول و ویژگی های بخشداران و مجریان انتخابات در حوزه انتخابیه آنها باشد.

معاون سیاسی استاندار و رئیس ستاد انتخابات آذربایجان غربی چهار اصل اساسی در برگزاری انتخابات را مورد تاکید قرار داد و گفت: زمینه سازی برای مشارکت حداکثری، قانون مداری، امانت داری و بی طرفی، چهار اصل مهم و اساسی در انتخابات هستند که مجریان و دست اندرکاران انتخابات باید این اصول را سرلوحه کار خود قرار دهند.

مصطفوی با تاکید بر اینکه برای برگزاری انتخاباتی باشکوه در استان لازم است همه کمیته ها از هم اکنون برنامه ریزی لازم را برای اجرای هرچه بهتر وظایف خود داشته باشند اظهارداشت: از هم اکنون تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات پرشور در استان در حال انجام است.

لزوم برگزاری انتخابات سالم و پرشور / شناسایی ۳۰۰ نامزد احتمالی

مسئول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان‌غربی در خصوص آخرین اقدامات این شورا برای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: تاکنون ۲۰۰ تا ۳۰۰ نامزد احتمالی مجلس شورای اسلامی در استان شناسایی شده اند.

قنبر کریم‌نژاد صبح امروز یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه دوم اسفند امسال، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود اظهار داشت: شورای نگهبان براساس ادوار گذشته با بی‌طرفی و قاطعیت کامل در این دوره انتخابات وارد می‌شود.

وی با اشاره به وظایف شورای نگهبان در انتخابات، نظارت بر تمام مراحل انتخابات مجلس شورای اسلامی را از جمله وظایف این دفتر دانست و افزود: تاکنون ۲۰۰ تا ۳۰۰ نامزد احتمالی مجلس شورای اسلامی در استان شناسایی شده‌اند.

مسئول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان‌غربی خاطر نشان کرد: در انتخابات دوره گذشته مجلس شورای اسلامی ۴۴۴ نفر ثبت نامی وجود داشته و با توجه به شرایط ثبت نام در قانون فعلی انتخابات مجلس شورای اسلامی، چون افراد رد صلاحیت شده ادوار گذشته مجلس نیز می‌توانند مجدداً ثبت نام کنند این موضوع باعث افزایش تعداد افراد رد صلاحیت شده در هر دوره انتخابات شده و برای مجموعه شورای نگهبان ایجاد ذهنیت منفی می‌کند.

کریم نژاد، با بیان اینکه تمامی کشورها برای صیانت از قانون اساسی کشور خود نهادی دارند که در کشور ما شورای نگهبان وظیفه حفظ و صیانت از آن را برعهده دارد افزود: در جمهوری اسلامی ایران از روش شورایی برای صیانت از قانون اساسی استفاده می شود و قانون اساسی کشور ما هم وجهه جمهوریت داشته و هم وجهه اسلامیت دارد.

فعالیت ۱۲ هزار ناظر امین و فعال در آذربایجان غربی

وی ادامه داد: یکی از اتهاماتی که بر علیه شورای نگهبان مطرح می شود، موضوع برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا است که ارتباطی با این نهاد ندارد، ولی بدلیل عدم اطلاع رسانی مناسب و آگاهی کافی مردم از وظایف اصلی شورای نگهبان، این نهاد متهم به نظارت بر برگزاری این انتخابات می شود، در حالی که متولی اصلی این انتخابات خود مجلس شورای اسلامی است.

کریم نژاد خاطرنشان کرد: در کل استان ۱۲ هزار ناظر امین و فعال وجود دارد که از میان مردم به صورت داوطلبانه انتخاب شده اند و از طریق کمیسیون جذب و ارزیابی این تعداد برگزیده شده و در طول سال همکاری دارند.

مسئول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان غربی با بیان اینکه چینش و تعداد صندوق ها با هماهنگی وزارت کشور و شورای نگهبان صورت می‌پذیرد افزود: ممکن است برخی نقاط پرجمعیت نیاز به افزایش صندوق داشته باشند که این موارد با هماهنگی با وزارت کشور بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان از همان روز اعلام کرده که موافق الکترونیکی شدن انتخابات است به شرطی که امنیت آن توسط نهادهای متولی تایید شود گفت: رعایت مر قانون و انتخابات سالم و پرشور جزو برنامه های اصلی شورای نگهبان در انتخابات است.

مسئول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: پرونده صلاحیت کاندیدا ها بدون در نظر گرفتن جنسیت، قومیت و مذهب بررسی می‌شود و اجازه هیچگونه دخالتی از خارج از مجموعه هیئت نظارت بر این روند داده نمی‌شود.

کریم نژاد گفت: رد و تایید صلاحیت کاندیداها تا آخرین دقایق بررسی و رسیدگی می شود و شاید دریافت گزارشات و مدارک دال بر تخلف یک کاندیدا حتی در روز پایانی تبلیغات سبب رد صلاحیت وی شود.

آذربایجان غربی با ۱۰ حوزه انتخابیه، ۱۷ شهرستان ۳۸ شهر و ۱۳۶ دهستان ۱۲ کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی دارد که سه نفر از حوزه انتخابیه ارومیه، یک نفر از حوزه انتخابیه میاندوآب و شاهین دژ و از حوزه ها انتخاباتی میاندوآب، مهاباد یک نفر، نفده و اشنویه یک نفر، سردشت و پیرانشهر یک نفر، بوکان یک نفر، سلماس یک نفر، خوی و چایپاره یک نفر، ماکو، چالدرن، شوط و پلدشت یک نفر به مجلس شورای اسلامی راه می یابند.

کد خبر 4665997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =