امر به معروف و نهی از منکر باید در ادارات نهادینه شود

کرمانشاه_ استاندار کرمانشاه بر نهادینه شدن امر به معروف و نهی از منکر در ادارات این استان تاکید کرد و گفت: تحقق این مهم موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ بازوند صبح امروز یکشنبه در گردهمایی اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر و شورای اقامه نماز ادارات که در سالن اجتماعات بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه برگزار شد اظهار داشت: در مقابل امر به معروف و نهی از منکر مسئولیت شرعی و قانونی داریم.

وی افزود: اگر این هستیم که در نظام و ساختار اداری و بهره وری بالا باشیم لازمه آن این است که امر به معروف و نهی از منکر را اجرا کنیم.

استاندار کرمانشاه بیان داشت: امروز اگر در اداره‌ای صحبت از اختلاس و کارهای غیر اخلاقی شود به این دلیل است که به موضوع امر به معروف و نهی از منکر کمتر پرداخته شده است.

این مسئول بر نهادینه کردن امر به معروف و نهی از منکر در ادارات تاکید کرد و گفت: اگر این مهم را در ادارات نهادینه کنیم در کاهش آسیب‌های اجتماعی مؤثر خواهد بود و همچنین کار نیروی انتظامی و دادگستری کمتر خواهد شد.

بازوند تصریح کرد: این وظیفه که بر عهده ماست آنقدر مهم است که بزرگترین رویداد تاریخ اسلام که قیام عاشورا است تاکید بر این موضوع دارد و امام حسین (ع) هدف خود را از این قیام احیای امر به معروف و نهی از منکر می‌داند.

وی ادامه داد: کشور ژاپن توسعه خود را بر مبنای آموزه‌های علی بن ابیطالب (ع) قرار می‌دهد و به بهره وری ۷ ساعت و ۴۵ دقیقه در روز می‌رسد اما ما که پیروان آن حضرت هستیم در ادارات اتفاقی عجیبی می‌بینیم.

استاندار کرمانشاه گفت: باید بدانیم و آگاه باشیم که خداوند ناظر کارهای ماست و رعایت شئون، نهادینه کردن اخلاق اسلامی بسیار مهم و با ارزش است و باید به آن توجه کنیم.

بازوند ابراز داشت: داشتن وجدان کاری، صداقت در رفتار، گفتار و کردار همچنین حفظ بیت المال در ادارات از معروف‌های مهم هستند که باید در امور و کارها قرار بگیرد.

وی افزود: صرفه جویی بهترین معروفی است که باید در این شرایط تحریم به آن توجه داشته باشیم.

این مسئول گفت: حفظ روحیه انتقادپذیری، ارتقاء فرهنگ اقامه نماز در ادارات، دوری از فخر فروشی و سوء استفاده از موقعیت شغلی از دیگر معروف‌ها هستند که باید در ادارات و ارگان‌ها مورد توجه کارمندان و مدیران باشد.

جعفر همتی نماینده و بازرس ویژه استاندار کرمانشاه نیز در این گردهمایی اظهار داشت: وزیر کشور در ۱۰ برنامه ابلاغیه ای به تمام سازمانهای دولتی صادر کرد که طی آن وظیفه هر اداره را به نحو احسن انجام دهند.

وی افزود: لازم است هر اداره ای منکرات و معروفات خود را احصاء کند و مدیر دستگاه در جهت احرای آنها اقدام کند.

نماینده و بازرس ویژه استاندار کرمانشاه از زیر کار در رفتن برخی مدیران و کارمندان را یکی از منکرات در ادارات دانست و گفت: اینکه اتاق مدیر در بهترین وضع باشد یا کارمندی دیر سرکار حاضر شود و زود کار را ترک کند همه اینها منکراتی هستند که خیلی به آنها توجه نمی شود.

این مسئول خاطر نشان کرد: خداوند اولین آمر به معروف و ناهی از منکر است که پیامبران و امامان را به این جهت مبعوث کرد.

همتی بیان داشت: امر به معروف و نهی از منکر دو واجب فراموش شده هستند که در خصوص انجام آنها دچار سستی شده ایم.

وی با تاکید بر اینکه ادارات ما باید ادارتی بر پایه نظام جمهوری اسلامی باشد، افزود: هر جا فساد رخنه کند ارزشها ریزش خواهد کرد نباید اجازه دهیم فضای اخلاقی جامعه بخاطر بی توجهی برخی مسئولین به سمت بی حجابی و … سوق داده شود.

نماینده و بازرس ویژه استاندار کرمانشاه یادآور شد: خوشبختانه طی سالهای اخیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کرمانشاه جزو استانهای اول تا سوم کشور بوده است و امیدواریم روزی برسد که همه نا آمر به معروف و ناهی از منکر باشیم.

وی از استاندار کرمانشاه خواست تا رسیدگی به این فریضه الهی را نیز در زمره یکی از کارهای جهادی خود قرار دهد و گفت: همچنین ترتیبی اتخاذ شود تا مدیران کل از اعتباراتی که در اختیار دارند جهت تشویق کارمندانی که دستورالعمل امر به معروف و نهی از منکر را رعایت می کنند به کار بگیرند.

کد خبر 4666051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =