تعیین تکلیف پروانه ساختمانی املاک در تملک شهرداری ضروری است

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت:شهرداری به عنوان یک نهاد عمومی بعضاً برای املاک متعلق به خود حتی در پروژه‌های مشارکتی پروانه‌ای صادر نمی‌کند و این نماد اقدام غیرقانونی است.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی طرح «الزام شهرداری به تعیین تکلیف پروانه عملیات ساختمانی و گواهی پایان کار کلیه ساختمان‌های در تملک شهرداری تهران» که توسط این کمیسیون ارائه شده بود، گفت: اینکه شهرداری تهران تمام مردم شهر را ملزم به دریافت پروانه برای املاکشان حتی در حد کوچک مقیاس کند اما خودش به عنوان یک نهاد عمومی بعضاً برای املاک متعلق به خود حتی در پروژه‌های مشارکتی پروانه‌ای صادر نکند، نماد غیرقانونی عمل کردن است.

وی ادامه داد: نهادی که آحاد مردم شهر را مکلف می‌کند مطابق مفاد طرح تفصیلی، طرح جامع و مقررات شهرسازی و معماری عمل کنند، قاعدتاً خود این نهاد باید به طریق اولی این قوانین را رعایت کند.

سالاری با بیان اینکه این مهم در طول سال‌ها و دهه‌های گذشته انجام نشده و به یک فرهنگ تبدیل شده و ممکن است اجرای این طرح سخت باشد، اظهار داشت: این موضوع دلیل نمی‌شود که این روال اشتباه ادامه پیدا کند، امروز در جریان بازدیدهای ما و همکاران ما و یا مراجعاتی که مردم و یا پیمانکاران شهرداری به ما دارند بیشتر موضوعات مطروحه معطوف به مشکلات مربوط به املاک و اراضی متعلق به شهرداری تهران به خصوص در پروژه‌های مشارکتی است.

وی ادامه داد: قسمت عمده پروژه‌های مشارکتی شهرداری طی دهه‌های گذشته دچار مشکل هستند، یکی از این پروژه‌ها، هزار و یک شهر است که شهرداری توافقی کرده اما هنوز به نتیجه نرسیده است، ده‌ها و صدها پروژه این چنینی در شهر بلاتکلیفند که سرمایه‌های این شهر و مردم شهر هستند. متأسفانه شهرداری‌ها با رویکرد روزمرگی و برای اینکه در مقطع مدیریت خود به این موضوعات ورود نکنند، آینده مدیریت شهری را دچار مشکلات جدی می‌کنند.

سالاری افزود: این طرح طی چندین جلسه کارشناسی بررسی شده و امیدواریم با عملیاتی شدن این مصوبه ما شاهد رفع مشکل بسیاری از املاک شهرداری و ذینفعانی که با این املاک درگیر هستند، باشیم. ما باید بیشتر از مردم از الزامات تبعیت کنیم.

در پایان این طرح به تصویب اعضای شورای شهر تهران است.

کد خبر 4666108

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =