«مسلمانان و ماشین جنگی نازی‌ها» در کتابی به قلم دیوید معتدل

کتاب «مسلمانان و ماشین جنگی نازی‌ها» نوشته دیوید معتدل اخیرا در فرانسه منتشر شده است. نویسنده در این کتاب به ارتباط پروپاگاندای نازی‌ها با مسلمانان پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، به تازگی کتاب «مسلمانان و ماشین جنگی نازی‌ها» نوشته دیوید معتدل در فرانسه در ۳۲۲ صفحه و توسط انتشارات La Découverte منتشر شده است. معتدل استاد تاریخ در مدرسه علوم سیاسی اقتصادی لندن است و در مقدمه کتاب اشاره کرده که برای نگارش آن از آرشیو نازی‌ها و مراجعه به منابع مختلف در ۱۴ کشور کمک گرفته است.

در بخشی از این کتاب آمده است: جنگ جهانی دوم بخش مهمی از کشورهای اسلامی را نیز به خود مشغول ساخت و تقریباً ۱۵۰ میلیون مسلمان تحت کنترل و استعمار فرانسوی‌ها یا انگلیسی‌ها و بیش از ۲۰ میلیون نفر نیز تحت کنترل مسکو بودند. در اوج جنگ بود که نیروهای درگیر در جنگ متوجه اهمیت استراتژیک و سیاسی اسلام شدند. ژاپن در کشورهای اسلامی آسیای جنوب شرقی پیش روی کرد و آلمان نیز به سرزمین‌های اسلامی حوزه بالکان، آفریقای شمالی، کریمه و قفقاز دست یافت و به این ترتیب به خاورمیانه و آسیای مرکزی نزدیک شد. در اواخر سال ۱۹۴۱ مقامات المان تقریباً از پیروزی خود مطمئن بودند و با چرخش روند جنگ بود که برلین تلاش کرد اتحادی با کشورهای اسلامی علیه دشمنان مشترک یعنی انگلیس، اتحاد جماهیر شوروی سابق و یهودیان برقرار کند. سپس آلمان‌ها خود را به عنوان دوست مسلمانان و مدافع ایمان آنها معرفی کردند و حتی نهادهای مختلف اسلامی را پی ریزی کردند.»

این خبر را رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه تهیه کرده است.

کد خبر 4666154

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =