۱۷ درصد مردم قزوین هنوز در طرح ملی کنترل فشار خون شرکت نکرده اند

قزوین-معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت:هنوز ۱۷ درصد مردم استان در طرح کنترل فشار خون شرکت نکرده اند و مراکز سلامت آماده پذیرش بازماندگان از طرح برای شناسایی این بیماری هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید رضا نجاری ظهر یکشنبه در نشست خبری که به مناسبت ارائه گزارشی از وضعیت اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در استان در دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد اظهار داشت: اجرای طرح ملی بسیج کنترل فشار خون از کارهای ارزشمندی است که با تلاش گروهی محقق شد و نقش رسانه‌ها در آن تعیین کننده بوده است.

وی بیان کرد: در سلامت مردم نیازمند حمایت و همراهی همه دستگاه‌ها و رسانه‌ها هستیم تا بتوانیم اهداف تعیین شده را اجرایی کنیم و طرح ملی کنترل فشار خون از کارهای خوبی است که می‌تواند هزینه درمان را در این عرصه کاهش دهد.

نجاری گفت: در دهه های گذشته مهمتربن مشکلات ما در حوزه بیماری های واگیر دار بود اما امروز بیماری های غیرواگیر مهمتر است و برای نمونه فشارخون ریشه بیشتر بیماریهاست و در حالی که براحتی قابل انجام است ولی شاید چون مردم اطلاع ندارند مراجعه نمی کنند.

وی اظهارداشت: این طرح با هدف غربالگری افراد بالای ۳۰ سال برای جمعیت ۲۰ میلیون نفری در کشور اجرا شده است که در این میان حدود دو میلیون بیمار فشار خون شناسایی و یک میلیون نفر تحت درمان قرار گرفته اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین یادآورشد: در کشور ۸۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال به پایگاهها و مراکز تعیین شده از جمله ایستگاه های سلامت و بیمارستانها، نیروی انتطامی، سپاه، بسیج، ادارات، بوستانها، مراجعه کردند و بیش از ۲۸ میلیون نفر فشار خون خود را گرفتتد و سنجش شدند.

نجاری بیان کرد: در کشور ۸۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال و در استان ۵۲۹ هزار نفر فشار خونشان را سنجش کردند.

وی اظهارداشت: ۱۸۰ ایستگاه برای اجرای این طرح برپا شد و ۸۸۲ نفر از همکاران دانشگاه در این طرح ملی مشارکت کردند.

نجاری بیان کرد: در راستان قزوین ۳۵۳ هزار نفر در سامانه ثبت نام و ۱۴۲ هزار نفر به ایستگاهها مراجعه کردند و در کشور دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مبتلا به فشار خون شناسایی شدند.

۱۷ درصد از مردم در طرح فشار خون مشارکت نکردند

نجاری یادآور شد: در طرح غربالگری بیماری فشار خون پس از شناسایی افراد بالای ۳۰ سال که دارای فشار خون هستند آنها را به مراکز درمانی معرفی می‌کنیم تا برای درمان تحت نظر قرار گیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین تصریح کرد: خوشبختانه بیش از ۷۲ درصد از افراد بالای ۳۰ سال در استان در طرح ملی فشار خون شرکت کردند اما حدود ۱۷ درصد در این طرح شرکت نداشتند که نگران آنها هستیم و باید با اطلاع رسانی مناسب شرایط مراجعه این گروه را نیز مهیا کنیم تا اگر در این میان افرادی دچار بیماری فشار خون هستند از طرح باز نمانند و شناسایی شوند.

نجاری گفت: در مراکز سلامت همچنان پذیرای شهروندان هستیم تا غربالگری بیماری فشار خون صورت گیرد و کسی از پوشش طرح باز نماند.

امیرمحمد کاظمی فر معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین هم گفت: در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون تعداد ۹ بیمارستان دولتی و ۷ بیمارستان خصوصی مشارکت کردند و در بیمارستانها از ۲۳ هزار و ۹۶۶ نفر آزمایش فشارخون گرفته شد.

وی اضافه کرد: در هر بیمارستان به طور میانگین ۱۵۰۰ نفر مراجعه کردند که بیشترین مراجعه در بیمارستان‌های ولایت، مهرگان و بوعلی صورت گرفت.

کاظمی فر بیان کرد: افرادی زیادی هم به صورت داوطلبانه در این طرح مشارکت کردند مانند پرستاران که ارزشمند بود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: مهمترین دستاورد اجرای این طرح افزایش سطح آگاهی مردم در خصوص فشارخون است و با راه اندازی کلینیک فشارخون در همه بیمارستان‌های دولتی از جمله بوعلی و ولایت و نیز بیمارستان‌های خصوصی آماده خدمت در سطح یک هستیم.

محمد حسین ارداقیان مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین هم اظهارداشت: مشارکت عمومی، تقویت همدلی و همراهی دستگاههای اجرایی، سمن ها، شهرداری ها، فرمانداریها در اجرای موفق این طرح موثر بود و بیش از ۵۰۰ هزار نفر سنجش شدند. ارداقیان گفت: این طرح از ۱۷ خرداد ماه آغاز شد و تا ۱۵ تیرماه ادامه یافت و به دلیل بازماندن برخی از شهروندان همچنان در پایگاهها و مراکز سلامت آماده پذیرش مراجعان هستیم تا کسی از پوشش این طرح مهم بازنماند.


وی با تشکر از همکاری رسانه های گروهی استان گفت: از رسانه ها تشکر شد. در انعکاس طرح مشارکت داشتند. شهرداری ها. فرماندار یها. رسانه ها کمک کردند. مساجد کمک کردند. مردم مشارکت کردند.

ارداقیان بیان کرد: با کسب تجربه از این طرح موفق امیدواریم در سایر طرح ها نیز بتوانیم با مشارکت مردم و رسانه ها به دستاوردهای خوبی برسیم.
 

کد خبر 4666205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =