اتخاذ ساز و کار اصولی برای رفع ایرادات نظام اداری کشور ضروری است

اراک- استاندار مرکزی گفت: در حال حاضر اتخاذ ساز و کار اصولی برای رفع ایرادات نظام اداری کشور در راستای حل مشکلات و افزایش رضایتمندی مردم ضروری است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید علی آقا زاده پیش از ظهر یکشنبه در همایش ملی خط مشی گذاری برای آموزش شایسته مدیریت و کارکنان سازمان های دولتی در اراک اظهارداشت: امروزه در آموزش کارکنان بین دولت و مردم و مردم و دولت مشکلات اساسی وجود دارد و در چنین همایشی هایی باید برای رفع این مسایل تلاش کرد.

وی ادامه داد: گفته می شود مدیریت و رفتار مردم یک کشور منبعث از رفتار و عملکرد دولت است، یعنی اگر در کشور شاهد این هستیم که مردم به وظیفه مدنی خود خوب عمل می کنند به دلیل این است که دولت خوب عمل کرده و اگر مردم به وظایف خود عمل نمی کنند نیز به عملکرد دولت باز می گردد.

آقازاده تاکید کرد: مجموعه سیستم اداری کشور خوب عمل نکرده است، با اینکه دولت بزرگی داریم اما نواقص بزرگی هم وجود دارد. بیش از چهار میلیون نفر از طریق دولت ارتزاق می کنند اما اگر بازدهی آن را در یک سیستم چابک و چالاک ارزیابی کنیم شاید به یک دهم برسد.

وی گفت: مردم به مانند قطار و ما ریل آن هستیم و هرطور که ریل بگذاریم مردم حرکت می کنند. گفته می شود فرار مالیاتی در کشور ۳۵ هزار میلیارد تومان است اما به طور قطع بیش از صدها هزار میلیارد تومان است.

استاندار مرکزی عنوان کرد: در کشورهایی که دارای سیستم مالیاتی مناسبی هستند ۹۸ درصد اهداف مالیاتی تحقق پیدا می کند و تعداد معدودی یافت می شوند که فرار مالیاتی داشته باشند. در کشور تنها از کسانی مالیات دریافت می شود که از حقوق بگیران هستند و این یک نقص مبرهن در سیستم مالیاتی محسوب می شود.

وی بیان کرد: براساس نظر سنجی های انجام شده نارضایتی مردم از سیستم دولتی بیش از ۵۰ درصد و میزان رضایت کمتر از ۲۰ درصد است و این مساله یک هشدار تلقی می شود که این سیستم ها خوب اداره نمی شود و باید برای بهبود وضعیت، برنامه و ساز و کار داشته باشیم.

استاندار مرکزی با بیان اینکه در مدیریت ها باید سقف زمانی داشته باشیم، تاکید کرد: هنوز نمی دانیم که در مدیریت های کلان مدیر به سقف زمانی نیاز دارد تا بتواند برنامه ریزی کند و به نتیجه برسد.

آقازاده افزود: در دولت باید سنگ بنای لازم این کار برای حل مشکلات گذاشته شود. در این صورت می توانیم به نتیجه کار امیدوار بوده و پایه گذاری اصولی مبنای قانونی رفتار بین مردم و دولت را داشته باشیم.

کد خبر 4666219

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =