آخرین بازمانده کارخانه های درون شهری اصفهان منتقل شد

اصفهان - مدیر منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان گفت: پس از سالها مطالبه شهروندان کارخانه روغن نباتی ناز به عنوان آخرین بازمانده کارخانه های درون شهری از اصفهان خارج شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، آخرین کارخانه موجود در داخل شهر اصفهان کارخانه روغن نباتی ناز بود که مشکلات محیط زیستی بسیاری را طی سالیان گذشته برای مردم منطقه ۱۱ و مناطق اطراف ایجاد می‌کرد.

با توجه به شکایت و اعتراض مردمی در سال‌های گذشته در خصوص آلودگی‌های زیست محیطی کارخانه روغن نباتی ناز و انتشار بوی نامطبوع در هوای شهر، انتقال این کارخانه و توافق با مالکان در دستور کار جدی مدیریت منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان قرار گرفت که با پیگیری‌های لازم موضوع آلودگی این کارخانه رفع و عملیات آزادسازی آن آغاز شد.

یک هزار نفر ساعت جلسه با مسئولان و وکلای کارخانه

مدیر منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان نیز در خصوص روند اقدامات اجرایی پیرامون توافق‌های لازم برای خروج کارخانه روغن نباتی ناز از محدوده شهر، اظهار داشت: جلسات مختلفی با معتمدین منطقه و حتی افراد سرشناس کشوری مانند دکتر رنانی برگزار کردیم و در این جلسات چند نکته برای توسعه منطقه ۱۱ مطرح شد که از جمله این موارد می‌توان به برند سازی مبل رهنان، خروج کارخانه روغن نباتی ناز، ثبت آئین‌های رهنان مانند شبیه خوانی و غیره اشاره کرد.

حمید اشرفی تصریح کرد: بیشتر تمرکز معتمدین منطقه روی برند سازی صنعت مبل و بستنی رهنان بود که روی این موارد کار شد، به همین واسطه نخستین جشنواره مبل رهنان را به مدت سه ماه از دی ماه تا عید نوروز برگزار و مبل رهنان را به هم استانی‌های عزیز معرفی کردیم.

مدیر منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان ادامه داد: کارخانه روغن نباتی ناز به دلیل وجود بوی نامطبوع در وضعیت مطلوبی قرار نداشت و بوی نامطبوعی که از این کارخانه متصاعد می‌شد موجب آزار ساکنان منطقه بود. این بو به گونه‌ای بود که حتی تا خانه اصفهان و مناطق اطراف مانند مناطق دو و هشت نیز استشمام می‌شد.

وی اضافه کرد: با وجود تلاش‌های مستمر شهرداران مختلف طی ۲۰ سال گذشته، خروج این واحد تولیدی از منطقه انجام نشده بود اما در این دوره از مدیریت شهری، این توافق با وجود سختی‌های فراوانی که داشت انجام شد.

اشرفی بیان داشت: بیش از یک هزار نفر ساعت جلسه با مسئولان کارخانه و وکلای آنها تشکیل شد. همچنین جلسات متعددی در شهرداری برگزار و توافق‌های لازم برای انتقال این کارخانه به بیرون از شهر صورت گرفت.

وی با بیان اینکه کارخانه روغن نباتی ناز آخرین بازمانده کارخانه‌های درون شهری اصفهان بود، تاکید کرد: این کارخانه در زمینی به وسعت ۶۰ هزار متر مربع، بیش از ۵۵ سال سابقه حضور در این منطقه را دارد.

مدیر منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان گفت: وجود ۶۰ هزار مترمربع زمین در شهر و انتفاعی که از کارخانه نصیب برخی افراد می‌شد جا به جایی آن را دشواری کرده بود، به همین واسطه مساعدت‌هایی در استانداری انجام و قطعه زمینی در محدوده شهرستان میمه به صاحبان این کارخانه داده شد و روند انتقال کارخانه به این شهرستان آغاز شد.

کاهش بار ترافیکی خیابان امام خمینی با احداث خیابان کمکی

مدیر منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان گفت: قسمتی از زمین این کارخانه برای احداث خیابان‌هایی مانند خیابان کمکی امام خمینی (ره) و پرتمان که می‌تواند بار ترافیکی شهر را کاهش دهد، آزادسازی می‌شود.

اشرفی بیان داشت: طرح تملک اراضی ظهرآبادی پشت کارخانه روغن نباتی در دستور کار امسال است، در این طرح خیابان پرتمان و پارک ظهرآبادی با مساحت ۴۰ هزار متر قرار می‌گیرد، در صورت همکاری مردم و مالکین برای تسریع در انتقال سندها می‌توانیم پارک آب و آتش با یک طراحی خاص را نیز در این منطقه به زودی احداث کنیم.

وی وجود مخزن هیدروژنی درون کارخانه را یکی از خطرات موجود برای مردم منطقه ذکر کرد و افزود: این مخزن می‌توانست مانند یک بمب عمل کرده و باعث تخریب‌های وسیع شود. همه این دلایل عاملی برای انتقال این کارخانه به بیرون از شهر بود.

کد خبر 4666320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =