۵۱ هزار قزوینی فشار خون بالا دارند/ نمکدان را از سفره حذف کنید

قزوین-مدیر اجرایی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در قزوین گفت: ۵۱ هزار نفر از جمعیت بالای ۳۰ سال استان معادل ۱۱ درصد بیماری فشار خون دارند که با حذف نمکدان از سفره ها و تغذیه سالم کنترل می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری به مناسبت ارائه گزارشی از وضعیت اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در استان ظهر یکشنبه با حضور معاونان درمانی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، معاون اجرایی مرکز بهداشت و مدیرگروه بیماری‌های غیر واگیر دار استان در دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد.

سولماز فرخزاد در این نشست گفت: بر اساس آمارهای به دست آمده حدود ۲۶.۴ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال در کشور دچار بیماری فشار خون هستند که در استان قزوین این جمعیت به ۲۴.۶ درصد می‌رسد که پایین‌تر از نرم کشوری است.

وی بیان کرد: حدود ۵۶ درصد مردم از بیماری فشار خون خود اطلاع دارند و به طور میانگین از هر دو نفر یک نفر از بیماری خود مطلع هستند که در استان قزوین ۴۷ درصد مردم از بیماری خود خبر دارند و ۵۳ درصد از آن بی خبرند که اطلاع رسانی در این زمینه ضروری است تا از پیامدهای ناگوار آن جلوگیری کنیم.

مدیرگروه بیماری‌های غیر واگیردار استان قزوین یادآور شد: آمارها نشان می‌دهد ۳۷ درصد جمعیت کشور درمانشان مؤثر بوده ولی بسیاری از مردم که از بیماری مطلع شده و دارو مصرف می‌کنند پس از مدتی خودسرانه درمان را رها کرده و دیگر دارو مصرف نمی‌کنند که این موضوع پیامدهای زیادی دارد.

فرخزاد اظهار داشت: بیماری فشار خون به عنوان یک بیماری ناشناخته و کنترل نشده عامل بسیاری از مرگ و میرهاست و باید ضمن اطلاع از عوامل بیماری برای درمان و پیشگیری از آن اقدام کرد.

نمک و نمکدان را از سفره‌های خود حذف کنید

وی گفت: مصرف نمک یکی از عوامل مهم ابتلاء به فشار خون است و اگر میزان مصرف روزانه نمک از ۵ گرم در روز (نصف قاشق چای خوری) بالاتر برود زیانبار است و عواقب ناگواری دارد که در حال حاضر مصرف نمک در کشور ۱۱ گرم و در استان ۸.۸ گرم در روز است که جای نگرانی دارد.

مدیر اجرایی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در استان قزوین اظهار داشت: با اجرای سند ملی بیماری‌های غیر واگیردار کارهای خوبی صورت گرفته و امروز در بسیاری از مواد غذایی مانند نان، کنسروها مصرف نمک به حداقل رسیده و امیدواریم این روند با همکاری مردم و استقبال از فرآورده‌های کم نمک و بدون نمک تداوم یابد.

فرخزاد افزود: حذف نمکدان از سفره‌های خانواده‌ها از راهکارهای اساسی برای تضمین سلامت شهروندان است و با دادن آگاهی به مردم باید کمک کنیم تا توجه به تغذیه سالم و استفاده از غذاهای کم نمک و کم چرب رایج شود.

قزوین رتبه نخست مصرف فست فود

وی گفت: باید بینش مردم به نوع بسته غذایی و تغذیه سالم تغییر کند و به آنها آموزش دهیم تا از خوردن چربی، روغن‌های جامد، غذاهای فست فود، نوشابه، سوسیس و کالباس و نمک جدا خودداری کنند تا سلامتشان به خطر نیفتد.

فرخزاد اظهار داشت: فشار خون نرمال معمولاً ۱۲۰ روی ۸۰ و فشار ۱۳۰ روز ۸۰ فشار بالا محسوب می‌شود که متأسفانه ۸ درصد افراد زیر ۳۰ سال هم به این بیماری مبتلا هستند که از آن خبر ندارند و باید برای کنترل درمانی آن اقدام کرد.

وی گفت: در مصرف سیگار و دخانیات و قلیان در استان قزوین صاحب رتبه هستیم که نگران کننده است و در شرایطی که مصرف سیگار در کشور ۱۱ درصد جمعیت را شامل می‌شود در استان این وضعیت تا ۱۳ درصد است و رتبه سوم را داریم و در مصرف قلیان با میزان ۲۱ درصد جمعیت فعال رتبه دوم را داریم که جای تأسف دارد.

مدیر اجرایی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در استان قزوین بیان کرد: با ابلاغ سند ملی کنترل بیماری‌های غیر واگیردار در سال ۹۵ با پیش بینی اهداف ۱۳ گانه در مسیر کاهش ۲۵ درصدی فشار خون تا سال ۲۰۲۵ این طرح آغاز شد و امروز در وضعیتی هستیم که باید در اطلاع رسانی، غربالگری و کنترل این بیماری خاموش بتوانیم مشارکت مردم را بیشتر کنیم.

وی اضافه کرد: این طرح با کمک ۵۳ دستگاه اجرایی آغاز شده و رسانه‌ها در اجرا و اطلاع رسانی و موفقیت طرح بسیار مؤثر عمل کرده اند و تمام مراکز سلامت، پایگاه‌های بهداشت، بیمارستانها، درمانگاه‌های خصوصی و دولتی بسیج شدند تا با پوشش افراد بالای ۳۰ سال و مادران و زنان باردار و بیماران کلیوی، دستاوردهای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون مطلوب باشد.

فعال شدن ایستگاههای غربالگری در قزوین

فرخزاد گفت: در اجرای این طرح ۸۸۰ ایستگاه موقت و سیار در استان فعال و در بیمارستانها، کارخانه‌ها، ترمینال‌ها، ایستگاه راه آهن، نمایشگاه‌ها، مصلی‌های نماز جمعه، تجمع‌های مردمی، معابر عمومی، کتابخانه ها و بوستان‌ها و مراکز بسیج راه اندازی شد تا امکان دسترسی آسان همگان در مشارکت فراهم شود.

وی اضافه کرد: ۱۸۰ سنجش گر در کنار نیروهای دانشگاه علوم پزشکی، پرستاران، دانشجویان، نیروهای هلال احمر، بسیج جامعه پزشکی، نیروهای تأمین اجتماعی و درمانگاهی و داوطلبان سلامت قرار گرفتند تا طرح بدرستی و با پوشش کامل اجرا شود.

فرخزاد اظهار داشت: ثبت خود اظهاری مردم در سایت «سیب» هم انجام شده که هنوز آمار دقیقی از این افراد نداریم تا اطلاعات جامعی ارائه شود.

مشارکت ۵۲۸ هزار نفر در طرح کنترل فشار خون

مدیرگروه بیماری‌های غیر واگیردار استان قزوین یادآور شد: جمعیت بالای ۳۰ سال استان قزوین بالغ بر ۶۳۳ هزار نفر است که تعداد ۵۲۸ هزار و ۸۴۴ نفر از این جمعیت در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون شرکت کردند که میزان پوشش به ۸۴ درصد رسید که بسیار ارزشمند و غافلگیرانه است.

وی بیان کرد: پوشش اجرای این طرح در سه شهرستان آوج، بویین زهرا و تاکستان کامل و ۱۰۰ درصدی بود و میزان مشارکت مردم در قزوین ۷۲ درصد، البرز ۸۰ درصد و آبیک هم ۹۲ درصد بود.

۱۱ درصد مردم استان قزوین فشار خون بالا دارند

سولماز فرخزاد در ادامه گفت: با شناسایی افراد دارای فشار خون بالا مشخص شده که در کشور ۱۴ درصد مردم دارای فشار خون بالا هستند.

وی اظهار داشت: در استان قزوین ۳۸۶ هزار نفر به مراکز درمانی و ۱۴۲ هزار نفر به ایستگاههای سلامت مراجعه کردند که ۵۹ درصد آنها فشار طبیعی داشتند، ۱۱.۶ درصد فشار خون بالا و ۲۷ درصد هم پیش فشار خون داشتند و ۳ هزار نفر به تازگی متوجه شده اند که دارای بیماری فشار خون هستند.

۵۱ هزار نفر در استان قزوین فشار خون بالا دارند

فرخزاد در ادامه یادآور شد: تا امروز ۵۱ هزار نفر در استان قزوین دچار بیماری فشار خون بالا شناخته شدند که این افراد در سامانه سیب ثبت نام کرده اند و اطلاعات ما نشان می‌دهد باید حدود ۱۵۰ هزار بیمار فشار خون بالا داشته باشیم که هنوز پرونده تشکیل نداده اند و پنهان هستند که منتظر مشارکت بقیه مردم هستیم تا آمار نهایی این طرح استخراج شود.

وی بیان کرد: کار بسیار بزرگی در استان صورت گرفته اما نگران ۱۰۰ هزار بیماری هستیم که هنوز شناسایی نشده اند و باید با کمک رسانه‌ها شاهد حضور همه افراد باقیمانده در طرح باشیم تا این بیماری خاموش را شناسایی و برای درمان و کنترل آن اقدام کنیم.

۱۰۰ هزار بیمار فشارخونی بالا در استان پنهان هستند

فرخزاد گفت: همه شهروندان باید حداقل سالی یک بار فشار خون خود را کنترل کنند و از سلامت بدن خود آگاه شوند زیرا بسیاری از بیماری‌های قلبی و عروقی ناشی از داشتن فشار خون بالاست به همین دلیل همچنان انتظار داریم بقیه کسانی که در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون شرکت نکرده اند حتماً به مراکز تعیین شده و پایگاه‌های سلامت مراجعه کرده و از وضعیت فشار خون خود آگاه شوند.


 

کد خبر 4666396

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =