غرب تعهداتش را انجام ندهد، صنعت هسته‌ای به ۴ سال قبل بازمی‌گردد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اگر اروپا و آمریکا نخواهند تعهدات‌شان را انجام دهند، ما با کاهش تعهدات برجامی یک تعادل ایجاد می‌کنیم و شرایط را به چهار سال قبل باز می گردانیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در رادیو گفتگو با اشاره به ابتکارات هسته‌ای ایران برای موازنه سیاسی، گفت: برجام یک معامله و داد و ستد بود که آنچه ما ارائه می‌دادیم بسیار بیشتر از آن چیزهایی بود که دریافت می‌کردیم، زیرا طرف‌های مقابل بخصوص پس از خروج آمریکا از برجام تعهدات خودشان را فراموش کردند و اقدامات هسته‌ای که امروز جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهد، جهت یادآوری به طرف‌های مقابل برای انجام تعهدات شأن است.

وی بیان کرد: آنچه جمهوری اسلامی ایران در راستای ارتقا توان هسته‌ای انجام می‌دهد در چارچوب برجام است و در پاراگراف‌های ۲۶ و ۳۶ عنوان شده است، اگر طرف مقابل تعهدات خودش را انجام ندهد، این حق برای طرف دیگر وجود دارد که در تعهدات خودش تجدید نظر کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه به نامه رئیس جمهور به طرف‌های برجام اشاره کرد و اظهار داشت: رئیس جمهور در این نامه متذکر شدند اگر از فرصت‌هایی که از طرف ایران داده می‌شود، استفاده نکنید، جمهوری اسلامی ایران بر اساس مواردی که در برجام مطرح شده است، تعهدات خودش را کاهش می‌دهد و این کار در یک دوره دو ماهه عملاً انجام شده است.

وی عنوان کرد: پس از پایان دوره دو ماهه نخست، ذخایر اورانیوم از ۳۰۰ کیلو بیشتر شد و ارائه آب سنگین مازاد نیز از تعهدات ایران خارج شد. در حال حاضر سقف غنی سازی ۳.۶۷ درصد را شکستیم و از آن عبور می‌کنیم و در حال تهیه مواد غنی شده برای سوخت نیروگاهی هستیم که ۴.۵ درصد است.

کمالوندی درباره اقدامات ایران تصریح کرد: این اقدامات از روی لجاجت نیست برای این است که به دیپلماسی فرصتی داده شود تا طرف مقابل به خودش بیاید و وظایفش را انجام دهد و اگر هم اروپایی‌ها و آمریکا نخواهند تعهدات شأن را انجام دهند، ما نیز با کاهش تعهدات، در این معامله یک تعادل ایجاد می‌کنیم و شرایط را به چهار سال قبل باز می‌گردانیم. نباید فراموش کنیم جمهوری اسلامی ایران تمام تعهدات خود را انجام داده است و گزارشات آژانس کاملاً این موضوع را تائید می‌کند.

کد خبر 4666984

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =