نویسنده اسلام‌ستیز آلمانی در آستانه اخراج از حزب سوسیال دمکرات

اعضای حزب سوسیال دمکرات آلمان پس از دو تلاش بی‌فرجام برای اخراج تیلوزاراسین، سناتور سابق برلین، فرصتی یافته‌اند تا او را از حزب اخراج کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در برلین، اعضای حزب سوسیال دمکرات آلمان پس از دو تلاش بی‌فرجام برای اخراج تیلوزاراسین، سناتور سابق برلین، فرصتی یافته‌اند تا او را از حزب اخراج کنند. نظرات ضد اسلامی و نژادپرستانه تیلو زاراسین در سال‌های اخیر مشکلات زیادی را برای حزب ایجاد کرده است.

دادگاه ایالتی حزب سوسیال دمکرات در برلین براساس درخواست رهبران این حزب، تصمیم به اخراج زاراسین ۷۴ ساله گرفته است. اعضای دادگاه دو هفته در این باره به گفت‌وگو پرداختند و سرانجام در حکمی رسمی، تصمیم خود برای اخراج زاراسین از حزب اعلام کردند. البته این حکم هنوز قطعی نیست، چرا که وکیل زاراسین عنوان کرده که موکل او درخواست تجدیدنظر داده است و اگر لازم باشد به دادگاه قانون اساسی فدرال آلمان مراجعه خواهد کرد.

این روند می‌تواند سال‌ها ادامه یابد و تا آن زمان زاراسین عضو حزب سوسیال دمکرات خواهد ماند. او پیش‌تر نیز عضو هیأت مدیره دویچه بانک بود که در سال ۲۰۱۴، به خاطر توهین به دریافت‌کنندگان کمک‌های اجتماعی از مقام خود استعفا کرد. رهبران حزب سوسیال دمکرات پیش‌تر دو بار تلاش کردند تا تیلو زاراسین را از حزب اخراج کنند و در این زمینه موفق نبودند. لارس کلینگ‌بال، دبیرکل حزب سوسیال دموکرات در این باره گفت: «من به صراحت می‌گویم که از این تصمیم خوشحالم. نظر ما در این باره کاملاً روشن است. اظهارات نژادپرستانه زاراسین در سال‌های اخیر، اصول حزب را نقض کرده و به حزب ما ضربه زده است. اندیشه‌های نژادپرستانه در حزب ما جایی ندارد.»

این‌ها در حالی است که حزب راستگرای آلترناتیو برای آلمان از زاراسین دعوت کرده است تا به این حزب بپیوندد. در سال‌های اخیر، نظریه‌های نژادپرستانه و ضداسلامی زاراسین زیادی ایجاد کرده است. او در سال ۲۰۰۹، مهاجران مسلمان را به عنوان تولیدکنندگان دختران محجبه توصیف کرد. زاراسین در کتابش به نام "تصاحب خصمانه – چگونه اسلام مانع پیشرفت می‌شود و جامعه را تهدید می‌کند" نوشت که در آینده، اکثریت جمعیت آلمان را مسلمانان تشکیل می‌دهند و آلمانی‌ها در اقلیت خواهند بود. از نگاه او، مسلمانان دمکراسی و رفاه جامعه آلمان را به خطر می‌اندازد.

زاراسین اعتقاد دارد که ادغام در جامعه آلمان به سختی امکان‌پذیر است. دادگاه حزب اعلام کرد: «زاراسین به طور جدی اصول حزب را نقض کرده و به اعتبار حزب آسیب زده است. به همین دلیل باید از حزب اخراج شود.» آنطور که آژانس مطبوعاتی آلمان از قول مسئولان دادگاه نقل کرده است؛ زاراسین مسلمانان را افرادی با بی‌ارزش و خطرناک توصیف می‌کند. دادگاه اعلام کرد: «این رفتار زاراسین کاملاً نژادپرستانه است. سخنان او علیه اسلام و مسلمانان بارها در مطبوعات منتشر شده است. او از اعتبار حزب سوسیال دمکرات سو استفاده کرده و این عمل نباید نادیده گرفته شود.»

زاراسین بارها اتهام نژادپرستی را رد کرده است. او اعلام کرده که در سخنرانی‌ها و کتاب‌هایش تنها شرایط حال‌حاضر آلمان و اروپا را توصیف می‌کند. او درباره رأی جدید دادگاه حزب گفت: «این باعث تأسف است که آزادی بیان و دمکراسی در تصمیمات حزب نادیده گرفته شده است.» ۴۵ سال از زمان حضور او در حزب سوسیال دمکرات می‌گذارد. زاراسین معتقد است که امکان ندارد کسی به خاطر اظهارات او مورد آزار و اذیت قرار گیرد. آندراس کوهلر، وکیل زاراسین، درباره رأی دادگاه حزب گفت: «ما به دادگاه ایالتی حزب سوسیال دمکرات در برلین درخواست تجدیدنظر داده‌ایم. اگر نتیجه دلخواه به دست نیاید، به دادگاه فدرال حزب شکایت خواهیم کرد و پس از آن، درخواست تجدید نظر را به دادگاه قانون اساسی فدرال آلمان ارائه می‌دهیم. این روند سال‌ها طول می‌کشد و در این مدت زاراسین عضو حزب باقی می‌ماند.» آندراس اشتوخ از اعضای حزب سوسیال دمکرات درباره اخراج زاراسین گفت: «موانع زیادی برای اخراج زاراسین از حزب وجود دارد، اما او سال‌هاست که به وضوح از حزب جدا شده است.»

اریک اشتون یکی دیگر از اعضای حزب نیز گفت: «نگرش اعضای حزب کاملاً روشن است و ما خود را از نژادپرستان جدا می‌کنیم.»

کد خبر 4667836

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =