هدف اصلی تعزیرات حکومتی رونق کسب‌وکار حلال است

اهواز - معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی ایران گفت: تنها بخشی از وظایف این سازمان برخورد با چند متخلف تعیین‌شده ولی هدف اصلی رونق کسب‌وکار حلال است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد بارانی پیش از ظهر امروز در مراسم معارفه و تکریم مدیرکل تعزیرات حکومتی استان خوزستان اظهار کرد: یکی از اشکالات وارد به برخی قوانین این است که همگام با نیاز اجتماعی و دولت حرکت نمی‌کنند؛ یک مدیر باید این هنر را داشته باشد که همسان‌سازی قوانین با این نیازهای عمومی و یا دولت را انجام بدهد.

وی با تأکید بر اینکه مداخلات مدیران باید هوشمندانه و نه بر اساس آنچه در ذهن‌های ما رسوب کرده است باشد، افزود: گاهی مواقع در حوزه مدیریت نیاز به تغییرات در برخی اصول داریم که آن مدیریت با نیاز جامعه اسلامی منعطف شود؛ هدف، حیات جامعه اسلامی است و در این صورت شاید برخی رفتارهایی که تا دیروز جرم تلقی می شده امروز نه جرم و نه تخلف باشد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی ایران تصریح کرد: تعامل به معنای سفارش پذیری نیست بلکه اتخاذ تصمیم با استفاده از خرد جمعی و مشاوره گرفتن از مسئولان استان است.

بارانی با تأکید بر اینکه گام اول در سرمایه اجتماعی اعتماد است، گفت: میزان اعتماد اجتماعی مردم در این استان به تعزیرات حکومتی باید تا حد ممکن بالا باشد؛ اعتماد با رفتار منصفانه و هوشمندانه مسئولان محقق می‌شود.

وی با اشاره به اینکه گام بعدی سرمایه اجتماعی است، ادامه داد: اینکه سازمان تعزیرات یک مرجع رسیدگی هست، هدف نیست بلکه هدف تسهیل کسب‌وکار و همچنین رونق تولید است؛ تنها بخشی از وظایف این سازمان برخورد با چند متخلف تعیین‌شده ولی هدف اصلی رونق کسب‌وکار حلال است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی ایران یادآور شد: پیش‌بینی و پیشگیری از جرم وظیفه نه تنها مسئولان بلکه تمام بشریت است؛ بنابراین هرچند قلم تعزیرات در زمینه رسیدگی بر خلاف متخلفان عمل می‌کند ولی کمین کردن و بعد پرونده درست کردن نه در آموزه‌های دینی و نه در منویات اخلاقی آمده و نباید این‌چنین عمل کرد.

بارانی با اشاره به اینکه آثار قلم تعزیرات باید بر روابط خارجه، کسب‌وکار و وضعیت استان در نظر گرفته شود، اضافه کرد: رسیدگی هوشمند جدای از بدنه اجتماع نیست؛ بنابراین باید ضمن داشتن مداخلات قهریه (ولی در صورت منجر شدن به رونق تولید) نسبت به یک مداخله هوشمند با در نظر گرفتن اقتضائات جامعه اقدام کرد.

وی اظهار کرد: همیشه مداخلات هوشمند لابلای قانون پیدا نمی‌شود، برخی مواقع یک اجتهاد قضایی با پیوند اجتماعی نیاز است تا رأی بهتری صادر شود؛ بنابراین در مداخلات باید از برچسب زنی پرهیز کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی ایران با اشاره به اینکه تعامل فسادگونه تحت هیچ شرایطی پذیرفتنی نیست، تأکید کرد: نمی‌توان خدمات چندساله یک کارخانه یا شرکت را با یک تخلف زیر سؤال برد؛ می‌توان هدایت و نظارت را برای آنها اعمال کرد تا از بروز خطاهای بعدی جلوگیری شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در پایان این مراسم با تقدیر از تلاش‌های رضا سعیدی مدیرکل سابق، نعمت‌الله بیرانوندی به عنوان مدیرکل جدید تعزیرات حکومتی استان خوزستان معارفه شد.

کد خبر 4669085

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =