سوختن گنبد میدان حسن آباد/اعطای جایزه جهانی به خانه ای در کاشان

آتش سوزی در میدان حسن اباد تهران و آتش گرفتن دو گنبد آن، ساماندهی تیلیغات گردشگری، اعطای جایزه معماری به خانه ای در کاشان از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

به گزارش خبرنگار مهر، در این هفته خبر رسید که معرفی جاذبه های سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرفت در این باره محمد ابراهیم لاریجانی مدیرکل دفتر تبلیغات و گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت: طرح معرفی جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان تدوین و اجرا می‌شود. در نظر داریم تا این استان را در استان‌های همجوار خود نیز معرفی کنیم تا از این استان‌ها گردشگر به آنجا برود. مانند هرمزگان کرمان خراسان شمالی و جنوبی و گلستان. همچنین هفته‌های فرهنگی در این استان‌ها با موضوع جاذبه‌های استان سیستان و بلوچستان برگزار خواهد شد.

وی افزود: فعالیت دیگر در حوزه برگزاری تورهای آشنا سازی برای آژانس‌های مسافرتی استان‌های همجوار و استان تهران است که عمده فروشی می‌کنند همچنین این تورها برای آژانس‌هایی که در حوزه طبیعت گردی فعال هستند نیز برگزار خواهد شد. از آن طرف نیز باید با هتل‌ها و آژانس‌های استان صحبت کرد تا به گردشگران و یا این آژانس‌ها در کشور تخفیف و تسهیلات بدهند و بستر مناسبی را برای حضور گردشگران فراهم کنند باید با سیستم‌های رزرواسیون هم صحبت کنیم تا پکیج تبلیغات تورها را هم در سایت‌های خود قرار دهند. در این سایت‌ها معمولاً همیشه تور شهرهای گردشگری دیگر گذاشته می‌شد و یا نهایتاً چابهار ولی ما می‌خواهیم به همه استان گردشگر برود و تور گردشگری همه شهرهای آن معرفی شود.

بخشی از بافت تاریخی حسن‌آباد سوخت

در این هفته سخنگوی سازمان آتش‌نشانی از آتش‌سوزی گسترده در یک مجموعه انبار در ضلع غربی میدان حسن‌آباد خبر داد که بخشی از بافت تاریخی این میدان را هم درگیر آتش‌سوزی کرده است.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی گفت: محل یک انبار یا دو سه انبار در مجاورت هم به وسعت بیش از هزار متر مربع بود که به طور کامل شعله ور بود و آتش به سقف‌های این انبار سرایت کرده بود. آتش از طریق سقف‌های شیروانی به قسمت بافت تاریخی که در ضلع شمال غربی میدان هم بود سرایت کرده و بخش‌هایی از بافت تاریخی خصوصاً نرده‌های پنجره‌ها را شعله ور کرده بود.

ملکی تاکید کرد: آتش نشانان از دقایق اولیه از چندین طرف هم از طریق نردبان‌های هیدرولیکی و هم از طریق لوله کشی از سطح زمین عملیات را آغاز کردند. اکنون شعله زنی به طور کامل انجام شده و از شعله‌های سرکش خبری نیست و مقداری لکه گیری مانده که نیروها مشغول عملیات هستند.

پیشنهاد میراث فرهنگی برای تغییر نام استان گلستان به هیرکانی

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در نشست خبری ثبت جهانی جنگل های هیرکانی که در این هفته برگزار شد، گفت: در سال‌های آینده می‌توان جنگل‌های ارسباران را به این پرونده اضافه کرد. جنگل‌های هیرکانی فسیل زنده دارند و از نظر داشتن گونه‌های مختلف زیستی بسیار بااهمیت است. ما به استاندار گلستان پیشنهاد کرده‌ایم این استان نام باستانی خود را داشته باشد که همان هیرکانی است. اگر این کار انجام می‌شد جشن ملی ما در استان گلستان پرمعناتر می‌بود.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور مأموریت دارد برنامه جامع گردشگری را برای جنگل‌های هیرکانی و بیابان لوت ارائه کند. گرچه ممکن است در عمل بخشی از این برنامه‌ها تحقق پیدا نکند ولی ما برای بیابان لوت و جنگل‌های کشور برنامه‌ای درباره چگونگی حضور گردشگر داشته باشیم. ما به استان گلستان پیشنهاد کرده ایم نام استان به نام باستانی خود یعنی هیرکانی تغییر کند.

خانه تاریخی سعادت کاشان جایزه مرمت و معماری سال ۲۰۱۹ را گرفت

رئیس اداره میراث‌فرهنگی کاشان از اعطای جایزه بین‌المللی A+Award سال ۲۰۱۹ در بخش معماری و مرمت از طرف موسسه Architizer به پروژه مرمت خانه تاریخی سعادت در کاشان خبر داد.

مهران سرمدیان، رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان با اعلام این خبر گفت: «آرکی‌تایزر یکی از بزرگترین و معتبرترین مراجع برگزاری مسابقات بین‌المللی معماری در دنیاست که در بیش از ۸۰ شاخه برگزار می‌شود و هر ساله صدها معمار از سراسر دنیا پروژه‌های خود را برای حضور در این رویداد جهانی به این رقابت می‌گذارند.»

او افزود: «موسسۀ آرکی‌تایزر با بیش از ۴۰۰ میلیون مخاطب جهانی‌، در ایران نیز در میان جامعه مهندسین معمار بسیار شناخته شده است، ولی با این وجود این اولین بار است که پروژۀ مرمت یک خانۀ تاریخی در ایران موفق به دریافت این جایزه شده است. پروژۀ مرمت خانه تاریخی سعادت در کتاب پروژه‌های منتخب معماری سال ۲۰۱۹ موسسۀ آرکی‌تایزر توسط ناشر معتبر هنری Phaidon به چاپ خواهد رسید.»

حضور یک مدیر میراثی در نمایشگاه دنیای لونگ چوانگ

نمایشگاه «دنیای لونگ چوان: سلادون لونگ چوان و جهانی شدن» این هفته در کاخ «جایی گونگ» در کاخ‌موزه شهر پکن (شهر ممنوعه) با حضور محمدرضا کارگر رئیس اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی، گوآن چیانگ رئیس سازمان آثار تاریخی‌فرهنگی چین، وانگ شیء دونگ مدیر کاخ‌موزه چین، جن شیا دونگ شهردار شهر لی شوئ استان چو جیانگ، چن شو اوا رئیس موزه استان چو جیانگ، باقری رئیس دیپلماسی عمومی و رسانه، وفایی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن و دیگر مقامات عالی رتبه فرهنگی گشایش یافت.

محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌ها در این مراسم با اعلام رضایت از همکاری موزه‌ها که منجر به این رویداد بزرگ فرهنگی در شهر ممنوعه به عنوان یکی از پرجاذبه‌ترین بناهای تاریخی جهان شده است، گفت: «در جهان امروز که برخوردهای سیاسی، فضای حاکم بر جوامع را به خود مشغول کرده است، موزه‌ها تلاش می‌کنند تا گفتگوی فرهنگی را گسترش دهند. گفتگویی که موجبات اصلی بالندگی انسان و گسترش دوستی هاست.»

ابلاغ شیوه‌نامه ساماندهی اقلام تبلیغاتی گردشگری

در این هفته مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری از ابلاغ شیوه نامه طراحی و تولید اقلام تبلیغاتی گردشگری به ۳۱ استان کشور خبر داد و گفت: اقلام تبلیغی هر استان با توجه به بازارهای هدف آن تولید می شود.

یکی از اقدامات دفتر تبلیغات و بازاریابی معاونت گردشگری ساماندهی اقلام تبلیغاتی است که هم در ستاد سازمان میراث فرهنگی برای معرفی ایران در خارج از کشور تولید می شوند و هم برای معرفی ۳۱ استان در داخل کشور. ساماندهی اقلام تبلیغاتی از چند حیث حائز اهمیت است از جمله اینکه کالایی که تولید می شود باید متناسب با نیاز بازار هدف، کاربردی، استاندارد و منطبق با محصول آن استان باشد.

آسیب شناسی ها نشان می داد که هیچ شیوه نامه کاربردی برای مدیران کل استانی و دفاتر تبلیغاتی که این اقلام را چاپ می کنند وجود نداشته است یعنی نمی دانستند که چه چیزی با چه زبانی، به چه روشی با چه محتوایی و حتی با چه رنگی چاپ کنند. ادارات کل میراث فرهنگی استانها اقلامی را مانند بروشور جاذبه ها شبیه به هم چاپ می کردند ولی ما براساس سلایق و علایق اتباع کشورهایهدف به این نتیجه رسیدیم که سلیقه توریست ها با هم متفاوت است به عنوان مثال محصولی که اروپایی به دنبال آن است با محصولی که عراقی می خواهد تفاوت دارد.

کد خبر 4669840

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =