نخستین خوشه های برنج در شالیزارهای مازندران درو شد

آمل - نخستین خوشه ها برنج شالیزارهای مازندران در روستای قلیان کلا شهرستان آمل با حضور مسئولان به صورت مکانیزه درو شد.

به گزارش خبرنگار مهر، برداشت نخستین محصول برنج در سال زراعی ۹۸ درسطح حدود یک هکتار شالیزار" حسین ابراهیمی" عصر پنجشنبه با حضور استاندار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی، مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان وشهرستان آمل برداشت شد.

برابر آمارهای رسمی، امسال در ۲۱۴ هزار هکتار از شالیزارهای مازندران برنج کشت شد ک که حدود ۶۰ هزار هکتار درصد آن ازاین شالیزارها ارقام پرمحصول کشت شده است و مازندران ۲۳۰ هزار هکتار شالیزار دارد که در چند سال گذشته به خاطر کمبود آب بخشی از آن زیر کشت برنج نرفت و یا به کشت محصولات دیگر اختصاص یافته است.

نخستین بوته برنج امسال از رقم طارم محلی پانزدهم فروردین نشا شد. شالیکاران مازندرانی بویژه کشاورزان حوضه آبریز هراز کار نشای برنج را به طور رسمی از نیمه دوم فروردین ماه آغاز کردند و دهه اول تیر ماه پایان کشت این محصول در زمین‌های شرق و کوهپایه ای استان بود.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان آمل سطح زیر کشت برنج شهرستان آمل را ٣٧ هزار و ۶٧٨ هکتار بیان کرد و افزود: بیش از ٢٩ هزار هکتار به صورت کشت سنتی و ٨ ازار و ۵۰۰ هکتر به صورت مکانیزه کشت شد.

حسین اسلامی با اشاره به اینکه ٢٨ هزار هکتار ارقام محلی و ٩ هزار هکتار ارقام پر محصول در آمل کشت شد، افزود: برای سال جاری برداشت برنج حدود ٢۱۴ هزار و ٧۶۵ تن در این شهرستان پیش بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه ٢۵ واحد آبندان با میزان ٩۵ درصد آبگیری شد، گفت: پیش می‌شود ۱۵ هزار هکتار نشاء مجدد و ۱۵ هزار هکتار کشت رتون در سطح شالیزارهای آمل انجام شود.

اسلامی به اشاره به سطح زیر کشت برنج سال گذشته بیان کرد: سال گذشته سطح زیر کشت برنج ٣٧ هزار و ۲۹۸ هکتار بود که حدود ۲۰۰ هزار تن برنج برداشت شد

وی اظهار کرد با حمایت سازمان جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی برای توسعه ناوگان مکانیزاسیون طی سه سال گذشته ۵۰۰ میلیارد ریال جذب شد و نیز سال جاری ۴۰ میلیارد ریال جذب شد.

اسلامی با اشاره به اینکه در سال جاری توسط کشاورزان ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان بیمه شدند. گفت: ۵ هزار و ۴٢۰ هکتار سطح اراضی شهرستان نوسازی شد.

سالانه حدود یک میلیون و ۵۰ هزار تن برنج سفید برابر با ۴۲ درصد نیاز کشور در مازندران تولید می‌شود. مازندران رتبه نخست تولید این محصول را در کشور داراست.

کد خبر 4670131

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =