ظرفیت‌های گردشگری مقبره شاهزادگان صفوی در اصفهان مغفول مانده است

اصفهان - کارشناس گردشگری با بیان اینکه باید ایده های نو در صنعت گردشگری مورد توجه قرار گیرد، گفت: ظرفیت‌های گردشگری مقبره شاهزادگان صفوی در اصفهان از جمله ظرفیت های مغفول مانده گردشگری است.

امین عدیلی در گفت و گو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه در کشور ایران و شهر اصفهان الگوهای متنوع گردشگری وجود دارد که می‌توان از آنها استفاده بهینه در راستای رونق گردشگری داشت، اظهار داشت: بسیاری از کشورهای خارجی از جمله همسایگان ما طرفیت های ضعیفی برای گردشگری دارند اما با تبلیغات زیاد استفاده‌های تأثیرگذاری از همین ظرفیت‌ها داشته‌اند.

وی با بیان اینکه به طور مثال در مکزیک فستیوال مرگان وجود دارد که در آن روز مردم بر سر قبور مردگان می‌روند، بیان داشت: این فستیوال با نگاه درآمد زایی به عنوان جاذبه توریستی این کشور معرفی شده است و هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند.

استفاده از مراسم‌های دینی و جاذبه‌های تاریخی ناشناخته در رونق صنعت گردشگری

کارشناس گردشگری گفت: ما انتظار رقابت با کشورهای دیگر را نداریم اما در حد خودمان می‌توان از این نوع مراسم‌ها و جاذبه‌های محلی در نقاط مختلف کشور به عنوان جاذبه‌های توریستی استفاده کنیم به نوعی که هم ارزش فرهنگی و اسلامی ما را به دنیا نشان داده و برای گردشگران نیز جذابیت تاریخی داشته باشد.

وی با بیان اینکه امامزاده «ستی فاطمه» و مقبره شاهزادگان صفوی واقع در این مکان به دلایل مختلف مذهبی و تاریخی دارای اهمیت زیادی است، ابراز داشت: اهالی محلی اصفهان با این مکان آشنایی دارند اما بیشتر اصفهانی‌ها نمی‌دانند چه ظرفیت بزرگی در این نقطه از نصف جهان نهفته است.

کارشناس گردشگری با بیان اینکه در این مکان محل دفن شاهزادگان صفوی خردسال تا جوان صفوی قرار دارد که همگی در یک شب به دلیل قدرت خواهی پادشاهی دیگر به قتل رسیدند، ابراز داشت: این مکان از معدود مقبره‌های دوره صفوی دارای سند معتبر است و ما از این ظرفیت می‌توانیم در صنعت گردشگری برای جذب توریست استفاده کنیم.

امکان معرفی دوره صفوی به گردشگران با برپایی موزه در ستی فاطمه

وی ادامه داد: به طور مثال می‌توانیم با جمع‌آوری آثار و اشیای متعلق به دوره صفوی مانند کلاه خود، زره، لباس، فرش و وسایل مربوط به مردم شناسی آن زمان موزه - مجموعه‌ای کنار بقعه این شاهزادگان بر پا کنیم.

عدیلی تاکید کرد: با تزئین تصاویری از آن دوره و استنادهای تاریخی می‌توان این مکان را به عنوان مکان توریستی ناشناخته به گردشگران معرفی کرد تا گردشگران با فرهنگ و تاریخ سلسله صفویه در سفر به اصفهان آشنا شوند.

وی اضافه کرد: این کار مطابق اصول گردشگری دنیاست که جاذبه‌های تاریخی محلی هر شهر را به جاذبه‌های گردشگری اضافه شود تا در رونق این صنعت مؤثر باشد.

کارشناس گردشگری به دیگر جاذبه‌های فرهنگی تاریخی اصفهان که می‌توان از این روش برای آنها بهره گرفت اشاره کرد و گفت: برای مثال در کنار سی و سه پل سردیس الله وردی خان (سازنده این پل تاریخی) قرار دارد و توریست‌ها با اطلاع از زندگیزندگی شخصی که این پل را ساخته تمایل به عکس گرفتن با این سردیس را دارند.

کم توجهی به مقوله گردشگری مذهبی در ایران

وی با بیان اینکه به مقوله گردشگری مذهبی به درستی در کشور ما پرداخته نشده است، تصریح کرد: ما مراسم‌های مذهبی مانند تاسوعا عاشورا داریم که برای گردشگران جذاب است و علاوه بر اینکه گردشگران با حضور در این مراسم با فرهنگ اسلامی ما آشنا می‌شوند، می‌تواند اثر مثبتی نیز در نگاه جهانی به ما و شیعه داشته باشد ولی آنچنان به این مقوله به عنوان جاذبه توریستی پرداخته نشده است.

عدیلی تاکید کرد: برای رونق گردشگری اصفهان به یقین باید در کنار جاذبه‌های گردشگری شاخص، ایده‌های جدیدی نیز کارشناسی شده و متخصصان میراث فرهنگی در این ارتباط طرح‌هایی ارائه کنند.

کد خبر 4670884

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =