ثبت ملی ۸ اثر منقول فرهنگی و تاریخی لرستان

خرم‌آباد- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از ثبت ملی ۸ اثر منقول فرهنگی و تاریخی این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید امین قاسمی در گفت و گو با رسانه ها، اظهار داشت: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نامه ای مراتب ثبت ۸ اثر منقول فرهنگی-تاریخی را به استاندار لرستان ابلاغ کرد.

وی، گفت: این ۸ اثر شامل قالب کفش سنگی به شماره ثبت ۱۰۹۸، ظرف تدوفین منقوش به شماره ۱۰۹۹، انگشتر منقوش به شماره ۱۱۰۰، پایه های ستون منقوش به شماره ۱۱۰۱ و ۱۱۰۲، دکمه طلایی تزئینی به شماره ۱۱۰۳، گچبری با سر نقش سرگراز به شماره ۱۱۰۴ و گچبری با نقش گل لوتوس به شماره ۱۱۰۵ است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان، افزود: ثبت این آثار در اجرای قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب آبان ۱۳۰۹ و نظام نامه اجرایی آن مصوب آبان ۱۳۱۱، بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴، ماده ۲۲ آیین نامه حفاظت از میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۸۱ شورای امنیت کشور و فصل دوم آیین نامه مدیریت، ساماندهی، نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی تاریخی منقول مجاز مصوب هیئت وزیران در فهرست آثار ملی منقول صورت گرفته است.

زهرا بهاروند معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان نیز گفت: برای نخستین بار است که آثار منقول فرهنگی، تاریخی لرستان در فهرست ملی کشور به ثبت می رسد.

طرحانی مسئول ثبت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان، تصریح کرد: با ثبت این آثار تعداد آثار لرستان در فهرست ملی کشور ۲۴۵۴ اثر رسید.

کد خبر 4670996

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =