کارگاه آموزشی نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی در سنندج برگزار شد

سنندج - کارگاه آموزشی نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی چاپ سنگی و سربی به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان در سنندج برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، این کارگاه آموزشی یک روزه صبح شنبه با حضور رضا محمود پور، کارشناس نسخ خطی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، محمد عبدالملکی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان و جمعی از کتابداران کتابخانه های عمومی استان برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان در ابتدای این کارگاه آموزشی با اشاره به نقش مهم خط در تاریخ بشریت، گفت: معیار پژوهشگران برای سنجش آغاز تمدن ها در تاریخ خط بوده است.

محمد عبدالملکی اظهار داشت: اختراع خط سر آغاز شکل گیری تمدن های بزرگ در تاریخ بوده و با اختراع آن اطلاعات و آگاهی ها به اشتراک گذاشته شد و علم توسعه پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه نسخ خطی بسیار ارزشمند هستند، افزود: وجود نسخ خطی در هر جامعه ای بسیار مهم است و می توان اطلاعات بسیاری در خصوص تاریخ، سیاست، اقتصاد، فرهنگ و سایر بخش ها به دست آورد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان ادامه داد: هم اکنون تعدادی کتاب خطی در کتابخانه عمومی شهید برهان عالی سنندج نگهداری می شود اما با این وجود نسخه های خطی بسیار در خانه های مردم وجود دارد.

عبدالملکی با بیان اینکه نسخه های خطی گنجینه ای ارزشمند برای هر منطقه و جامعه ای است، یادآور شد: تجمیع تمام نسخه های خطی موجود و نگهداری از آنها در بهترین شرایط، امری ضروری است که باید به آن توجه شود.

وی نقش کتابداران را در ایجاد اعتماد به منظور اهدای کتاب های خطی به کتابخانه های عمومی مهم برشمرد و بیان کرد: این منابع پس از جمع آوری باید به دقت بررسی و پس از استخراج اطلاعات آنها در بهترین شرایط نگهداری شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان به نقش آموزش در نگهداری و بهره مندی بهتر از نسخه های خطی اشاره کرد و گفت: برگزاری دوره های آموزشی برای کتابداران از برنامه های این نهاد فرهنگی در این زمینه است.

کارشناس نسخ خطی و مدرس کارگاه آموزشی نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی نیز در این جلسه اظهار داشت: نسخ خطی سرمایه های ارزشی و ملی در هر کشوری هستند که باید به آن بها داده شود.

رضا محمودپور افزود: آشنایی با اهمیت این مقوله به منظور نگهداری بهتر و از آنها که جزو اندوخته های فکری هر ملتی هستند امری ضروری است.

کد خبر 4671057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =