برگزاری مراسم عید غدیر ترویج دهنده نشاط اجتماعی در جامعه است

همدان- امام جمعه همدان با بیان اینکه اجرای برنامه‌های شاد در اعیاد مذهبی هیچ تضادی با عزاداری‌ها ندارد، گفت: برگزاری مراسم عید غدیر ترویج دهنده نشاط اجتماعی در جامعه است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله حبیب الله شعبانی ظهر شنبه در جلسه ستاد غدیر با اشاره به اهمیت برگزاری عید غدیر عنوان کرد: در چند سال گذشته، فرهنگی مبنی بر روز شمار محرم رواج پیدا کرده که این اتفاق بسیاری از مواقع غدیر و ایام شادی دیگر را تحت الشعاع قرار می دهد.

وی افزود: متاسفانه در جلسات و ایام شادی اهل بیت (ع) نتوانسته ایم آن چنان که باید برنامه ریزی درستی داشته باشیم و حق آنها را ادا کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه از قرن چهارم به بعد سبک درست عزاداری ها ترویج پیدا کرده است و مراسم خوبی برگزار می شود، اظهار داشت: با حفظ شعائر توانسته ایم برنامه های محرم و اربعین را در سراسر عالم تبلیغ و ترویج کنیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه در ماجرای غدیر با گذشت سال های زیاد به هر دلیلی نتوانسته ایم آن چنان که باید جریان غدیر را در بین مردم و جامعه رواج دهیم.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه از تاریخ ۹ ذی الحجه تا ۲۵ ذی القعده اتفاقات بزرگی در عالم اسلام پشت سر هم به وقوع پیوسته است، یادآور شد: با هر یک از جریاناتی که در این بازه زمانی اتفاق افتاده می توان بسیاری از شبهات موجود را از بین برد اما متاسفانه کمتر به این موضوع پرداخته ایم.

عده ای مدام ایراد می گیرند که جامعه ما نیاز به نشاط دارد و نشاط در جامعه ما کم است در حالی که واقعه غدیر با این همه عظمت را رها کرده ایم و به دنبال موضوعات دیگر هستیم وی تاکید کرد: عده ای مدام ایراد می گیرند که جامعه ما نیاز به نشاط دارد و نشاط در جامعه ما کم است در حالی که واقعه غدیر با این همه عظمت را رها کرده ایم و به دنبال موضوعات دیگر هستیم.

آیت الله شعبانی با بیان اینکه اجرای برنامه های شاد در اعیاد مذهبی هیچ تضادی با عزاداری ها ندارد، بیان داشت: در حالی که دشمن دائماً در حال تبلیغ علیه مراسم مذهبی در اسلام است ایجاد دهه های ساختگی که هیچ دلیل شرعی و نشانه ای در اسلام ندارد کاری است که باید نسبت به برخورد با آن فکری اساسی کرد.

وی برگزاری مراسمی همچون عید غدیر را ترویج دهنده نشاط اجتماعی در جامعه عنوان کرد که ارزش های الهی را تبلیغ می کند و گفت: زمانی که گفته می شود نشاط اجتماعی پایین است برخی با اجرای برنامه هایی که تنها قشر خاصی با وضعیت مالی خوب می توانند از آن استفاده کنند به دنبال ایجاد نشاطی هستند که با هنجار ها و ارزش های ما در تضاد است.

امام جمعه همدان شاخصه مراسم مذهبی را خودجوش بودن آنها دانست و خاطر نشان کرد: نکته ای که در زمان برگزاری جشن ها نیازمند توجه است موسیقی هایی است که حین مراسم پخش می شود که انسان نمی تواند به هیچ وجه آنها را توجیه کند و تناسبی هم با عید غدیر و اعیاد مذهبی ما ندارد.

وی با تاکید بر اینکه روز غدیر باید با دیگر روزها فرق داشته باشد، یادآور شد: در شهر قم هر فردی در نیمه شعبان از خانه اش بیرون می آید این احساس قابل لمس است که امروز با بقیه روز ها فرق دارد و خبری خاص در شهر است در حالی که دیگر شهر ها این شرایط را ندارند و باید در این زمینه در شهر همدان کاری جدی انجام شود.

نماینده ولی فقیه در استان همدان ادامه داد: در برگزاری مراسم این چنینی نیاز به یک نمود بیرونی داریم و در روز غدیر یکی از این نمود ها اطعام روزه داران این عید مهم است که از ثواب بالایی هم برخوردار است.

وی استفاده از سخنرانان ملی را یکی دیگر از راه های ترویج غدیر عنوان کرد و گفت: سازمان تبلیغات باید زمینه حضور سخنرانان ملی که در بحث امامت و ولایت دارای تحقیقات خوبی هستند را در اماکن مختلف در این ایام فراهم کند.

امام جمعه همدان با بیان اینکه هر کاری برای غدیر و امام علی (ع) انجام دهیم باز هم در حق امیرالمومنین (ع) کوتاهی کرده ایم، بیان داشت: اجرای نمایشنامه ای که واقعه غدیر را برای نسل جوان به نمایش درآورد می تواند از ساعت ها سخنرانی تاثیر بیشتری داشته باشد.

کد خبر 4671189

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =