ابن‌سینا شخصیتی جهانی است

غلامرضا اعوانی در نشست سالانه هیئت امنای بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی‌سینا گفت: ابن‌سینا شخصیتی جهانی است و بیش از آنچه که ما فکر می‌کنیم، تأثیر و عظمت دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست سالانه هیئت امنای بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی‌سینا به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیئت امنای این بنیاد در تهران برگزار شد.

غلامرضا اعوانی، عضو هیئت امنای بنیاد بوعلی‌سینا نیز در مورد انتخاب رئیس بنیاد گفت: آیت‌الله محمدی در زمینه ابن سینا، سابقه‌ای طولانی دارند و کارهای زیادی انجام داده‌اند. با پشتکاری که در ایشان سراغ داریم مسلماً بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای مدیریت بنیاد هستند.

عضو هیئت امنای بنیاد بوعلی‌سینا اضافه کرد: ابن‌سینا شخصیتی جهانی است و بیش از آنچه که ما فکر می‌کنیم، تأثیر و عظمت دارد. گاهی دیده می‌شود کسانی که نامشان ظاهراً خیلی بزرگتر است ولی توخالی هستند. عظمت بعضی انسان‌ها بیشتر از آن چیزی است که در تاریخ نوشتند اما واقعاً وقتی ابن‌سینا را بطور تطبیقی با ارسطو مطالعه کردم، هزار نکته پیدا کردم که هنوز به آنها توجه نشده است.

عضو شورای علمی بنیاد بوعلی درباره تأثیر جهانی فلسفه ابن‌سینا، افزود: فرهنگستانِ فرهنگستان‌های جهان داریم که ۹۲۰ فرهنگستان جهان در آنجا عضو هستند. اینها در صدد چاپ ابن‌سینای لاتین بودند. ابن‌سینای لاتین هفت‌بار تصحیح شده است. نه اینکه هفت‌بار تکرار شده باشد. اگر شما هفتمین تصحیح کتاب را ببینید، اصلاً تعجب می‌کنید که چه کاری کرده‌اند و می‌گویید اصلاً مگر نیازی هست که دوباره این کار بشود اما آنها اعتقاد دارند هر نسلی اگر علم می خواهد و زنده به آن است - همانطور که غذای دیروز شما را سیر نمی‌کند باید هر نسلی دوباره با آن دقت زیاد در این‌باره اقدام کند. ما کار گردآوری نسخ ابن‌سینا را در مؤسسه حکمت و فلسفه آغاز کردیم ولی متأسفانه در ایران کار ادامه پیدا نمی‌کند. مثلاً همان ساختمانی که برای ابن‌سینا تهیه کردیم، به خوابگاه تبدیل کردند و متأسفانه کارهای ما به‌گونه‌ای است که ادامه‌دار نیست.

کد خبر 4671387

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =