طرح همیاران سینوی ایجاد شود/ ۲۰ ساعت؛ زمان ترجمه یک صفحه قانون

نشست سالانه هیئت امنای بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی‌سینا به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیئت امنای این بنیاد در تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست سالانه هیئت امنای بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی‌سینا به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیئت امنای این بنیاد در تهران برگزار شد.

شاه‌حسینی: ظرفیت شناخت بوعلی‌سیناشناسی لازم است

یوسف شاه‌حسینی عضو هیئت امنای بنیاد بوعلی‌سینا در ادامه گفت: همانطور که مستحضرید در اساسنامه بنیاد وظایف و اهدافی که ذکر شد در سه محور خلاصه می‌شود. هدف اول شناخت و معرفی شخصیت و آثار بوعلی سینا. هدف دوم شناخت شخصیت و آثار دیگر عالمان و اندیشمندان حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی؛ و هدف سوم کمک به تعمیق و توسعه فرهنگی است که به صراحت در اساسنامه مصوب بنیاد بوعلی آمده است. الان هم درحقیقت پانزدهمین سالی است که از تأسیس بنیاد می‌گذرد و نیاز به این است که واقعاً تدبیر جدیدی هم برای انجام فعالیت‌های آن اندیشیده شود.

ما اصطلاحی در حوزه اقتصاد با عنوان وضعیت فلاکت به کار می‌بریم. در بنیاد بوعلی سینا در طی سال از نظر مالی با مسائل ریز و جزئی اینقدر درگیرند که این آرمان های قشنگ و زیبا، معمولاً در همان صحبت‌های جلسه هیئت امناء تمام می‌شود. من بطور صریح پیشنهادی دارم و آن این است که ما کلیه امکاناتی که در مورد بوعلی‌سیناشناسی در جهان است بسیج کنیم. یک بنیاد به تنهایی نمی‌تواند این کارها را انجام دهد. طرح اولیه ظرفیت شناخت بوعلی‌سیناشناسی موردی است که به ما کمک می‌کند که در کجای دنیا و توسط چه کسانی و چه امکاناتی در این زمینه وجود ارد و این یک دایره‌المعارفی برای دسترسی به بوعلی‌سیناشناسی شود. حتی در کشور خودمان نیز اطلاعات درستی در مورد بوعلی‌سیناشناسی نداریم.

نکته دوم این است که طرح همیاران سینوی ایجاد کنیم، این طرح دو بخش را برای ما فعالی می‌کند. یک بخش مربوط به تأسیس انجمن ابن‌سیناپژوهان جهان است که اولین شخصیت آن آقای دکتر اعوانی است.

اینکه کنگره و همایش خوب است ولی کارهایی که بسترساز است این است که در زمینه بوعلی‌سیناشناسی و از نظر منابع در درجه اول، یعنی محل رجوع باشیم که البته خیلی فاصله داریم. بنا براین با حمایت‌های مشخص استانداری و وزارت ارشاد یعنی این دو جایی که مطرحند، جریان جدیدی در این زمینه ایجاد شود.

نماینده فرهنگستان علوم پزشکی: ترجمه یک صفحه قانون ۲۰ ساعت زمان می‌خواهد

محمدحسین نیکنام نماینده فرهنگستان علوم‌پزشکی نیز گفت: برای بخش توسعه و تعمیق فرهنگی که جزو وظایف بنیاد است زمینه خیلی خوبی فراهم است و باید از این زمینه در خارج از کشور استفاده کرد. در زمینه کارهای بین‌المللی در یونسکو جایزه ابن‌سینا را داریم که با مرارت این کار توسط نمایندگی ایران در یونسکو پیگیری شده است. دکتر جلالی سفیر ایران در یونسکو می‌فرمودند که زمینه مناسبی برای شناخت و شناساندن ابن‌سیناست و از این فرصت می‌توان استفاده کرد. در مورد کارهای عمیق و سنگین، مثل کنگره سالانه بوعلی‌سینا که دفعه قبل هم بود؛ به نظر من باید تولید محصولاتی به زبان ساده برای عموم مردم و نسل جوان در اولویت باشد و باید برای شناخت هویت ملی جوانان در این زمینه کار شود. در مورد کتاب قانون من با دوستانی که در این زمینه نظر و سبقه‌ای دارند مشورت می‌کردم که پیشنهاد حساب‌شده‌ای را به جمع عرضه کنم. به هر حال نیمی از قانون نگاه و پیچیدگی‌های فلسفی است که آقای دکتر نجفقلی حبیبی و دوستان دیگر تأمین می‌کنند. اما بخش پزشکی آن را اگر بخواهیم لحاظ کنیم و کار کاربردی و جذاب برای جامعه پزشکی باشد، باید چند نفر پزشک کاردان و ادیب و علاقه‌مند و آشنا به فلسفه همکاری کنند. دوستان می‌گفتند که یک صفحه قانون برای ترجمه بیست ساعت طول می‌کشد که در این زمان یک پزشک چند مریض می‌تواند ببیند. منتهی این طرح درآمدزا خواهد بود و می‌گفتند اگر چاپ شود میلیاردها تومان را متوجه بنیاد می‌کند. من عدد نمی‌گویم و شاید دقیق نباشد ولی نوعی سرمایه‌گذاری است و درآمدها را متوجه کارهای بعدی بنیاد می‌کند و انتشارات سروش هم علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری است..

نماینده بنیاد ایرانشناسی: کرسی جهانی آرمان‌شهر بوعلی دایره کرده‌ایم

محمد بهرام‌زاده که به نمایندگی از بنیاد ایرانشناسی در این نشست حضور داشت، گفت: در جلسات مکرر هیئت محترم امنای بنیاد ایرانشناسی، بحث هجمه در خصوص تصاحب خاستگاه مفاخر فرهنگی ما از جمله شیخ‌الرئیس پیوسته مطرح بوده است و نگرانی‌هایی را هم مثل ربودن بسیار دیگری از مفاخر فرهنگی و یا دست‌مایه‌های اصیل فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی ایجاد می‌کرد. ریاست محترم بنیاد ایرانشناسی از مجموع ظرفیت‌هایی که در اختیار بود بعلاوه ظرفیت‌های سازمان فرهنگی اکو، استفاده کردند و برنامه‌ای را با همکاری برنامه اسکان سازمان ملل متحد به‌عنوان "کرسی جهانی آرمان‌شهر بوعلی" پیگیری کردیم. همانطور که مستحضرید جامع آنچه در علوم عقلی و نقلی در ارتباط با شخصیت شیخ‌الرئیس است در این مبحث فارغ از شخصیت شناخته شده در فلسفه و طب مطرح میشود. البته در حوزه‌های دیگر از جمله شهر و شهرسازی و شهر آرمانی بیش از ما، برای دانشمندان شناخته شده و معرف است. و بسیار جالب بود وقتی ما این مسئله را در سازمان ملل مطرح کردیم پس از تشکیل پاویون دائمی شهرهای اکو در مقر ژنو سازمان ملل متحد، بسیاری از اعضا علاقه‌مند بودند که به طور افتخاری با این مجموعه همکاری کنند. بنابراین از بزرگواران و استاندار محترم همدان که در واقع تمشیت اصلی هماهنگی برای این پروژه بزرگ به ایشان مربوط می‌شود تقاضا دارم یاری بفرمایند که بتوانیم ان‌شاءالله این کرسی جهانی را در سازمان ملل متحد در کنار دو سند بزرگ دیگر که در آنجا در حال رونمایی هستیم و به انجام خواهیم رساند، دایر کنیم.

کد خبر 4671392

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =