بهره‌برداری از ۲ شهر بازی در قم تا پایان امسال

قم - مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اشاره به بهره‌برداری از ۲ شهر بازی در قم تا پایان امسال، گفت: فاز اول شهربازی بوستان غدیر تا ۳ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، پیام جوادیان بعد از ظهر شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن اجتماعات سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم برگزار شد، با اشاره به آخرین وضعیت شهربازی‌های قم، اظهار داشت: فاز اول شهربازی بوستان غدیر تا ۳ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد و در زمینه بحث محوطه‌سازی، عملیات اجرایی آن در حال انجام است.

وی افزود: هم‌چنین مسئولیت بوستان علوی هم بعد از ۴ سال پیگیری اکنون به سازمان پارک‌ها و فضای سبز واگذار شده است و با رایزنی با بخش خصوصی خرید دستگاه‌های شهر بازی میدان ۷۲ تن هم از موسسه شاهد که زیر نظر بنیاد مستضعفان و جانبازان است در حال پیگیری است ولی به دلیل نوسانات ارزی تفاهم‌نامه‌ای هنوز منعقد شده است.

وجود ۷۲ بوستان و ۳۵۵ پارک در استان کویری قم

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم افزود: در مجموع در استان قم ۷۲ بوستان شهری و ۳۵۵ پارک وجود دارد که از سال ۹۴ تا سال جاری ۸۳ پارک به پارک شهری قم اضافه شده است؛ هم‌چنین ۲۴ میلیون و ۲۱۰ هزار مترمربع مساحت کل فضای سبز استان قم است که در اختیار شهرداری قرار دارد؛ ۱۸ میلیون و ۷۴۰ مترمربع هم کمربند سبز و پارک‌های جنگلی در استان ایجاد شده است.

وی با اشاره به پروژه هزار هکتاری قم که از سال ۹۵ پیشنهاد و به تصویب رسیده است، گفت: در سال ۹۶ برای این پروژه مبلغی به ارزش ۱۷۰ میلیارد ریال اختصاص و امسال هم ۲۰۰ میلیارد ریال برای این عرصه در نظر گرفته شده است؛ این پروژه دارای فازهای متعدد و مهمی است که فاز اول آن بوستان کوثر با ۷۵ درصد پیشرفت کار، فاز دوم باغ پرندگان با ۷۵ درصد پیشرفت و هم‌چنین بوستان شهدای گمنام که در حال تکمیل است.

جوادیان افزود: فاز بوستان قصر با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی و فاز بوستان کوهسار سال گذشته ۶ پیمانکار داشت که به دلیل نوسانات ارزی انصراف دادند با توجه دادن به شرایط بودجه و منابع مالی این پروژه هزار هکتاری تا ۳ آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

اجرای ۵ پروژه تحقیقاتی

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در بحث پروژه‌های تحقیقاتی ۵ پروژه با مراکز علمی در حال اجرا داریم که شامل بهره‌گیری از روش‌های مهم شناسایی گونه‌های سازگار با اقلیم شهر قم که پروژه‌ای ۳ ساله و تا بهار سال ۹۹ به اتمام خواهد رسید این پروژه با همکاری مرکز تحقیقاتی منابع طبیعی قم در حال اجرا است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم اظهار داشت: طرح جامع پساب قم و طرح تحقیقاتی آب شهر قم به تصویب رسیده و وزارت کشور هم در حال تصویب این طرح است اکنون طرح آن ابلاغ و کتاب آن به عنوان نقشه جامع شهر قم استفاده خواهد شد؛ هم‌چنین مطالعات طرح جامع کمربند سبز قم با شهرداری در حال جمع‌بندی است و حدود ۱۷ هکتار در آینده این کمربند اجرا و آبروی شهر قم خواهد بود این طرح جنبه گردشگری دارد.

تأکید بر مدیریت بهره‌وری از آب در بحث توسعه فضای سبز قم

جوادیان بیان کرد: با توجه به شرایط آبی سختی که استان قم با آن روبرو است رویکرد اصلی ما در توسعه فضای سبز شهری مدیریت و بهره‌وری از آب است که در این زمینه سالانه ۵۰ هکتار آبیاری قطره‌ای را اجرا و در ۹۲ درصد بوستان غدیر این آبیاری اجرا شده است همچنین در فضای سبز جنگلی تا ۹۰ درصد و در فضای سبز شهری ۸۰ درصد از آبیاری تحت فشار استفاده شده است و در ۴۷ پارک شهری آبیاری کاملاً از آب شرب خارج شده است.

به گفته وی، ۱۲ درصد مصرف آب کاهش یافته است و با به‌کارگیری گل‌های زینتی سازگار با اقلیم قم هزینه‌های کاشت گل‌های زینتی شهری هم کاهش یافته است.

کد خبر 4671573

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =