بازی با تاریخ اصفهان / کاشی های مسجد امام می ریزد

اصفهان - مسجد امام (ره) یکی از بناهای تاریخی و زیبا در جهان به شمار می رود که متاسفانه اخیرا توپ بازی با دیواره های کاشی این مجموعه تاریخی زمینه ایجاد خسارت به آن را فراهم کرده است.

خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها، محمد قاسمی: هر ساله فصل تابستان میدان امام (ره) که یکی از زیباترین مجموعه‌های تاریخی ایران اسلامی و جهان به شمار می‌رود علاوه بر گردشگران خارجی و توریست‌ها پذیرای شهروندان اصفهانی است؛ شهروندانی که تلاش می‌کنند تا لحظاتی خوش را کنار خانواده‌هایشان سپری کنند.

طبیعت زیبا، معماری منحصر بفرد و قابل توجه مجموعه تاریخی واقع شده در این میدان سبب شده تا بازی‌های دسته جمعی در این میدان را نیز شاهد باشیم؛ بازی‌هایی که لحظاتی شاد را برای مردم رقم می‌زند.

فرصت‌طلبانی که می‌خواهند تاریخ ایران و اصفهان را نابود کنند

اما در این میان هستند افرادی که با بهره‌گیری از این فرصت به دست آمده بیشتر در تلاش هستند تا گویا به این میدان تاریخی آسیبی جدی وارد کنند و با انجام بازی و ورزش، در واقع ضربه‌های محکم خود را بر تاریخ اصفهان می‌زنند.

یکی از شهروندان اصفهان که هر شب با خانواده خود به میدان امام (ره) می‌آید در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: متأسفانه هر سال شاهد بازی با دیواره‌های تاریخی این میدان با عظمت هستیم که من بر اساس رسالت خود به مردم تذکر می‌دهم اما گویا برخی نسبت به اهمیت آثار تاریخی کاملاً بی اطلاع هستند.

وی ادامه داد: این موضوع برای همه دوستداران میراث فرهنگی بسیار آزار دهنده است به نوعی که هر ضربه که بر پیکره این آثار می‌خورد گویی بخشی از وجود من را نابود می‌کنند؛ قطعاً اهمیت این موضوع برای هر اصفهانی و ایرانی روشن است.

گردشگر دیگری که از شهر شیراز به میدان امام (ره) آمده بود در این خصوص به مهر اظهار داشت: واقعاً میدان امام (ره) یکی از زیباترین آثار تاریخی کشور به شمار می‌رود که من تا کنون دیده‌ام و مشاهده این صحنه که برخی با کاشی‌های مسجد جامع عباسی و شیخ لطف‌الله توپ بازی می‌کنند برای من تعجب‌آور بود؛ آیا واقعاً این میدان زیبا هیچ متولی ندارد؟

میدان امام (ره) ثبت جهانی است خسارت به آن آبروی ایران را می‌برد

وی با اشاره به اینکه میدان امام (ره) ثبت جهانی شده است و اگر گوشه‌ای از آن آسیب ببیند آبروی ایران می‌رود، ادامه داد: اگر این روند ادامه پیدا کند به نظر من روزی شاهد خواهیم بود تمامی کاشی‌های آثار تاریخی واقع در این مجموعه عظیم فرو ریخته و دیگر از این بنای زیبای تاریخی چیزی باقی نمی‌ماند.

یک جوان اصفهانی که با حسرت به بازی در کنار مسجد امام به اطراف خود نگاه می‌کرد نیز به مهر گفت: چند روز پیش کلیپی را در فضای مجازی در ارتباط با انجام بازی‌های والیبال دسته جمعی درست در دهانه ورودی مسجد امام مشاهده کردم که بسیار ناراحت کننده بود؛ امروز به میدان آمدم تا ببینم چنین موضوعی صحت دارد که متأسفانه شاهد صحنه‌هایی بدتر از آن بودم.

وی ادامه داد: در فضای مجازی کلیپی منتشر شده است که یک جوان از دیوارهای کناری مسجد در حال بالا رفتن است و به سختی از این دیواره‌ها بالا می‌رود و هیچ فردی از مردم عادی تا مقام مسئولی نیز برخوردی با فرد خاطی ندارد که بسیار تأمل برانگیز بود.

اگر به این راحتی می‌توان از دیواره‌ها بلند مسجد امام بالا رفت در آینده‌ای نزدیک خبری مبنی بر آتش سوزی در مسجد امام و یا مسجد شیخ لطف الله نیز دور از انتظار نیست.

آتش سوزی در مسجد امام و شیخ لطف‌الله دور از انتظار نیست

این جوان اصفهانی علاقه مند به میراث فرهنگی اصفهان در ادامه تصریح کرد: با وجود این صحنه به فکر فرو رفتم که اگر به این راحتی و بدون دردسر می‌توان از دیواره‌ها بلند مسجد امام بالا رفت پس احتمال خسارات دیگر نیز وجود دارد و در آینده‌ای نزدیک خبری مبنی بر آتش سوزی در مسجد امام و یا مسجد شیخ لطف الله نیز دور از انتظار نیست.

اطلاعات شخص خاطی که از دیواره مسجد امام بالا رفت احصاء شد

فرماندهی یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در خصوص فیلم منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر اینکه شخصی از دیواره‌های مسجد امام بالا رفته تا توپ والیبال خود را بیاورد به خبرنگار مهر گفت: اطلاعات این شخص احصأ شده است و برای ادامه مراحل تحویل نهادهای مربوطه شده است.

قرار دادن گلدان در جوار مساجد تاریخی و تعطیلی بازی والیبال!

عبدالرضا عرب بافرانی در خصوص برخورد با خاطیان ادامه داد: در این خصوص جلسه‌ای برگزارشده و به دنبال آن گلدان‌هایی غیر قابل‌حمل، بزرگ و سنگین است با کمک شهرداری اصفهان در این مکان نصب می‌شود تا هم منظر مسجد جامع و شیخ لطف الله از لحاظ بصری آسیبی نبیند و هم بازی والیبال در کنار این ابنیه تعطیل شود.

وی در ادامه در پاسخ به اینکه چگونه شما امنیت این بناهای تاریخی را تضمین می‌کنید در حالی که یک نفر به راحتی از دیواره‌های آن بالا می‌رود، بیان داشت: به طور معمول در این محوطه گشت زنی یگان حفاظت به شکل مستمر و با تعاملی با نیروی انتظامی در حال انجام است و واقعه فوق در فرصتی که گشت در سمت دیگر میدان حضور داشته رخ داده است.

عرب بافرانی در ادامه تصریح کرد: از زمانی که با اطلاع رسانی رسانه‌ها از مسائل رخ داده مطلع شدیم میراث فرهنگی هر شب در میدان امام گشت زنی دارد.

نمی‌توان شبانه روزی از نیروهای یگان حفاظت برای محافظت از میدان امام (ره) بهره جست

همچنین مدیر کل میراث فرهنگی اصفهان نیز با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی و آگاهی بخشی در ارتباط با اهمیت بناهای تاریخی و میراثی در سطح جامعه اظهار داشت: میدان امام خمینی (ره) میدان مرکزی شهر اصفهان و در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان به عنوان یک عرصه عمومی در نظر گرفته می‌شود و بر این اساس مدت زمانی است که شاهد انجام بازی‌های توپی در کنار این بنای تاریخی و برخورد توپ با دیواره این بنای تاریخی و مسجد شیخ لطف الله هستیم.

وی با بیان اینکه میدان امام خمینی (ره) به عنوان یک عرصه عمومی تعریف شده است و بر این اساس نمی‌توان به طور شبانه روزی از نیروهای یگان حفاظت برای محافظت از این بنا بهره جست، افزود: این در حالی است که درون بناهای شاخص میراثی اصفهان نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی حاضر هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان با توجه به انتشار فیلمی در فضای مجازی و بالا رفتن یک گردشگر از دیوار مسجد امام ابراز داشت: این عمل فرد خاطی که از دیوار مسجد امام خمینی (ره) بالا رفته و توپ را از حجره مسجد بیرون کشیده و مورد تشویق دیگران نیز واقع شده است جرم محسوب می‌شود.

فرهنگ‌سازی در میان شهروندان و گردشگران مهمترین رکن در جلوگیری از رفتارهای تخریب گرایانه با بناهای تاریخی و میراثی است

یگان حفاظت میراث فرهنگی پیگیر شناسایی فرد بالارونده از دیوار مسجد امام است

وی با بیان اینکه این نوع امور در اثر ناآگاهی و عدم فرهنگ‌سازی صحیح در جامعه انجام می‌شود، ادامه داد: با وجود اینکه این اتفاق در عرصه عمومی رخ داده یگان حفاظت میراث فرهنگی پیگیر شناسایی فرد خاطی است.

الله یاری با بیان اینکه فرهنگ‌سازی و افزایش سطح آگاهی نسبت به بناهای تاریخی و میراثی به جامعه رسالت مهم رسانه هاست، تصریح کرد: فرهنگ‌سازی در میان شهروندان و گردشگران مهمترین رکن در جلوگیری از رفتارهای تخریب گرایانه با بناهای تاریخی و میراثی است.

وی با بیان اینکه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تمهیداتی را برای ممانعت از رفتارهای مشابه در نظر گرفته است، ابراز داشت: با افزایش پایش نیروهای یگان حفاظتی میراث فرهنگی و تقویت حضور نیروی انتظامی در مجموعه نقش جهان می‌توان با چنین اتفاق‌های تأسف‌آوری مقابله کرد.

تعبیه گلدان در کنار مسجد امام برای ممانعت از توپ بازی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان تاکید کرد: برای مقابله با رفتارهای تخریب گرایانه در عرصه عمومی میدان امام خمینی (ره) در نظر داریم گلدان‌هایی در این مکان تعبیه کنیم تا امکان توپ بازی در کنار این بناهای شاخص وجود نداشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این مکان مجهز به دوربین‌های مداربسته برای برخورد با متخلفان شده است، افزود: در عرصه عمومی میدان امام خمینی (ره) دوربین‌هایی نصب شده است اما با وجود این دوربین‌ها باز هم رفتارهای تخریب گرایانه با دیوار بناهای مساجد صورت می‌گیرد که ریشه در عدم آگاهی جامعه از ارزش میراث‌های فرهنگی دارد.

هر چند سازمان میراث فرهنگی پیگیر رفع این موضوع با نصب گلدان در کنار آثار تاریخی مجموعه جهانی میدان امام (ره) است اما سوال اینجاست که چرا تا کنون در این خصوص اقدامی کوچک حتی در حد نصب تابلویی برای هشدار یا استفاده از دوربین‌های مداربسته انجام نشده است و دیگر اینکه حذف صورت مسئله قطعاً راه حلی مناسبی نیست.

برخورد با افراد خاطی در گام نخست و سپس فرهنگ سازی یک ضرورت است که باید به آن توجه داشت اما از سوی دیگر نباید اهمیت بنایی چون میدان امام (ره) را فراموش کرد و شاید این موضوع زنگ خطری باشد برای میراث فرهنگی که حفاظت از یک شاهکار معماری تنها با حرف امکان پذیر نیست، زنگ خطری که این بار به شکرانه الهی ختم به خیر شد اما اگر چنین افراد ناآگاه و یا فرصت طلب و معاند در آینده به راحتی از دیواره‌های مسجد جامع عباسی بالا بروند و هزاران اتفاق تلخ را برای آن رقم بزنند چه کسی پاسخگو خواهد بود و هزاران اما و اگر و اندوه هم نمی‌تواند مسجدی با عظمت مسجدهای واقع در میدان امام (ره) را بازسازی و یا احداث کند.

کد خبر 4672695

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =