سازوکار حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات گیرندگان تعیین شد

نمایندگان مجلس با تصویب ماده واحده طرح الزام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات گیرندگان سازوکار تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی را تعیین کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی جزییات طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران غیرجاری شبکه بانکی کشور در دستور کار قرار گرفت.

نمایندگان ماده واحده این طرح را به تصویب رساندند.

ماده واحده این طرح با ۱۶۱ رای موافق، ۲ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید.

بر اساس ماده واحده این طرح به منظور حمایت از رونق تولید و تسهیل تسویه بدهی غیرجاری دریافت کنندگان تسهیلات ریالی از بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی، چنانچه تسهیلات گیرندگان تمام یا بخشی از بدهی سررسید شده خود را تا پایان سال ۹۷ پرداخت نکرده اند، مانده بدهی خود را مطابق ضوابط این ماده واحده محاسبه شده، حداکثر تا پایان بهمن ماه سال ۹۸ تسویه نمایند، کلیه بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی موظفند حسب تقاضای تسهیلات گیرنده در محاسبه مانده بدهی وی به ترتیب وی عمل نمایند.

ملاک محاسبه بدهی متقاضیان مشمول این قانون (قرارداد اولیه) است. در صورتی که قرارداد اولیه یک یا چند نوبت از طرقی مانند انعقاد توافقنامه، قرارداد جدید و یا اعطای تسهیلات جایگزین امهال شده باشد، آخرین قرارداد و یا توافقنامه قبل از تاریخ اول فروردین سال ۹۳ (قرارداد ملاک محاسبه) تلقی و محاسبه مانده بدهی مشتری بر اساس آن انجام می شود.

تبصره-در خصوص دیون مربوط به تسهیلات اعطایی بعد از تاریخ اول فروردین سال ۹۳ ملاک محاسبه بر اساس این قانون، اولین قرارداد بعد از تاریخ یاد شده می باشد.

۲-در صورتی که تسهیلات گیرنده بدهی خود را تا پایان بهمن ماه سال ۹۸ تسویه کند، مانده بدهی وی به ترتیب زیر محاسبه می شود:

۱-۲-کل مبلغ (اصل و سود قبل و بعد از سررسید) که تسهیلات گیرنده به موجب «قرارداد ملاک محاسبه» تا تاریخ تسویه باید پرداخت نماید، محاسبه می شود. بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی موظف است در محاسبه این مبلغ از فرمول ابلاغی بانک مرکزی و نرخ سود ساده و غیرمرکب مندرج در «قرارداد ملاک محاسبه» بدون لحاظ جریمه استفاده نماید و پرداخت های مشتری و زمان آنها را لحاظ کند.

۲-۲-وجوه پرداختی مشتری بعد از تاریخ «قرارداد ملاک محاسبه»، حسب مورد بر اساس ضوابط ابلاغی بانک مرکزی، از بدهی جزء(۲-۱) این بند کسر می شود. باقیمانده بدهی تسهیلات گیرنده است که برای استفاده از مزایای این قانون باید تا پایان بهمن ماه سال ۹۸ به بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی پرداخت نماید. در صورت مازاد پرداخت توسط مشتری، بانک مکلف است نسبت به استرداد مبلغ مازاد، اقدام کند.

۳-سقف مجاز برای برخورداری از مزایای این ماده واحده برای هر شخص حقوقی و حقیقی در کل شبکه بانکی، به ترتیب، ۲۰ میلیارد ریال و ۵ میلیارد ریال (اصل مندرج در قرارداد ملاک محاسبه) تعیین می شود. قراردادهایی که اصل آنها بیشتر از مبالغ یادشده باشد مشمول این قانون نخواهد بود.

۴-تسهیلاتی که بنا به نظر بانک مرکزی در راستای ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی از موسسات غیرمجاز در حال تسویه به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی منتقل شده، مشمول احکام این قانون بوده و در چارچوب ضوابط اجرایی که توسط بانک مرکزی تدوین خواهد شد، تعیین تکلیف می شود.

۵-تسهیلات گیرندگان مشمول استفاده از ضوابط این قانون حداکثر تا پایان آبان ماه سال ۹۸ مهلت ارائه درخواست استفاده از مزایای این قانون را دارند و بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی مکلف است حداکثر ظرف مدت ۲ ماه از زمان ارائه درخواست کتبی مشتری، مانده بدهی وی را به شیوه مذکور در اجزای ۲-۱ و ۲-۲ بند ۲ ماده واحده محاسبه نموده و به وی اعلام نماید. تسهیلات گیرنده موظف است حداکثر تا پایان بهمن ماه سال ۹۸ مانده بدهی را نقدا تسویه کند.

۶-قراردادهای فروش و واگذاری دارایی های بانک یا موسسه غیربانکی و سایر منابع از شمول این قانون مستثنی هستند.

۷-عدم اجرای حکم این قانون توسط بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی، استنکاف از قانون تلقی شده و با متخلفان طبق ماده ۴۴ قانون پولی و بانکی کشور برخورد خواهد شد.

کد خبر 4673999

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 7 + 5 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • اصغر ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
   0 0
   خیلی چیزها تصویب میشه مهم اجرا هستش، به بانک میری میگه هیچ بانکی اعمال نمیکنه ، یا در بهترین حالت میگن برو از همون هایی که میگن همچین طرحی هست از اونجا پیگیر تسویه وامت شو.