مردم سمنان نقش حیاتی در مبارزات انقلاب اسلامی داشتند

سمنان - استاندار سمنان با اشاره به انتشار مبارزات انقلابی مردم سمنان به روایت اسناد ساواک، گفت: مردم سمنان نقشی حیاتی در مبارزات انقلاب اسلامی و پشتیبانی از تاریخ انقلاب داشته اند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی رضا آشناگر ظهر سه شنبه در جلسه شورای اداری استان و آئین رونمایی از کتاب انقلاب اسلامی در استان سمنان به روایت اسناد ساواک با حضور وزیر اطلاعات و به میزبانی سالن امیرکبیر ضمن بیان اینکه امید است که چاپ این کتب مقدمه و آغازی بر تدوین نقش مردم استان در انقلاب اسلامی ایران باشد، ابراز کرد: مردم سمنان نقشی حیاتی در مبارزات انقلابی داشته اند.

وی با بیان اینکه بدون شک شخصیت‌ها در تاریخ هر قوم و ملتی تعیین کننده‌اند و این تأثیر برای برخی افراد اندک و برای برخی جاودانه و ماندگار است، افزود: در سمنان نیز اینگونه است چرا که این استان مهد علما، فقها، دانشمندان و بزرگانی است که توانسته‌اند نقش آفرینی خوبی در تاریخ داشته باشند از سوی دیگر باید گفت برخی از شخصیت‌ها، مهمان تاریخ هستند و برخی دیگر، تاریخ میهمان آنها است.

استاندار سمنان در ادامه گفت: اگر تاریخ میزبان افراد باشد، آنان نگران قضاوت تاریخ اند و از آنجا که این قضاوت برای آنان مهم است، لذا به خود می‌اندیشند و در این صورت تاثیرشان جاودانه نیست.

آشناگر تاکید داشت: انبیا، اولیا، صالحان و شخصیت‌های مهم و تأثیر گذار دنیا همچون حضرت امام خمینی (ره) به گونه‌ای بودند که تاریخ میهمان آنهاست و آنچه برای آنان مهم بود، صلاح و رستگاری مردم و نجات قوم و ملت خود بود، پس ماندگاری و تاثیرشان جاودانه و همیشگی خواهد بود لیکن باید تلاش کنیم تا شخصیت‌ها را مورد بررسی و واکاوی قرار داده و به نسل بعد معرفی کنیم.

وی در ادامه گفت: برخی از واکاوی‌ها و بررسی‌های انجام شده به زمانه شخصیت پرداخته اند، برخی زیست و رفتار وی و برخی سبک زندگی و مدیریت شخصیت را مورد بررسی قرار داده اند، اما اقدام ارزشمند نگارش این مجموعه کتاب، یکی از مناسب‌ترین شیوه‌های تاریخ نگاری است که شخصیت‌های مؤثر یک‌منطقه را بدون داوری بررسی و به نسل آینده معرفی می‌کند.

استاندار سمنان با بیان اینکه اقدام وزارت اطلاعات در بررسی شخصیت‌های استان، کاری قابل تقدیر و متکی به پرسشهای نو است که می‌تواند در آینده تکمیل و به نسل‌های بعد نیز ارائه شود، ابراز داشت: سمنان از دیر باز دارای یک قدمت تاریخی بوده و در زمان ظهور اسلام نیز بخشی از ایالت قومس و یکی از مناطق تأثیر گذار در کشور بوده است.

آشناگر بیان کرد: واقعه مسجد گوهرشاد مشهد، فضای استان سمنان را بواسطه تبعید علما از خراسان به این استان تحت تأثیر قرار داد که از جمله می‌توان به حضور و جریان سازی بزرگانی همچون حاج شیخ محمد نجات، حاج آقا بزرگ اشرفی، آیت الله عالمی، آیت الله زیارتی و آیت الله شاهچراغی و.... اشاره کرد.

کد خبر 4674377

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =