طرح «آموزش دوگانه» در مراکز فنی حرفه ای اصفهان اجرا می شود

اصفهان- مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای اصفهان گفت: ایده «آموزش دوگانه» در مراکز فنی حرفه ای استان اصفهان اجرا می شود که این طرح بر ۲ اصل آموزش در محیط واقعی کار و ضمانت برای اشتغال استوار است.

به گزارش خبرنگار مهر، آرش اخوان طبسی پیش از ظهر سه شنبه در نشست خبری هفته ملی مهارت که در سالن کنفرانس اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای با اشاره به شعار «رونق تولید» برگزار شد، اظهار داشت: این اداره کل طی چهارماهه سال جاری بالغ بر ۳۲ هزار و ۴۲۶ نفر آموزش‌های مهارتی در بخش دولتی به مهارت آموزان ارائه کرده است.

وی افزود: برای اولین بار در استان اصفهان با رویکرد «آموزش دوگانه و صلاحیت حرفه‌ای، کارگاه‌های آموزشی تولید محور» در چهار ماهه نخست سال جاری این اداره کل موفق به تحقق ۱۲۱ درصد از تعهدات تعیین شده در بخش دولتی شده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان با تاکید بر اینکه جامعه ما نیاز به افزایش مهارت آموزی دارد، ابراز داشت: با توجه به جمعیت جوان کشور، نبود نیروی ماهر یکی از ضعف‌های سیستم آموزشی است اما نظام آموزش و پرورش نتوانسته پاسخ نیاز به اشتغال در جامعه را فراهم کند.

اخوان طبسی با اعلام همکاری اداره کل فنی و حرفه‌ای با آموزش و پرورش در برگزاری تورهای مهارت در روز پنج شنبه هر هفته گفت: در همایشی دانش آموزان در کنار والدین می‌توانند با آمادگی و آگاهی به انتخاب شغل بپردازند.

آموزش در محیط واقعی کار و ضمانت برای اشتغال

وی با اشاره به آنکه ۳۲ هزار نفر در ۵۴ مرکز آموزش و فنی حرفه‌ای در حال آموزش هستند، اظهار داشت: برای اولین بار در استان اصفهان، ایده «آموزش دوگانه» دنبال می‌شود که این طرح بر دو اصل آموزش در محیط واقعی کار و ضمانت برای اشتغال استوار است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای اصفهان با اعلام اینکه در گذشته، در سطح کلان برای مراکز فنی و حرفه‌ای استان‌ها تصمیم گرفته می‌شد، تصریح کرد: با تغییر رویکرد حکمرانی محلی در استان اصفهان، نیازسنجی و برنامه ریزی در توسعه آموزش و ضمانت اشتغال به نحو سازنده فراهم می‌شود.

وی افزود: در راستای توسعه «آموزش دوگانه» اولین اقدام اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان با مشارکت بخش خصوصی، آموزشگاه‌های آزاد و صنایع و صنوف صورت گرفته است.

بررسی میزان اشتغال مهارت آموزان فنی حرفه‌ای در سامانه رصد اشتغال

اخوان طبسی با اشاره به اینکه در سامانه رصد اشتغال، میزان اشتغال مهارت آموزان فنی حرفه‌ای بررسی می‌شود، گفت: اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای با همکاری اداره آموزش و پرورش، آموزش عالی و شرکت‌های دانش بنیان توانسته از ظرفیت نیروهای ماهر در شرکت‌های دانش بنیان هم بهره بگیرد؛ در این ارتباط، دو رویداد استارتاپ ایده شو با رویکرد مهارتی در دو سال متوالی با همکاری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار شده است.

وی با اعلام همکاری مشترک اداره کل فنی و حرفه‌ای استان اصفهان با اداره کل بهزیستی و کمیته امداد خمینی (ره) تصریح کرد: با ارائه‌طرح های آموزشی به مددجویان درصدد توسعه اشتغال هستیم و در مناطق حاشیه نشینی شهر نیز ارائه آموزش را به عنوان پیشگیری در نظر گرفتیم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای اصفهان افزود: در استان اصفهان با ۲۴ میلیون ساعت آموزش که هشت درصد کل عملکرد کشوری است بیشترین حجم اجرا در بخش دولتی و خصوصی را دارد.

توانمندسازی آموزشگاه‌ها از اهداف مهم اداره کل سازمان فنی و حرفه‌ای است

وی با بیان اینکه توانمندسازی آموزشگاه‌ها از اهداف مهم اداره کل سازمان فنی و حرفه‌ای است، افزود: عملکرد اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای توسط پورتال واحدی در سطح کشور قابل رصد است؛ سامانه رصد اشتغال آموزشگاه‌های آزاد نیز فعال شده است و بر این اساس می‌توان نظارت بر روند اجرایی داشت.

کد خبر 4674396

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =