بلاتکلیفی در پروژه کتابخانه قروه/اعتبار افزایش یابد

قروه- پروژه احداث کتابخانه شماره سه در شهرستان قروه بعد از ۱۱ سال همچنان بلاتکلیف است و ادامه این روند اعتراض مسئولان کشوری و استانی را نیز به دنبال داشته است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها؛ زیبا امیدی فر: پروژه‌های فرهنگی در هر شهری می‌تواند عامل رشد فکری و اجتماعی مردم آن شهر شود. در این میان اگر آن پروژه در نگاه مسئولان مهم به نظر رسد قطعاً تأثیری چند برابر خواهد داشت. با این حال گویا معضلات فرهنگی نتوانسته‌اند از جاده خاکی بلاتکلیفی بگذرند. چرا که یکی از همین معضلات فرهنگی به ثمر نرسیدن کتابخانه شماره ۳ قروه است که مدت ۱۱ سال تمام روی کاغذ مانده و هنوز تکمیل نشده به پیری می‌زند.

کتابخانه ای که قرار است به رشد فرهنگی شهر کمک کند و جایگاه مطالعه در قروه را تحکیم بخشد سالهاست به جای رنگ و بوی کتاب و افراد اهل مطالعه به محلی برای جولان افراد معتاد تبدیل شده است.

انتظاری ۱۱ ساله

از سال ۸۵ اجرای پروژه کتابخانه عمومی شماره ۳ قروه کلید خورد. گرچه عمر این پروژه تا اتمام کامل و بهره برداری لازم ۲ سال در نظر گرفته شده بود اما تا سال ۸۹ با روندی بسیار کند و اعتبارات قطره چکانی با پیشرفت نه چندان زیادی درجا زده و در نهایت هم متوقف شد.

میزان تأخیر تکمیل پروژه نسبت به زمان اولیه ۱۱ سال بوده و علت آن هم کمبود بودجه و نبود هماهنگی لازم میان دستگاه‌های متولی عنوان شده است.

هرچند متولیان از قبل اعلام کرده بودند این پروژه با میزان پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی متوقف شده اما در سال جاری کارفرمای جدید یعنی اداره کل نوسازی مدارس کردستان این میزان پیشرفت را رد کرده و خبر از ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی داد. خبری که از تناقض آماری پرده برداشت.

مساحت این کتابخانه هزار و ۲۰۰ مترمربع در نظر گرفته شده و کارفرمای آن هم تا سال ۹۶ اداره کل راه و شهرسازی کردستان بود که از این سال به اداره کل نوسازی مدارس تغییر داده شد.

در واقع کاربری یا دلیل اهمیت پروژه به این باز می‌گردد که احداث کتابخانه عاملی برای ارتقای فرهنگ و ذخیره سازی، حفاظت و اشاعه اطلاعات و دانش است و چرایی تأخیر در اتمام آن هم وجود ناهماهنگی و ضعف مدیریتی در کنار کمبود اعتبارات با تخصیص‌های قطره چکانی عنوان گردید.

دستگاه‌های مسئول برای پیگیری اتمام پروژه شامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد کتابخانه های عمومی، وزارت راه و شهرسازی و وزارت آموزش و پرورش بوده و بنا به اطلاعات به دست آمده تا کنون ۷۱۵ میلیون تومان اعتبار برای این پروژه هزینه شده و میزان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه هم ۲ میلیارد تومان برآورد گردیده است. مبلغی که باتوجه به نوسانات قیمتی هربار تغییر کرده و رو به افزایش می‌رود.

پروژه‌ای روبه ویرانی

توقف طولانی مدت این پروژه تا جایی برخلاف گفته‌های قبلی مبنی بر راه اندازی آن، ادامه داشت که این بار صدای اعتراض متولیان کشوری را هم درآورد به طوری که مدیرکل امور مجلس و استان‌های نهاد کتابخانه های کشور برای بررسی موضوع به شهرستان قروه آمد و به بازدید از این پروژه پرداخت و در نهایت هم در نشست فوق العاده برای این مهم شرکت کرد.

در این نشست کارفرمای جدید پروژه «کتابخانه عمومی شماره ۳» قروه اظهار داشت که زمان تحویل گرفتن پروژه ما با خرابه‌ای روبرو بودیم که تخریبی بالایی داشت و در واقع مدت ۴ ماه طول کشید تا زباله‌ها و مواد تخریبی را جابجا و تخلیه کردیم.

به گفته «ماجد احمدی» کار ما فقط ساخت و ساز بوده و تجهیزات کتابخانه بر عهده ما نیست و تمامی اعتبارات پیش بینی شده تنها برای ساخت و ساز است نه چیز دیگر.

او مشکل فعلی برای کار بر روی پروژه را تأمین اعتبار به اندازه کافی دانست و معتقد بود اگر بودجه به موقع تزریق شود در عرض یک سال کتابخانه تکمیل و آماده می‌گردد.

بخش خصوصی کمک خود را افزایش دهد

در ادامه هم فرماندار قروه با بیان اینکه این پروژه ۱۱ سال است که خاک می‌خورد، اظهار داشت: گرچه تفاهم نامه‌ای برای تسریع در کار با بخش خصوصی صورت گرفت اما همچنان روند اجرای این طرح با مشکل همراه است.

به گفته «موحد امان اللهی» در مرداد ماه سال ۹۶ برای تکمیل پروژه «کتابخانه عمومی شماره ۳ قروه» پای بخش خصوصی به میان آمد و حتی خبر از انعقاد تفاهم نامه‌ای میان بخش خصوصی (بنیاد علمی قلم چی) و فرمانداری قروه شد.

وی با اشاره به اینکه در این تفاهم نامه یک میلیارد تومان برای تکمیل و بهره برداری از این کتابخانه در نظر گرفته شد، افزود: قرار بر این بود از این میزان ۵۰۰ میلیون تومان آن توسط بخش خصوصی و ۵۰۰ میلیون تومان دیگر از فرمانداری قروه پرداخت شود.

مطابق گفته‌های «امان اللهی» باید این پروژه به سرانجام برسد اما نه با مبلغی که بخش خصوصی در نظر گرفته چرا که با توجه به برآورد هزینه میلیاردی نیاز است میزان کمک‌ها افزایش یابد.

او با بیان اینکه اگر قرار است اسم خیر بر روی کار گذاشته و درج شود بالا بردن هزینه اهدایی ضروری است.

باید دانست پروژه کتابخانه شماره ۳ قروه در حالی اهمیت دارد که می‌تواند کمبودهای موجود در شهرستان از بعد مسافت تا تجهیز منابع اطلاعاتی را جبران نمایند. جایگاه این کتابخانه در حال حاضر در دسترس ترین نقطه شهر بوده و به نسبت دو کتابخانه دیگر در صورت احداث مجهزتر خواهد شد.

کد خبر 4674478

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =