مردم یک هزار ۳۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی عتبات کمک کرده اند

دماوند- رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: مردم طی ۱۰ سال اخیر یک هزار ۳۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی عتبات کمک کرده اند.

حسن پلارک در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص فعالیت‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات و نحوه و چگونگی فعالیت این ستاد اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران قریب ۱۵ الی ۱۷ سال است که پس از سقوط صدام به لحاظ ضرورت موجود وارد بازسازی عتبات شده است.

پلارک افزود: این بازسازی‌ها در ۳ مقطع انجام شد که در مرحله اول ترمیم ها صورت گرفت و مرحله دوم نیز کارهای ضروری میان مدت انجام شد و مرحله سوم نیز به توسعه اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه الان در مرحله توسعه هستیم و موفق شدیم طرح جامع حرم ها را طراحی کنیم گفت: اولویت ابتدایی توسعه نجف اشرف بود که کار را آغاز کردیم و صحن حضرت زهرا نیز به پایان رسید.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در خصوص پروژه ای را نیز که حرم امیرالمونین را ۲۲ برابر افزایش داده بود نیز عنوان داشت: در اصل این پروژه برابری می کند با کل تاریخ عتبه علوی و طی ۶ سال انجام شد و امسال پروژه مراحل پایانی خود را طی می کند.

پلارک گفت: مرحله بعدی توسعه در کربلا است که ۴ فاز توسعه ای برای حرم سیدالشهدا تعریف شده و فاز اول آنکه حدفاصل خیمه گاه است آغاز شده و از ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است و فاز اول ۱۴ برابر حرم را توسعه می دهد.

وی افزود: در سامرا نیز بازسازی بعد از تخریب به طور کامل انجام شده و در حال تملک هستیم و توسعه آن به طور اجرایی شروع نشده چرا که تملک زمین ها به طور کامل انجام نشده است و در کاظمین نیز ۲ شبستان افتتاح شده و صحن امام محمد باقر در دست اجرا است و صحن صاحب الزمان نیز در حال آماده سازی زمین قرار دارد.

مسئول کمیته مشارکت‌های مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی با بیان اینکه تمامی این خدمات طی چندین سال صورت گرفته است در رابطه با اعتبارات این پروژه‌ها گفت: اعتبارات از طریق کمک‌های مردمی بوده و تا به حال و از ۸۸ تا کنون چیزی نزدیک به یک هزار ۳۰۰ میلیارد تومان از طریق کمک‌های مردمی در این چند سال جمع آوری شده است.

پلارک با تاکید بر اینکه هزینه اجرای این پروژه‌ها بیش از این مبالغ بوده است اظهار داشت: مابقی مبالغ و هزینه‌ها از طریق خیرین خاص، صاحبان صنایع خصوصی بوده و هم اکنون نیز نیازمند کمک‌های مردمی هستیم که از طریق اپراتورها می‌توانند این کمک‌ها را انجام دهند.

کد خبر 4674819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =