امید بیماران کلیوی به ۱۰۰ دستگاه دیالیز فرسوده در همدان

همدان -استان همدان با ۱۵۰۰ بیمار کلیوی دارای ۱۰۰ دستگاه دیالیز فرسوده است که در ۳ شیفت کاری برای دیالیز بیماران استفاده می شود درحالی که به روز شدن این دستگاه ها در افزایش کیفیت موثر است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: وارد بخش دیالیز بیمارستان بهشتی همدان که می‌شوی سکوت سرد حاکم بر فضا ناخوداگاه چشمانت را به سمت تخت‌هایی هدایت می‌کند که جریان خون در دستگاه‌های کنار بیمار صدایی آرام تولید کرده است.

بدن‌های بی رمق، پاهای ورم‌کرده، چشم‌های تورفته و لوله‌هایی که از یک سر به سرخرگ و سیاهرگ و از سر دیگر به دستگاه دیالیز متصلند و دستگاهی که خون تازه به این بدن‌های بی‌رمق می‌دهد تصویری از یک اتاق دیالیز است که هفته‌ای ۳ بار و هر بار حدود ۴ ساعت بیماران دیالیزی را میزبان است.

اینجا همه همدرد هستند و روزگار را در انتظار پیوند کلیه سپری می‌کنند و هر بار با این امید پا به اتاق دیالیز می‌گذارند که شاید روزی تلفنشان به صدا در آید و یک نفر آن سوی خط اطلاع دهد که برایشان کلیه پیدا شده است.

آنچه عنوان شد برشی از زندگی یک بیمار مبتلا به نارسایی مزمن کلیه است که هفته‌ای ۳ مرتبه و هر مرتبه ۴ ساعت از عمر زندگی خود را برای انجام دیالیز در بیمارستان سپری می‌کند که البته چندساعتی را نیز صرف رفت و آمد به این مرکز کرده که اگر آنها را نیز به حساب آوریم حدود نیم روز از زندگی را در همین فضا خرج کرده است.

بیماری نارسایی کلیه از بیماری‌های خاص محسوب می‌شود که فرد مبتلابه این بیماری یا باید از طریق پیوند کلیه بیماری خود را درمان و یا از طریق دیالیز خون خود را تصفیه کند.

نارسایی کلیه به طورعمده ناشی از بروز عوارض برخی بیماری‌ها مانند فشارخون، دیابت و اثرات سمی برخی از داروها است نارسایی کلیه به طورعمده ناشی از بروز عوارض برخی بیماری‌ها مانند فشارخون، دیابت و اثرات سمی برخی از داروها است که به میزان قابل توجهی می‌تواند فرد را از انجام فعالیت‌های روزمره بازدارد و بیماران زمانی که مواد زائد در بدنشان بیش از حد طبیعی زیاد می‌شود نیاز به انجام دیالیز دارند تا بتوانند به زندگی خود ادامه دهند.

نگاهی به وضعیت بیماران دیالیزی استان همدان بیانگر آن است که بیماران حال و روز خوشی ندارند چرا که علاوه بر فرسودگی دستگاه‌های دیالیز که به نوعی باعث نارضایتی آنها است افزایش قیمت داروها و خدمات درمانی پس از انجام دیالیز نیز به فشار درد این بیماری اضافه کرده و موجب نارضایتی آنها شده است.

رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان همدان در همین خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر تعداد بیماران کلیوی در استان همدان را یک‌هزار و ۵۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: درصد زیادی از بیماران توانایی مالی ضعیفی دارند و برای دریافت دارو و خدمات درمانی نیازمند کمک خیران هستند.

۵۰ بیمار دیالیزی استان همدان در فهرست انتظار پیوند هستند

ابوالفتح میرزایی با بیان اینکه بیش از ۵۰ بیمار دیالیزی استان همدان در فهرست انتظار پیوند هستند، گفت: بیماران کلیوی طیف وسیعی از بیماران را شامل می‌شوند و از این افراد تنها دیالیزی‌ها و کسانی که پیوند کلیه برای آن‌ها صورت گرفته، تحت پوشش انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان همدان هستند.

میرزایی بااشاره به وضعیت مراکز دیالیز استان همدان و با بیان اینکه ۸ مرکز دیالیز در استان همدان فعال است، گفت: ۲ مرکز در بیمارستان شهید بهشتی و بیمارستان بعثت در شهر همدان فعال است و سایر شهرستان‌های استان همدان نیز به‌جزء بهار و فامنین دارای مرکز دیالیز هستند.

میرزایی با بیان اینکه مرکز دیالیز شهرستان بهار درحال راه‌اندازی است و منتظر مجهز شدن دستگاه‌ها هستیم تا بهره‌برداری شود، عنوان کرد: در فامنین نیز عملیات احداث ساختمان مرکز درحال انجام است.

دستگاه‌های موجود عمر مفید خود را سپری کرده‌اند و کیفیت مطلوب اولیه را ندارند وی یکی از مشکلات اساسی مراکز دیالیز در استان را فرسودگی دستگاه‌های دیالیز عنوان کرد و بابیان اینکه دستگاه‌های موجود عمر مفید خود را سپری کرده‌اند و کیفیت مطلوب اولیه را ندارند، گفت: ۱۰۰ دستگاه دیالیز در استان همدان وجود دارد که بیشتر این دستگاه‌ها فرسوده شده و مدام نیاز به سرویس کردن دارند چراکه طبق استانداردها از عمرشان زمان زیادی گذشته و نیازمند تعویض و جایگزینی هستند.

میرزایی بابیان اینکه دستگاه‌های دیالیز وارداتی هستند و تولید داخل نداریم بنابراین مجبوریم از دستگاه‌های فرسوده استفاده کنیم، گفت: دستگاه‌ها در سه نوبت کاری خدمات ارائه می‌دهند و استفاده بیش‌ازحد از آن‌ها عمرشان را کم می‌کند اما تاکنون کار بیماران روی زمین نمانده است.

رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان همدان با تأکید بر اینکه اگر نوبت کاری دستگاه‌های دیالیز کمتر شده و مراکز دیالیز شهرستان‌های بهار و فامنین راه بیفتد از بار کاری شهرستان همدان کاسته خواهد شد، گفت: کادر درمانی بخش دیالیز ۳۰ نفر در هر نوبت کاری است.

وی با بیان اینکه مشکلات بیماران کلیوی به‌طور عمده اقتصادی است هرچند دیالیز این افراد رایگان است و هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند اما برای خدمات ویزیت، تهیه دارو، انجام آزمایش و تصویربرداری ملزم به پرداخت هزینه هستند، گفت: این بیماران به‌طور معمول از بضاعت کافی برخوردار نیستند و هزینه‌ها برای آن‌ها سنگین است.

رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان همدان بابیان اینکه بیمار کلیوی با نارسایی مزمن کلیوی هفته‌ای ۳ بار دیالیز می‌شود، گفت: بیماران کلیوی پس از انجام پیوند به شدت وابسته به دریافت دارو هستند تا جایی که هرگونه تأخیر در دریافت دارو سلامت آن‌ها را تهدید می‌کند.

افزایش قیمت ۳۰ تا ۴۰ درصدی هزینه داروهای بیماران کلیوی

ابوالفتح میرزایی از افزایش قیمت ۳۰ تا ۴۰ درصدی هزینه داروهای بیماران کلیوی نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: بیماران با مراجعه به معاونت غذا و دارو می‌توانند از تخفیفات دارویی بهره‌مند شوند اما میزان آن بسیار ناچیز بوده و دردی از بیماران دوا نمی‌کند.

میرزایی با بیان اینکه به کمک خیران سلامت و کمک‌های مردمی می‌توانیم بخشی از هزینه‌های درمانی بیماران بی‌بضاعت کلیوی را تأمین کنیم، اضافه کرد: در این زمینه نیازمند همراهی مردم هستیم.

سال گذشته ۳۷ مورد پیوند کلیه در استان همدان انجام شد

رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان همدان همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای آموزش و پیشگیری از بیماری‌های کلیوی به آمار پیوند کلیه نیز اشاره کرد و بابیان اینکه سال گذشته ۳۷ مورد پیوند کلیه در استان همدان انجام شد، گفت: پرونده ۵۰ بیمار کلیوی برای انجام پیوند تکمیل شده که میانگین سنی این بیماران بین ۲۰ تا ۵۵ سال است و در صورتی که کلیه اهدایی با شرایط بیمار هماهنگ باشد این پیوند انجام می‌شود.

میرزایی با بیان اینکه از مجموع پیوند کلیه انجام شده در سال گذشته در استان همدان ۵ مورد اهدایی از افراد مرگ مغزی بوده است، عنوان کرد: در رابطه با فرهنگ‌سازی اهدای عضو در کشور مسائلی مانع این عمل خیر می‌شود به طوری که شایع می‌شود خانواده‌های این بیماران به‌ازای اهدای عضو پول دریافت می‌کنند که این حرف و حدیث‌ها خود یکی از دلایل مقاومت خانواده‌ها است.

وی با تأکید بر اینکه اگر فرهنگ سازی اهدای عضو شکل بگیرد شاید دیگر نیازی به عضوگیری از فرد زنده نباشد، عنوان کرد: انجمن اهدای عضو در استان همدان اقداماتی برای اطلاع‌رسانی و رضایت‌گیری از خانواده‌های فرد مرگ مغزی شده انجام می‌دهد.

اهدای اعضای ۹ بیمار مرگ مغزی طی سال جاری در استان همدان

رئیس تیم هماهنگ‌کننده اهدای عضو استان همدان نیز از اهدای اعضای ۹ بیمار مرگ مغزی طی سال جاری در استان همدان خبر داد و عنوان کرد: آخرین اهدایی مربوط به مرحوم فاطمه سلگی ۵۸ ساله از شهرستان نهاوند بود که کبد، کلیه‌ها و نسوج وی اهدا شد

مجید حمیدی با اشاره به اینکه تعداد اهداکنندگان عضو نسبت به سال گذشته بیشتر بود، گفت: یکی از ۹ اهداکننده عضو ساکن تهران بوده اما بقیه در استان مرگ مغزی شده‌اند و رضایت به اهدا داده‌اند.

حمیدی با بیان اینکه سال گذشته ۲۶ مورد به اهدای عضو رضایت داده شد افزود: از این تعداد ۱۳ مورد توسط ما رضایت گرفته شد و ۱۳ مورد خارج از همدان رضایت گرفتند.

وی با اشاره به اینکه اکثر اهداکنندگان عضو آقا و تنها دو یا سه مورد خانم بودند گفت: آگاهی مردم در این زمینه بالا رفته و امیدواریم فرهنگ‌سازی بیشتری صورت گیرد تا شاهد اقدامات خیرخواهانه و خداپسندانه بیشتری در استان باشیم.

ناگفته پیداست که وزارت بهداشت به تنهایی از عهده نوسازی بخش دیالیز استان همدان بر نمی‌آید و در این زمینه باید دست یاری به سوی بخش خصوصی دراز شود تا برای بهبود وضع بیماران دیالیزی دستگاه‌های فرسوده نوسازی شود و از سوی دیگر باید تلاش‌ها برای فرهنگ سازی اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی قوت گیرد کمااینکه این اقدام در حال انجام است ولی هنوز تا رسیدن به جایگاه مورد نظر راه بسیاری مانده که باید با همراهی دست اندرکاران این بخش طی شود.

کد خبر 4675039

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =