مرغ از سبد خانوار پرید/ هر کیلو مرغ در کرمان ۱۴,۷۰۰ تومان شد

کرمان – در حالی مسئولان کرمان چند روز قبل از ضرورت کاهش قیمت مرغ به نرخ مصوب سخن گفته بودند که امروز قیمت هر کیلو مرغ به ۱۴,۷۰۰ تومان رسید.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: مرغ از گذشته تاکنون به دلیل قیمت کمترش نسبت به گوشت قرمز بیشتر مورد اقبال قشر ضعیف جامعه قرار می گرفته است. هم اکنون قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی به بالای ۱۰۰ هزار تومان رسیده است و گوشت هایی که تحت قانون حمایت از مصرف و کنترل بازار عرضه می شوند نیز ۸۵ هزار تومان برای هر کیلو قیمت دارند.

عرضه گوشت های یخ زده نیز مدتهاست اندک شده و کمتر در دسترس مردم قرار می گیرد در صورتیکه اقبال عمومی به این نوع گوشت بالاست و سند این مطلب نیز صف های طولانی مردم در نمایشگاه عرضه مستقیم کالاهای دو ماه قبل است.

در چنین شرایطی گوشت سفید در سبد خانوار جایگزین گوشت قرمز شده است اما وضعیت قیمت‌ها در بازار ماهی نیز افسار گسیخته است و قیمت هر کیلو گوشت شترمرغ نیز به ۲۹ هزار و ۹۰۰ تومان می‌رسد، در این میان بازار گوشت مرغ در کرمان نیز خبر ساز شده است در حالی که هر کیلو گوشت مرغ در ماه اردیبهشت و خرداد به بین ۱۱ هزار تا ۱۲ هزار تومان در نوسان بود در حال حاضر قیمت هر کیلو مرغ در شهر کرمان به ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان و گاه تا ۱۵ هزار تومان می‌رسد.

ابتدای تیتر ماه بود که مسئولان استان تاکید کردند که با نظارتها و اقداماتی که انجام می‌دهند طی ۲۰ روز قیمتها را متعادل می‌کنند اما پس از گذشت این مدت قیمت مرغ گران‌تر نیز شده است

ابتدای تیتر ماه بود که مسئولان استان تاکید کردند که با نظارتها و اقداماتی که انجام می‌دهند طی ۲۰ روز قیمتها را متعادل می‌کنند اما پس از گذشت این مدت قیمت مرغ گران‌تر نیز شده است.

در این خصوص با یک عرضه کننده گوشت مرغ می‌گوید: در واحدهای عرضه مرغ درصد بسیار اندکی روی قیمتی که در کشتارگاه عرضه می‌شود می‌آوریم و گوشت را در دسترس مردم قرار می‌دهیم، دلیل افزایش قیمتها را باید در واحدهای پروش مرغ جستجو کرد، هر روز با یک قیمت مرغ را به بازار ارائه می‌کنند و طی روزهای گذشته نیز این نرخ سیر صعودی داشته است.

میزان خرید مردم کاهش یافته است

محمد ابراهیمی گفت: پس از افزایش قیمت مرغ میزان خرید مردم نیز به شدت کاهش یافته و اکثراً بعد از دیدن قیمتها از خرید منصرف می شوند.

وی گفت: در خواست مردم برای خرید یک قطعه از جمله ران و بال و سینه مرغ افزایش یافته و این خریدها نیز در وزن کم انجام می‌شود.

یکی از مرغ داران نیز به خبرنگار مهر گفت: با گرم شدن هوا تعداد تلفات مرغ هم افزایش پیدا کرده و از سوی دیگر هزینه‌های تولید از جمله سویا و خوراک طیور هم افزایش یافته است.

مرغ داران حمایت نمی شوند / ‏‬ دلار دولتی سویا را به مرغ دار بدهید

محمد حسنی گفت: اینکه هیچ حمایتی از تولید کننده نشود و در مقابل به ما بگویند نرخ بالا نرود منطقی نیست، دولت سوبسید سویا را مستقیم به مرغدار بدهد نه اینکه این سوبسید و ارز دولتی در اختیار یک وارد کننده قرار گیرد و در نهایت نهاده‌های تولید بعد از ورود با ارز دولتی با قیمت بالا در اختیار مرغ دار قرار می گیرد.

نرخ مصوب هر کیلو مرغ ۱۲,۹۰۰ تومان است

این در شرایطی است که مسئولان دولتی با کارشناسی و همکاری این صنف نرخ مصوب قیمت مرغ را اعلام کرده‌اند و سقف قیمت در این خصوص ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شده که در اکثر استان‌ها مرغ با همین قیمت در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: قیمت گذاری مرغ باید متناسب با قوانین موجود انجام شود و قیمت مصوب در این خصوص نیز ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان است در واقع مرغ باید با این قیمت به دست مصرف کننده برسد.

محمدعلی دهقان بیان کرد: اگر مرغداران در راستای تولید مشکلاتی دارند این مشکلات باید شناسایی و رفع شود اما اینکه قیمت‌ها افزایش پیدا کند قابل قبول نیست.

هیچ کمبودی در زمینه عرضه نهاده‌های تولید مرغ از جمله سویا و کنجاله نداریم و انبارهای استان مملو از نهاده‌های تولید است

وی به حمایت از مرغداران تاکید کرد و گفت: دستگاه‌های مرتبط باید در این زمینه همکاری و همراهی لازم را داشته باشند.

دهقان گفت: مرغداری‌ها باید در قالب قانون فعالیت کنند و قیمت نیز باید متناسب با قیمت در استان‌های هم جوار تعیین شود تا از صادرات مرغ به دیگر استان‌ها جلوگیری شود.

وی گفت: ما هیچ کمبودی در زمینه عرضه نهاده‌های تولید مرغ از جمله سویا و کنجاله نداریم و انبارهای استان مملو از نهاده‌های تولید است.

وی با اشاره به قیمتهای مصوب دولتی تاکید کرد: این قیمتها باید رعایت شود و در کشتارگاه‌ها نیز بر روی بسته‌های مرغ همین قیمت مشخص شود و صدور فاکتور نیز در زمان عرضه مرغ اجباری است.

اما این گفته‌ها در حالی است که اول مرداد ماه در نشست تنظیم بازار کرمان شیب نزولی قیمت هر کیلو مرغ طی ۲۰ روز هدف گذاری شده بود که در حال حاضر این نرخ به ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است.

افزایش نظارت بر روند قیمت گذاری در کشتارگاه‌ها و واحدهای عرضه مرغ به مصرف کننده و برخورد قانونی با عوامل افزایش قیمت یکی از مهمترین درخواست های مردم است و از دستگاه‌های ذی ربط انتظار می‌رود در کوتاه‌ترین زمان ممکن عوامل اصلی افزایش قیمت مرغ در کرمان را شناسایی و به مردم معرفی کنند.

کد خبر 4675070

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =