اجرای برنامه تعدیل آب کشاورزی استان سمنان اکنون به صلاح نیست

سمنان - استاندار سمنان بابیان اینکه اجرای برنامه تعدیل آب کشاورزی استان در حال حاضر به صلاح نیست، گفت: برای اصلاح شیوه تأمین کسری آب توافق‌نامه‌ای با خانه کشاورز منعقد خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا آشناگر بعدازظهر چهارشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان به میزبانی سالن غدیر استانداری ضمن بیان اینکه افزایش سطح زیر کشت و صدور مجوز جدید با استفاده از رانت و لابی، به‌هیچ‌عنوان قابل‌قبول نیست، ابراز داشت: هرچقدر بتوانیم از آب مورداستفاده در کشاورزی برای بخش صنعت بیشتر استفاده کنیم، تولید ثروت و موفقیت خواهیم داشت، اما دلیل بر این نیست که به بخش کشاورزی فشارهای بیش‌ازحد و بی‌مورد وارد شود.

وی ضمن بیان اینکه تابستان فصل کشاورزی است و بهره‌برداران برنامه‌ریزی‌های لازم را برای تولید و برداشت محصول خوددارند، افزود: اجرای برنامه تعدیل آب کشاورزی در حال حاضر به صلاح نیست و می‌طلبد تا با همکاری و تعامل با کشاورزان، توافقنامه‌ای با خانه کشاورز برای اتخاذ تصمیمات و ارائه شیوه تأمین کسری آب منعقد شود و این مهم به‌عنوان دستورالعملی در شورای حفاظت منابع آب استان مصوب خواهد شد.

عدم کافی بودن منابع آب سطحی

استاندار سمنان بابیان اینکه منابع آب‌های سطحی ما کافی نیست و مدیریت ناصحیح و برداشت بیش‌ازحد بهره‌برداران، همراه با خشک‌سالی، همه باهم در محدودیت و کمبودهای منابع آبی استان دخیل هستند، ابراز داشت: دستگاه‌های متولی حفاظت از آب، باید نسبت به گزارش دهی از اقدامات خود اقدام و بیان کنند که این اقدامات به چه میزان در تعدیل استفاده از منابع آبی و برطرف کردن محدودیت‌ها موفق عمل کرده است.

آشناگر بابیان اینکه پایین‌تر بودن میزان بارندگی استان به نسبت میانگین کشوری همراه با تبخیر فراوان از چالش‌های مهم آبی در استان سمنان است، تصریح کرد: در خصوص هوشمند سازی کنتورهای آب استان بسیار مطلوب عمل شده و بر اساس گزارش‌ها، امروز هیچ چاه غیرمجازی در استان وجود ندارد که این مهم از تعامل و همکاری مسئولان و کشاورزان حکایت دارد.

وی ضمن بیان اینکه متولیان حفاظت از منابع آب در استان دغدغه بسیار زیادی برای تأمین کسری منابع آبی و حفظ آن دارند، افزود: برنامه تأمین آب که متولی خود را در استان دارد، می‌طلبد تا به‌صورت مطلوب‌تر عمل کند، طرح‌های آبخیزداری با اعتبارات مطلوبی که در این حوزه اختصاص‌یافته، باید به‌صورت جدی اجرا شود.

تأمین آب شرب شاهرود در دستور کار

استاندار سمنان بابیان اینکه اگر نحوه تأمین و برداشت آب در استان سمنان مدیریت نشود به‌طورقطع طبیعت خود نسبت به تعدیل منابع آبی روی خواهد آورد، ابراز داشت: استفاده از آب‌های نامتعارف که البته برای استفاده در بخش کشاورزی نیست و مهار آب‌های سطحی و دیگر موارد از اقداماتی که دولت برای تأمین آب در دستور کار قرار داده است.

آشناگر بابیان اینکه کسری منابع و مخزن آب در دشت‌های استان، باید موردتوجه جدی قرار بگیرد، تصریح کرد: در بالادست سد چشمه‌علی اقدامات خوبی در حال اجرا است که باید تعمیم داده شود و بحث ایجاد پارک در بالادست آن نیز در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: امور آب، در خصوص تأمین آب شرب شاهرود مساعدت‌های لازم و همه‌جانبه خود را برای حفر چند حلقه چاه جدید به کار گیرد تا مشکلات موجود هرچه سریع‌تر برطرف شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در این نشست مقرر شد تا عقد تفاهم‌نامه با استارت آپ ها و شرکت‌های دانش‌بنیان بر روی برنامه‌های استفاده از فناوری‌های جدید برای مرمت قنوات، در دستور کار قرارگرفته و مساعدت‌های لازم انجام شود.

کد خبر 4675383

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =