ضرورت اتصال آموزش با اشتغال برای توسعه کسب و کار فعالان اقتصادی

رشت- مدیرکل فنی و حرفه‌ای گیلان با اشاره به تعیین رسته های اشتغالزایی طرح تکاپو در این استان بر ضرورت اتصال آموزش با اشتغال در راستای توسعه کسب و کار فعالان اقتصادی تأکید کرد.

محمد حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ظرفیت فنی و حرفه‌ای استان گیلان برای اشتغالزایی، اظهار کرد: فنی و حرفه‌ای متولی تأمین نیروی انسانی صنایع، اصناف و مشاغل مختلف است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای گیلان با بیان اینکه در تأمین نیروی انسانی اعلام نیاز گروه‌های هدف به نیروی انسانی برای رسته‌های مختلف حائز اهمیت است، افزود: در این زمینه هنوز ساختار منسجمی وجود ندارد و سازمان فنی و حرفه‌ای بر اساس اسناد بالا دستی و مطالعات انجام شده در وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با عنوان طرح‌های مختلف از جمله طرح تکاپو رسته‌های اشتغالزا را مشخص کرده و بر اساس این رسته‌ها به جوانان مهارت‌های لازم را آموزش می‌دهد.

وی درباره رسته‌های اشتغالزایی طرح تکاپو در استان گیلان نیز گفت: در این طرح به هشت رسته اشاره شده است که اولویت اول آن با گردشگری و اولویت‌های بعدی نیز به خدمات تخصصی کشاورزی، پوشاک، صنایع دستی، آبزی پروری و توسعه ماهیان گرمابی و سردآبی و سایر موارد اختصاص یافته است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای گیلان با اشاره به نامگذاری امسال به سال رونق تولید درباره برنامه‌های سازمان فنی و حرفه‌ای در این زمینه بیان کرد: بر اساس برنامه مذکور این سازمان در راستای توسعه کسب و کار در کنار فعالان اقتصادی قرار می‌گیرد.

حسینی تصریح کرد: سازمان فنی و حرفه‌ای از طریق طرح‌های مختلف و بر اساس استانداردهای آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در بخش‌های مختلف شامل آموزش، حقوق، بیمه، مالیات و سایر موارد در کنار فعالان اقتصادی که به دنبال توسعه کسب و کار خود هستند اما دغدغه جذب نیروی انسانی ماهر و آموزش دیده را دارند قرار گرفته و در جذب نیروی انسانی ماهر به آنها کمک می‌کند.

وی با اشاره به طرح چند منبع درآمدی روستاییان که عملیاتی شده است، تأکید کرد: بر اساس این طرح رشته‌هایی که دارایی ارزش افزوده برای روستاییان و کشاورزان است شناسایی شده و در روستاهایی همانند سقلکسار که دارای ظرفیت گردشگری است اجرایی می‌شود در این روستا در قالب این طرح بانوان تحت آموزش تولید صنایع دستی قرار می‌گیرند تا صنایع دستی خود را برای فروش به گردشگران تولید کنند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای گیلان به طرح‌های دیگر این سازمان در راستای اتصال آموزش با بازار کار نیز اشاره کرد و افزود: آموزش کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی و تبدیل آنها به عرقی‌جات برای فروش در مناطق ییلاقی شرق گیلان که دارای ظرفیت تولید گیاهان دارویی دارد از دیگر اقدامات سازمان فنی و حرفه‌ای برای قرار دادن افراد در کنار فعالان اقتصادی است.

حسینی در ادامه با اشاره به خانه‌های کارآفرین در گیلان، اظهار کرد: در راستای عملیاتی کردن این طرح، تفاهمنامه ای با فرماندار و شهردار رشت منعقد شده است که در این خانه‌ها علاوه بر اقدامات آموزشی، کارهای تولیدی نیز انجام شود.

کد خبر 4675839

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =