نزولات آسمانی کشور را از بحران جدی نجات داد

کرمان - مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه با بارش نزولات کشور از بحران جدی نجات پیدا کرد، گفت: بارش باران باعث شد آب‌های ورودی به سدها سه برابر شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حاج رسولیها پیش از ظهر پنجشنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل جدید شرکت آب منطقه‌ای کرمان با اشاره به بارندگی های ابتدای سال در مناطق مختلف کشور بیان داشت: در این زمینه بیشتر به مساله سیل و ویرانی پرداخته شده و کمتر به معجزه‌ای که برای این کشور اتفاق افتاد اشاره شد.

وی با بیان اینکه از یک بحران بزرگ نجات پیدا کردیم، افزود: تاکنون ۱۷۳ میلیمتر طی امسال بارندگی در کرمان رخ داده که در مقایسه با ۵۳ میلیمتر سال گذشته اتفاق نادری است.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه با بارش نزولات کشور از بحران جدی نجات پیدا کرد، گفت: بارش باران در سال جاری باعث شده تا بیش از سه برابر آب‌های ورودی به سدها را داشته باشیم که این آمار در استان کرمان ۲.۵ برابر بوده است.

وی یادآور شد: در استان کرمان جریانات سطحی محدودی وجود دارد که باعث شده عمده فشار به سفره‌های زیرزمینی وارد شود.

حاج رسولیها عنوان داشت: کرمان دوم یا سومین مخزن آب زیر زمینی با ۹۰۰ میلیون کسری آب مخزن دارد؛ خراسان، کرمان و فارس از جمله استان‌هایی هستند که با کسری مخزن روبرو هستند.

وی افزود: با توجه به کمبود آب هیچ چاره‌ای نداریم جز مدیریت منابع آب استان منابعی که حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد آب زیرزمینی را تشکیل می‌دهد.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: محور اصلی آب استان کرمان مدیریت آب‌های زیرزمینی است لذا مدیریت آبخیزداری را باید مد نظر گرفت.

وی یادآور شد: تامین آب کرمان با طرح آبرسانی کوتاه مدت بوده که در حال حاضر طرح‌های بلندمدت را مد نظر قرار دارد. باید با همدلی و یکپارچگی مسئله کمبود آب را حل کنیم و در این راه باید از تمام امکانات و ظرفیت‌ها استفاده کنیم ،۹۰ درصد مشکلات ما در استان کرمان مربوط به آب شرب است.

حاج رسولیها گفت: بحث مرتبط با فناوری‌های نوین و دولت الکترونیک، بحث راه‌اندازی سامانه ساما و بحث مهندسی رودخانه از اهداف ما هستند. اقتصاد آب می‌تواند ما را از منافع وزارتخانه‌ای بیرون بیاورد و اگر ارزش آب را نادیده بگیریم مشکل آب رفع نخواهد شد.

وی افزود: در دهه ۸۰ رایگان کردن آب باعث گسستگی آب و بروز مشکلاتی شد که امروز با آن درگیر هستیم همچنین بحث سد قدرونی نیز باید سریعتر انجام بگیرد تا بتوانیم از آب زمستان برای آبگیری استفاده کنیم.

در این مراسم رشیدی به عنوان مدیر عامل جدید شرکت آب منطقه ای کرمان معرفی و از خدمات ابراهیم علیزاده مدیر عامل سابق شرکت آب منطقه ای کرمان تجلیل شد.

کد خبر 4676071

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =