سهم ناچیز بودجه فرهنگی و دانشجویی از بودجه کل وزارت بهداشت

معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت گفت: بودجه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ناچیز بوده و کمتر از یک درصد از کل بودجه وزارت بهداشت را شامل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر سیما سادات لاری در حاشیه همایش روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با بیان این مطلب افزود: اکنون سرانه دانشجویی این وزارتخانه ۳۲ میلیون ریال تعریف شده است که در برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور کمتر از این رقم است که این موضوع مشکلات زیادی در اجرای برنامه‌های فرهنگی، رفاهی و ورزشی در پی داشته است.

وی افزود: این موضوع در همایش روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح و بررسی شد، همچنین وزیر بهداشت برای افزایش بودجه معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور و تفکیک آن از حوزه آموزش قول مساعد داد.

لاری به فرسودگی خوابگاه‌های دانشجویی و مشکلات بخش تغذیه اشاره کرد و گفت: هر ساله هزینه زیادی صرف تعمیر و بازسازی خوابگاه‌های دانشجویی می شود.

وی تاکید کرد: در شرایط کنونی به دلیل فشارهای اقتصادی زیادی که بر روی خانواده‌ها و به تبع آن دانشجویان است، میزان استفاده از سلف های دانشجویی ۳۰ درصد نسبت به گذشته افرایش یافته است که این موضوع بار مالی بیشتری را به سیستم اعمال کرده است.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: برای افزایش سطح کیفیت غذا دانشجویان و کاهش هزینه‌های پخت غذا راه‌کارهایی نظیر گسترش سلف‌های خودگردان و صنعتی‌شدن پخت غذا در این خصوص پیش‌بینی  می‌شود.

وی با اشاره به خطر آسیب‌های اجتماعی و آسیب‌های فضای مجازی و مشکلات روحی و روانی برخی از دانشجویان خاطرنشان کرد: گسترش ورزش های همگانی و قهرمانی یکی از راه‌کارها در این زمینه است، اما اقدامات انجام شده در این خصوص کافی نیست.

لاری افزود: در سال‌های اخیر همه دانشجویان جدیدی که وارد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شده اند، پایش سلامت‌روان می‌شوند و اگر در معرض خطر باشند، مداخلات لازم جهت بهبود وضعیت روانی آنها انجام خواهد شد.

کد خبر 4676533

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =