خبر ناگواری از انتخابات شورایاری ها به گوش ما نرسیده است

رئیس شورای شهر تهران، با اشاره به برگزاری انتخابات شورا یاری ها، گفت: تا به حال خبر ناگواری از هیچ حوزه به گوش ما نرسیده است و همه صندوق‌ها به‌ طور آنلاین قابل دیدن هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن هاشمی، در نشست خبری که با حضور اعضای شورای شهر و مسئولان ستاد انتخاباتی شورایاری‌ها در محل معاونت امور اجتماعی و فرهنگی برگزار شد، ضمن تشکر از خبرنگاران که در طول یک ماه اخیر فضای انتخابات را گرم نگه‌داشتند و امروز نیز از صبح فعال بوده‌اند، گفت: از ساعت ٨ صبح شعب رأی فعال بودند و من نیز ساعت ٠٨: ١٠ در نزدیک‌ترین شعبه به منزل، رأی دادم. سپس در مسیر تا مسجد فخریه از چند شعبه بازدید کردم و هیچ مشکلی در آن‌ها ندیدم.

وی افزود: همه صندوق‌ها به‌طور آنلاین قابل دیدن هستند. سیستم فناوری شهرداری با کمک ستاد انتخابات وزارت کشور توانستند یک کار ارزنده در تهران انجام دهند. برادران عزیزمان در شورای نگهبان هم تقاضا داشتند از نزدیک از روند و نحوه رأی‌گیری بازدید به عمل آورند تا کارایی سیستم را رصد کنند؛ آنها نیز در شعب مشغول بازدید هستند.

رئیس شورای شهر تهران گفت: ثانیه به ثانیه به تعداد رای‌ها و شرکت‌کننده‌ها اضافه می‌شود؛ تا الان به عدد ١٣٢ هزار نفر شرکت‌کننده رسیده‌ایم. این نشان می‌دهد روند حضور شهروندان در این رخداد مهم در حال بهتر شدن است. البته اگر صداوسیما بیشتر فعال بود و ما نیز ظرفیت‌ها را فعال‌تر می‌کردیم، تعداد شرکت‌کننده‌ها بیشتر هم می‌شد.

هاشمی ادامه داد: می‌دانید که دولت‌های متخاصم در حال تحریم و تضعیف نظام هستند؛ این انتخابات در این شرایط و با فناوری جدید نشان می‌دهد که ثبات و آرامش ویژه‌ای در پایتخت ایران وجود دارد.

وی در ادامه گفت: گفته شد که ١٢ هزار و ٣٣٠ نفر نامزد در این انتخابات شرکت داشته‌اند. این تعداد نامزد از نظر میزان نخبگی و حضور بانوان بهبود چشمگیری نسبت به دوره‌های قبل داشته است. شهرداری با کمک وزارت کشور توانستند در عرض حدوداً ٢ هفته سیستم‌های لازم را برای این انتخابات در تهران آماده کنند؛ خوشبختانه امروز هزار و ۶١٣ شعبه فعال در تهران وجود دارد.

رئیس شورای شهر گفت: امروز برای رفع این سوءتفاهم که آیا امکان‌پذیر است کسی چند بار رأی دهد، شخصاً چند بار تست کردم و مشخص شد سیستم در مقابل این تخلف ایمن است.

نتایج آرا یک تا دو ساعت پس از دو بار تمدید اعلام خواهد شد

وی تصریح کرد: بعضی سیستم‌ها است که گفته می‌شود کد آنها فعال نیست؛ این موارد باید سریعاً بررسی شود تا مشخص کنیم که مسأله چیست و زود برطرف کنیم.

رئیس شورای شهر تهران در پایان خاطرنشان کرد: تابحال خبر ناگواری از هیچ حوزه به گوش ما نرسیده است. امیدواریم این انتخابات باعث حفظ آبرو برای نظام جمهوری اسلامی باشد و یک کمک جدی برای مدیریت شهری تهران نیز محسوب شود؛ باید از این طریق بتوانیم با مسائل محلات آشنا شویم و دغدغه‌هایشان را دنبال کنیم.

تا ظهر امروز ۱۳۲ هزار نفر در انتخابات شورایاری‌ها شرکت کردند

محمدرضا جوادی یگانه نیز در حاشیه برگزاری فرآیند انتخابات شورایاری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وظیفه‌ی ما برگزاری انتخابات سالم و ایجاد بسترهایی برای مشارکت مردم در انتخابات است، گفت: از چند روز گذشته در شهرداری تهران در آماده باش کامل هستیم و از شب گذشته آخرین بررسی‌ها با شهرداران مناطق انجام شده است. همچنین در ساعت ۵ صبح انتقال صندوق‌های اخذ رأی در شعب صورت گرفت.

رئیس ستاد اجرایی پنجمین دوره انتخابات شورایاری با بیان اینکه ۱۶۳۱ شعبه در حال رأی گیری هستند، عنوان کرد: تاکنون ۱۳۲ هزار نفر رأی داده‌اند. بیشترین میزان مشارکت در منطقه ۴ با یازده هزار و پانصد رأی بوده است.

وی در پایان تصریح کرد: امیدواریم که انتخابات تا دقیقه آخر به خوبی انجام شود. بعد از دو ساعت از پایان رأی گیری، نتایج در سایت منتشر خواهد شد.

سخنگوی دولت: نیاز داشتیم مشارکت مردم نشان داده شود

علی ربیعی سخنگوی دولت هم با حضور در ستاد برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در جمع خبرنگاران ضمن تشکر از شهرداری و معاونت فرهنگی و اجتماعی بابت برگزاری این انتخابات گفت: سخنگویی فقط سخن یک طرفه از سوی دولت نیست، بلکه انتقال سخن مردم به دولت نیز اهمیت دارد. این انتخابات باعث تعالی سطح تعامل اجتماعی می‌شود.

وی با بیان اینکه در ماه‌های اخیر شاهد مأیوس شدن مردم بودیم، گفت: از دورانی که فکر می‌کردیم مردم به کنجی رفته و نسبتی با نظام سیاسی و حاکمیت ندارند، عبور کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه انتخابات شورایاری زودتر از انتخابات مجلس برگزار می‌شود، اظهار داشت: این انتخابات پیش هنگام نشان می‌دهد که مردم در صحنه حضور دارند و ما نیاز داشتیم تا مشارکت مردم نشان داده شود.

وی تصریح کرد: مردم باید به اداره امور شهرشان باز گردند و طرحی را در دولت مطرح کردیم که این مسئولیت را به مردم واگذار کنیم.

ربیعی در ادامه اظهار کرد: این انتخابات احیای محله گرایی است، بچه محلی در ایران از بین رفته بود که این امر با برنامه‌ای که دولت برای واگذاری وظایف به محلات دارد، می‌تواند مهم باشد.

وی افزود: در شرایط کنونی این انتخابات می‌تواند نشاط اجتماعی را افزایش دهد.

ربیعی در ادامه تصریح کرد: حضور مردم در انتخابات شورایاری‌ها واکنش به خیلی از بدبینی‌هایی است که در این مدت شنیده شد و کمک می‌کند تا نشاط در محله‌ها افزایش یابد. در محله ما در منطقه جوادیه پنج ائتلاف ایجاد شد که برای من خیلی جالب بود.

وی با اشاره به برگزاری الکترونیک انتخابات تصریح کرد: به شهرداری تهران برای استفاده از فناوری و برگزاری مکانیزه این انتخابات برای اولین بار تبریک می‌گویم شهر تهران الگویی بسیار خوبی است و برگزاری الکترونیک این انتخابات می‌تواند مقدمه‌ای برای برگزاری سایر انتخابات باشد.

ربیعی با بیان اینکه نکته که دادن مدیریت و بخشی از وظایف دولت به مدیریت محلی اتفاق بسیار خوبی است، افزود: این امر سرعت را بیشتر می‌کند و فسادپذیری آن کمتر است.

وی افزود: امروز با حضور مردم شکافی که تصور می‌شد و بر روی آن تبلیغ می‌شد از بین رفت. حتی در سیل اخیر کشور نیز حضور جوامع محلی اثربخشی بیشتری در بهبود وضعیت مناطق سیل‌زده داشت.

ربیعی در ادامه با بیان اینکه ما نیاز به ساخت کارخانه‌های پتروشیمی بزرگ نداریم، افزود: معتقدم باید برای مردم شادی ایجاد کنیم که برای ایجاد این شادی نیاز به ساخت کارخانه و پتروشیمی‌های بزرگ نیست آنچه مردم را شاد می‌کند، مشارکت جوامع محلی و ایجاد ارتباط سالم اجتماعی است.

وی در ادامه با بیان اینکه این اطمینان را به مردم می‌دهم که شهردار حاضر در ۲۴ ماه آینده در کنار دولت بماند، به شرایط اقتصادی کشور اشاره کرد و افزود: علائم بسیار خوبی داریم که نشان می‌دهد، در پایان امسال و سال آینده با رشد اقتصادی خوب پیش خواهیم رفت. به مردم در حوزه مسائل اقتصادی فشار زیادی وارد شده به ویژه در جنوب و حاشیه شهرها، گرچه ما موفق شدیم جلوی رشد تورم را بگیریم و آن را منفی کنیم.

وی در پایان تصریح کرد: در جلسه‌ای که شهرداران کلانشهرها با دولت داشتند، قرار شد خانه‌های کوچک و ارزان قیمت برای تازه ازدواج کرده‌ها ارائه شود.

محلات ما از نظر برنامه ریزی نامتوازن هستند

سکینه اشرفی معاون شهردار تهران نیز در حاشیه بازدیدش از ستاد اجرایی پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در این دوره انتخابات تلاش کردیم که زنان و جوانان حضور فعال‌تری داشته باشند، گفت: زنان و جوانان از آنجایی که به دنبال منافع خود و رانت‌های شخصی نیستند، مدیران بهتری هستند و می‌توانند به توسعه محلات کمک بیشتری کنند.

رئیس کمیته برنامه و بودجه انتخابات شورایاری با بیان اینکه سعی کردیم در این دوره انتخابات شورایاری‌ها از افراد کارآمدتری وارد عرصه مدیریت شهری شوند، گفت: بیش از ۱۲ هزار نفر در انتخابات ثبت نام کرده‌اند و بررسی نشان داده است که شور و نشاط خاصی در این دوره انتخابات وجود دارد.

وی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های این انتخابات این است که به صورت ۱۰۰ درصد مکانیزه و الکترونیک است، گفت: این مکانیزه بودن انتخابات امنیت و صحت آن را تاکید می‌کند.

به گفته اشرفی، شهرداری تهران برای اولین بار در تدوین برنامه توسعه خود سه سطح تهران، منطقه و محله را در نظر گرفته است، تقارن تدوین برنامه ریزی محلی با آغاز فعالیت شورایاران را به فال نیک می‌گیریم و معتقدیم برنامه ریزی محلی شهر تهران در برنامه پنج ساله سوم باید با مشارکت مردم و از پایین به بالا باشد.

وی با بیان اینکه شورایاری‌ها نه تنها در بعد نظارت بلکه در بحث برنامه ریزی نیز می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند، گفت: محلات ما از نظر برنامه ریزی نامتوازن هستند که با کمک شورایاران در برنامه سوم توسعه می‌توانیم سازمان شهرداری را از یک سازمان خدمات محور به اجتماع محور تبدیل کنیم اما نیازمند کمک شورایاران هستیم.

معاون شهرداری تهران افزود: با کمک شورایاران می‌توانیم بر اساس اولویت‌های محلی برنامه ریزی کرده و مشکلات را حل کنیم.

کد خبر 4676549

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =