تراز واردات منفی شده است/ ممنوعیت فروشگاه های زنجیره ای

محمودآباد- وزیرصنعت، معدن و تجارت، به روند رو به رشد و امیدوارکننده درخواست فعالان برای ایجاد واحدهای جدید تولیدی اشاره کرد و گفت: همچنین جهت گیری واردات منفی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا رحمانی عصر جمعه در هم اندیشی فعالات حوزه صنعت و معدن مازندران با اشاره به رشد ایجاد واحدهای تولیدی جدید در کشور گفت: در سه ماهه نخست امسال تعداد هزار و ۱۳۶ جواز تولیدی صادر شد که ۲۶ درصد بیشتر از مدت مشابه پارسال بوده است و تعداد پروانه‌های بهره برداری نیز در سه ماهه نخست امسال بیش از ۱۵ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: این نشان می‌دهد که با وجود مشکلات زیاد اقتصادی و تحریمی علیه کشور، مردم ما علاقمندی به تولید دارند.

شرایط سخت در حال سپری شدن است

وزیرصمت با اشاره به اینکه امروز شما به عنوان تولید کنندگان بخش زیادی از تحریم‌های ظالمانه را با تولیدات خود در کشور خنثی کردید تصریح کرد: به فضل الهی به پیروزی نهایی خواهیم رسید و این شرایط ناخواسته ی تحریم و شرایط سخت را پشت سر خواهیم گذاشت.

رحمانی اضافه کرد: در این مسیر همه واحدهای تولیدی، اتاق بازرگانی، اصناف و تشکل‌ها و نیز استانداران و فرمانداران باید جدی باشند تا شرایط سخت موجود در سایه تعامل و حذف بروکراسی‌ها برطرف شود.

وی اضافه کرد: هدف ما امسال حفظ تولید موجود و اشتغال واحدها است و انتظار داریم بانک‌ها نیز در این مسیر همراه باشند.

وزیر صنعت معدن و تجارت در بخش دیگری در خصوص کمبود زمین در استان‌های شمالی کشور در مقایسه با دیگر استان‌ها گفت: این تصمیم برای واگذاری زمینهای مورد نیاز به متقاضیان توسط استانداران تفویض شده است تا با اولویت و نیاز واگذار شود.

رحمانی در بخش دیگری با بیان اینکه باید در شرایط کنونی از معطلی در کار برای تشکل‌ها و متقاضیان کم کنیم و حضور متقاضیان ایجاد واحدهای تولیدی را در شرایط تحریمی باید به فال نیک بگیریم گفت: نیاز است بروکراسی‌های غیرضرور را حذف و به استانداران تفویض اختیار کنیم.

ممنوعیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای

وزیر صنعت معدن و تجارت در پاسخ به درخواست بازاریان و اصناف مازندران در خصوص فعالیت‌های بی ضابطه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهرهای این استان گفت: فروشگاه‌های زنجیره‌ای دیگر جز اولویت‌ها نیست و کنترل شده و محدود خواهد بود.

رحمانی به وجود حدود ۶۰۰ هزار واحد تولیدی و بنگاه‌های کوچک اقتصادی در کشور اشاره کرد و ادامه داد: پیگیر تسهیلات حمایتی برای این واحدها که در قانون هم پیش بینی شده هستیم.

صادرات ۵۳ درصدی کالاهای غیرنفتی

وزیر صمت همچنین با بیان اینکه مازندران از استان‌هایی است که با توجه به برخورداری از مزیت‌های فراوان باید در صادرات کشور پیشگام باشد سهم صادراتی این استان را ناچیز خواند و خواستار تشکیل کارگروه صادرات غیر نفتی در این استان شد.

رحمانی با بیان اینکه ایران با ۱۵ کشور ارتباط همسایگی دارد و تعاملات صادراتی خوبی نیز با این کشورها برقرار شده است اضافه کرد: پارسال حدود ۵۳ درصد از صادرات غیر نفتی ایران به این کشورها انجام شده است که انتظار می‌رود مازندران باید سهم بیشتری ازاین صادرات را به خود اختصاص دهد.

توجه ویژه دولت به مشکل پسماند و نساجی و چوب و کاغذ مازندران

وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین با بیان اینکه دولت اهتمام جدی به حل معضل پسماند در مازندران دارد از اختصاص حدود هزار میلیارد تومان برای مدیریت پسماند در مازندران خبر داد و گفت: در جلسه هفته گذشته با حضور معاون اول رئیس جمهور منابع مالی قابل توجه و تصمیم‌های کارگشایی برای کارخانه چوب و کاغذ و نساجی مازندران گرفته شده است.

واردات در تراز منفی

وزیر صنعت در بخش پایانی این نشست جهت گیری های کشور در مورد واردات را یک اتهام زنی دانست و گفت: تراز واردات به کشور رو به سمت منفی بوده ودر این مدت به کمتر از ۲۲ درصد رسیده است.

رحمانی با اشاره به ممنوعیت ۱۵۰۰ قلم کالا در کشور گفت: البته منکر واردات از برخی مجاری به صورت قاچاق از جمله بانه و سردشت و بوشهر و برخی مناطق توسط کوله برها نیستیم، اما نشست‌های جداگانه ای که با سران کوله برها داشتیم درخواست واردات قطعه‌هایی که برای تولید با تحریم مواجه هستیم از آنها داشتیم که به واحدهای تولید کمک کند.

وی همچنین به معاونت توسعه وزارت صنعت، معدن وتجارت دستور داد تا راه اندازی یکی از شرکت‌های بزرگ دولتی در مازندران که مطالبه جدی مسئولان ومردم است را بررسی و تا ماه آینده با بررسی همه جانبه اعلام کند.

کد خبر 4676811

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =