اعزام استاد و دانشجو به ترکیه/ارائه طرح تحقیقاتی مشترک در ۲۴ رشته

مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه تبریز از ارائه پروپوزال مشترک با همکاری ۴ دانشگاه ترکیه در ۲۴ رشته به آژانس اِراسموس اتحادیه اروپا خبر داد.

سعید شجاعی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به همکاری‌های دانشگاه تبریز با دانشگاه‌های ترکیه، از برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک در مقاطع تحصیلات تکمیلی خبر داد و گفت: در راستای تفاهم با «دانشگاه ایغدیر» ترکیه، دانشجویان منتخب در این دانشگاه در ۱۲ رشته ارشد (علوم دامی، اقتصاد، کشاورزی، علوم خاک، ریاضی، اکو فیزیولوژی، مهندسی عمران، بایوسیستم باغبانی و … و دکتری (ریاضی، علوم دامی، الهیات و عمران) می‌توانند نصف دوران تحصیلشان را در ترکیه و نیمِ دیگر را در ایران گذرانده، پایان نامه خود را نیز با راهنمایی یک استاد ایرانی و یک استاد ترک انجام داده و نهایتاً یک مدرک از دانشگاه تبریز و یک مدرک از دانشگاه ترکیه بگیرند. این امر باعث ایجاد رفت و آمد دانشجو و البته استاد خواهد شد که طبیعتاً همکاری علمی را تقویت خواهد کرد.

وی با بیان این مطلب که به‌تازگی این برنامه را با تمرکز روی دانشگاه‌های شرق کشور ترکیه آغاز کرده‌ایم، اضافه کرد: به این دلیل شرق ترکیه را انتخاب کردیم که رفت و آمد زمینی از دانشگاه تبریز و کلاً ایران با دانشگاه‌های این منطقه از کشور ترکیه و بالعکس راحت‌تر است.

اعزام استاد و دانشجو به ترکیه در قالب برنامه «مولانا»

مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه تبریز به برنامه‌ای تحت عنوان «مِولانا» به گویش ترک‌ها و "مولانا" به قول خود ما ایرانی‌ها اشاره کرد و گفت: این برنامه هم تحت حمایت اداره آموزش عالی ترکیه در حال انجام است که بر اساس آن این اداره از برنامه تبادل استاد و دانشجو در دانشگاه‌هایی که با دانشگاه‌های ایران، بخصوص دانشگاه تبریز تفاهم نامه همکاری دارند، حمایت می‌کند.

وی با بیان اینکه در همین راستا اخیراً مقرر شد که در قالب همین برنامه مِولانا، حدود ۷ نفر هیأت علمی به همراه ۴ دانشجوی دکترای ما پاییز امسال به ۳ دانشگاه ترکیه اعزام شوند، گفت: روال کار اما به این شکل است که ما و دانشگاه‌های ترکیه که تفاهم‌نامه مِولانا داریم، پروپوزال مشترک نوشته و به اداره آموزش عالی ترکیه ارائه می‌کنیم که در صورت تأیید از آن طرف، سهمیه خاصی برای دانشگاه در نظر گرفته و در قالب آن سهمیه، استاد و هیت علمی اعزام خواهند شد.

شجاعی اظهار داشت: البته این رفت و آمد دوسویه است بطوری که اخیراً اعضای هیئت علمی دانشگاهی از ترکیه و دانشجویان دکترا، در قالب همین برنامه به دانشگاه تبریز آمدند. ضمن اینکه ما قصد داریم ضمن ادامه این برنامه، در راستای وظیفه ملی خود، طرح مولانا را به سایر دانشگاه‌های کشور نیز تسری بخشیم.

ارائه پروپوزال مشترک با ترکیه در ۲۴ رشته به آژانس اِراسموس اتحادیه اروپا

مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه تبریز، ورود به برنامه اِراسموس پلاس (+Erasmus Mundus) را یکی دیگر از گام‌های این دانشگاه در راستای عملیاتی کردن برنامه‌ها عنوان کرد و گفت: این برنامه در واقع یک برنامه حمایتی مشابه برنامه مِولانا ست که توسط آژانس اِراسموس موندوس (Erasmus Mundus) اتحادیه اروپا حمایت می‌شود.

وی ادامه داد: در این برنامه ما به‌عنوان شریک علمی یک دانشگاه ترک، بر اساس ظرفیت‌های موجود در دانشگاه، یک پروپوزال مشترک را در چند رشته نوشته و توسط طرف ترک به اداره اِراسموس اروپا ارائه می‌کنیم. تاکنون با همکاری ۴ دانشگاه ترکیه، در ۲۴ رشته از جمله (علوم بیولوژی، شیمی، فیزیک، ریاضی، کشاوزی، مهندسی مکانیک، علوم سیاسی، اقتصاد و …) پروپوزال مشترک نوشته‌ایم و امیدواریم سپتامبر امسال (شهریور ماه) که نتایج مشخص می‌شود، حداقل نیمی از این پروپوزال‌ها هم پذیرفته شود. چراکه به‌طور مثال با پذیرشِ پروپوزال‌های ۱۰ رشته، به ازای هر رشته ۵ دانشجوی دکتری و ۵ استاد، فرصت مشارکت‌های علمی بین‌المللی به دست می‌آورند و این بدان معناست که عملاً بیش از ۱۰۰ نفر از اعضای هیئت علمی و دانشجویان ما می‌توانند در قالب حمایت آژانس اراسموس اروپا، به دانشگاه‌های ترکیه اعزام شوند و این یقیناً موفقیت و بردی قابل توجه برای ما محسوب خواهد شد.

کد خبر 4676994

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =