راه اندازی دفاتر مالکیت فکری دانشگاه ها نقطه عطف تاثیرگذاری علم

معاون مالکیت فکری وزارت دادگستری راه اندازی دفاتر مالکیت فکری در دانشگاه های علوم پزشکی را نقطه عطفی در زنجیره علم و تحقیق، ثبت اختراع، تجاری سازی و ساخت دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود حکمت نیا امروز در مراسم راه اندازی دفاتر مالکیت فکری در دانشگاه های علوم پزشکی در محل وزارت بهداشت گفت: ثبت اختراع و ثبت مالکیت فکری در واقع هزینه تولید علم از طریق شناسایی انحصاری آن و فروش، تولید و ذخیره آن کار به ارزش اقتصادی است. در واقع کار علمی را به ارزش اقتصادی بدل می کنند. در هر اختراع علم معلوم می شود و هزینه تولید علم مشخص می شود و این علم در دسترس قرار می گیرد.

وی افزود: هر کسی در ایران اختراعی داشته باشد موظف است آن را به زبان فارسی و حداکثر به زبان علمی آن اختراع، آن را در دفتر ثبت اختراعات ثبت کند. دانش خود را به اطلاع تمام محققان می رساند و دولت تعهد می کند که در یک بازه زمانی ۱۰ ساله که قابل تمدید به ۲۰ سال نیز است، منافع اقتصادی آن حفظ و تامین کند. در واقع اطلاعاتی که تولید می شوند و اختراعی که صورت می گیرد نباید پیش از این افشا شده باشد.

وی یادآور شد: کار دوم در ثبت اختراع این است که چگونه اختراعات ثبت شده تبدیل به ارزش اقتصادی شود یعنی صنعت باید قانع شود که از این اختراعات استفاده کند. تنها داشتن مقاله برای ثبت اختراع کافی نیست بلکه باید به گونه ای به اطلاع سایر محققان نیز رسانده شود و در صحنه زندگی وارد شده و به محصول بدل شود.

وی افزود: زنجیره علم و تحقیق، ثبت اختراع، تجاری سازی و ساخت اقدامی است که پی در پی صورت می گیرد و راه اندازی دفاتر مالکیت فکری در دانشگاه های علوم پزشکی نقطه عطفی برای تحول در حوزه ثبت اختراعات علوم پزشکی است و امیدواریم که حاصل تحقیقات در زندگی اجتماعی مردم ظهور و بروز داشته باشد و روزی برسد که محققان نقش خود را در علم ایفا کنند.

کد خبر 4678426

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =