سرانه فضای فرهنگی کشور کمتر از یک متر است

رودان - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سرانه فضای فرهنگی و هنری زیر یک متر و بر حسب سانتی متر است، در حالی که فرهنگ و هنر و ادبیات روح و تن آدمی است و ایران را با این ویژگی‌ها می‌شناسند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس‌صالحی ظهر یکشنبه در نشست صمیمانه با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه شرق استان با ذکر اینکه جای جای ایران مهد فرهنگ و هنر است، اظهار داشت: با اینکه همت من بر این بوده است که دیدارهای استانی خود را به شکل‌های دو روزه فراوان کنم و این ارتباط گسترده شود اما وقت اجازه بازدید از تمام نقاط را نمی‌دهد.

وی تشریح کرد: در همین فاصله چند ماهه دومین بار است که به استان هرمزگان سفر کرده‌ام که امیدوارم بیشتر شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: اصل دغدغه کم بودن زیرساخت‌های حوزه فرهنگ و هنر درست و اساسی است.

صالحی با ذکر اینکه سرانه حوزه فضای سبز در ایران ۱۱ متر برای هر نفر است، عنوان کرد: سرانه فضای آموزشی کشور با وجود تمام کمبودهای ۵ متر و سرانه فضای ورزشی بیش از یک متر مربع است اما سرانه فضای فرهنگی و هنری زیر یک متر و بر حسب سانتی متری است در حال که فرهنگ و هنر و ادبیات روح و تن آدمی است و ایران را با این ویژگی‌ها می‌شناسند.

وی گفت: اگر به خلق هنرهای جدید و حفظ هنرهای سنتی نیندیشیم ایران را در گذشته تاریخی خود دفن خواهیم کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: برای گسترش روح ابتکار و خلاقیت در نسل جدید ایران به تقویت فرهنگ و هنر نیازمندیم.

صالحی اذعان کرد: توسعه ایران و ایرانی با دیگر اقلیم‌ها متفاوت است و توسعه ایران باید رنگ و بوی فرهنگ و هنر و آمیخته با ادبیات و موسیقی داشته باشد.

وی گفت: زیرساخت‌های حوزه فرهنگ مقدمه‌ای برای جهش در حوزه‌های دیگر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ایران همواره در مسیر تنش‌زدایی حرکت می‌کند اما بد عهدی دیگران ما را با مشکل مواجه کرده است در حالی که ایران مسیری را گام به گام با عقلانیت و تدبیر پیش می‌برد.

صالحی با ذکر اینکه قدم‌هایی برای زیرساخت‌های فرهنگی برداشته شده است، بیان داشت: زیرساخت‌های استان را با مقدورات موجود بسنجید اما در تلاش هستیم که سرعت بیشتری بگیرد و کارهای نیمه تمام سریع‌تر انجام شود.

وی با بیان اینکه مزه اتفاقات خوب را تلخ نکنیم، تشریح کرد: این مکان برای هنرمندان و هنردوستان این شهرستان فراهم شده است و این پلاتو نیز مجهز خواهد شد و مجموعه‌ای که شامل فرصت‌های جدید احداث شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: طبق تفاهم‌نامه‌ای که منعقد شده است سینماهای امید چند سالن در کمتر از یکسال شکل خواهد گرفت و در تلاش هستیم با این نگاه فرصت‌های را بیشتر کنیم.

صالحی عنوان کرد: در تفاهم‌نامه منعقد شده مجتمع فرهنگی سیریک و بشاگرد به عنوان پروژه دو ساله در نظر گرفته شد.

وی با ذکر اینکه صداقت مبنای اولیه حکومت و مردم است، گفت: ما نباید مواردی را که نمی‌توانیم به ثمر برسانیم را آغاز کنیم و باید بر اساس مقدورات تصمیم گرفته شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: مردم باید افتتاح پروژه‌ها و قول‌های مدیران را بر اساس مقدورات هر سال بررسی کنند و شرایط امسال به لحاظ فروش نقت نسبت به دو سال گذشته تفاوت‌های فراوانی داشته است.

صالحی اذعان کرد: تکمیل ۴۲ خانه فرهنگ روستایی نیمه تمام در این تفاهم‌نامه دیده شده است تا در دو سال به اتمام برسند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که رویدادها را به استان‌ها و شهرستان‌ها پیش ببریم که در سال‌های بعدی به شکل جدی‌تری دنبال خواهد شد و امیدوارم این مسیر به بروز خلاقیت‌های بیشتری در سطح استانی و شهرستانی منجر شود.

صالحی با ذکر اینکه اقداماتی در این دو سال صورت گرفته است، بیان داشت: سال ۹۵ مجموعه بیمه شوندگان در صندوق هنرمندان ۲۷۳ هزار نفر بود که در سال ۹۷ به ۴۲ هزار نفر افزایش یافتند.

صالحی عنوان کرد: ۳۸۷ نفر تسهیلات بلاعوض اعطا شده است و تفاهم‌نامه‌ای با صندوق کارآفرینی امید جهت رونق وام کارآفرینی منعقد شده است.

وی عنوان کرد: سال ۹۷ در حوزه حمایت از هنرمندان اقدامات خوبی انجام شد؛ در بخش بیمه تأمین اجتماعی هنرمندان ۴۳ هزار نفر بیمه شدند یعنی حدود ۸۰ درصد افزایش نسبت به دو سال گذشته، ۲۲ هزار نفر تحت پوشش بیمه تکمیلی، ۱۱ هزار نفر تحت پوشش بیمه عمر و حوادث قرار دارند و پرداختی در حوزه بیمه نیز در سال ۹۷، ۵۴۸ میلیارد ریال است که بیش از دو برابر افزایش داشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: در حال حاضر چند صد نفر در حوزه هنر مشغول به فعالیت هستند و در تلاش هستیم که زمینه‌های خدمت به فرهنگ و هنر را افزایش دهیم.

کد خبر 4678486

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =