«وقف» راهکاری نوین برای کمک به عفاف و حجاب

یکی از ابعاد وقف، توجه به اولویت‌های اجتماعی و فرهنگی است به همین منظور نیز انجام آن در راستای ترویج عفاف و حجاب یکی از نیازهای جامعه است.

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه- ساناز باقری راد: از دوران مادربزرگ‌هایمان یا حتی قبل تر، جنگ و جدال برای حفظ حجاب وجود داشت. از زنانی که برای نگه داشتن روسری‌های خود پایشان به زندان قصر باز شد تا آن‌هایی که با سلاحی به نام حجاب، انقلاب را رقم زدند. از همان زمان به بعد بود که داشتن پوشش و حجاب برای جامعه ایران رنگ و بویی دیگر گرفت و حجاب به عنوان غنیمت انقلابی باقی ماند تا اینکه دهه سوم و چهارم انقلاب قدری در چهره اجتماعی آن دست برد.

تغییری که این روزها در کوچه و خیابان شاهد آن هستیم و می‌توان ایجاد آن را نتیجه تداخل مدرنیته و سنت دانست. هر چند که با وجود ایجاد تمام تغییرات در شاکله عفاف و حجاب در جامعه همچنان اعتقادات نگاه و اعتقادات اولیه نسبت به آن شبیه به همان دوران زنان انقلاب باقی است اما قطعاً تلاش برای تغییر یا اصلاح ظاهر عفاف و حجاب در سطح جامعه حس می‌شود. تغییری که بتواند برخی مصادیق امروزی حجاب که با مدهای غربی و شرقی آمیخته شده و به شکل مانتوهای جلو باز یا شلوارهای کوتاه در آمده را متحول کرده یا بزداید.

در طول سال‌های اخیر طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی برای تاثیر گذاری بر روی این تغییرات نو انجام شد و از توده‌ها و تشکل‌های مردمی گرفته تا دستگاه‌های دولتی راهکارهای مختلفی را در این حوزه ارائه داده‌اند.

اما شاید یکی از مسیرهای کم‌تر امتحان شده یا حتی امتحان نشده در جهت ترویج فرهنگ عفاف و حجاب موضوع «وقف» باشد. شاید در طول این سال‌ها و حتی همیشه، وقف را در واگذاری زمین و خانه به مدرسه یا مسجد دیده و به ابعاد اجتماعی آن توجه نکرده باشیم. موضوع عفاف و حجاب نیز یکی از همان مسائل اجتماعی است که می‌تواند اولویت عمل وقف باشد.

وقف که مفهوم لغوی آن به معنا «حبس مال و صرف منافع آن در مسیری مشخص و نیک است» می‌تواند علاوه بر ساخت مراکز عام المنفعه، در اولویت‌های اجتماعی نیز ورود کند. به عبارتی اگر برای وقف کردن اولویت‌های اجتماعی و نیازهای جامعه مورد توجه واقفان قرار گیرد، نگاه کردن به این عمل به عنوان یک نهاد که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز است، محقق می‌شود.

راه های کمک به ترویج عفاف از طریق وقف

امروزه عرصه حجاب و عفاف کشور دارای چالش‌ها و خلاهایی است که وقف می‌تواند راه گشا آن باشد و بازار پوشاک نیز به عنوان نقطه هدف آن قرار گیرد. دنیای پوشاک، مد و لباس به عنوان یکی از اولین و مهم‌ترین ارکان عفاف و حجاب محسوب می‌شود که از قضا بیش‌تر از دیگر مسائل دچار تغییر و تحول شده است.

از نقطه عرضه پوشاک گرفته تا کمی قبل تر آن یعنی تولید، تهیه مواد اولیه، وجود فضایی برای تولید محصولات و از همه مهم‌تر قیمت‌های سر به فلک کشیده پوشاک مواردی است که با چالش‌هایی روبرو است و نتیجه آن وضع کنونی پوشش‌های امروزی جامعه است.

اگر سری به بازار پوشاک بزنید و به دنبال لباسی متناسب با عفاف و حجاب باشید علاوه بر کمیاب بودن این نوع اجناس با قیمت‌های بسیار بالا آنها نیز روبرو می‌شوید. به طوری که به عنوان مثال قیمت پارچه چادری یا مانتوهای پوشیده چندین برابر قبل شده و این امر خود می‌تواند نا خود آگاه افراد را به تغییر نوع پوشش وادار کند.

این در حالی است که می‌توان با وقف کردن ملکی به یک تولیدکننده داخلی برای تولید چادر مشکی یا البسه مناسب، موجب کاهش قیمت این اجناس در بازار شد.

وقف می‌تواند به اشکال دیگر نیز با ورود به عرصه تولید، به ترویج عفاف و حجاب کمک کند. به عنوان مثال می‌توان با وقف سرمایه‌ای مشخص به تولید کنندگان پوشاک اسلامی موجب تشویق تولیدکنندگان به عرضه این محصولات و افزایش آن در بازار شد.

خیرین با توجه به الویت های اجتماعی وقف کنند

محمدرضا فؤادیان کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تاثیر وقف در حوزه عفاف و حجاب گفت: در طول تاریخ همواره از لحاظ شرعی به انجام وقف و آثار آن اشاره و تاکید شده است. وقف تنها محدود به ساخت مسجد، شیرخوارگاه، مدرسه و غیره نیست بلکه می توان در تمامی ابعاد وقف را انجام داد حتی در زمان امام رضا (ع)، ایشان مبلغی را برای امور رفت و آمد زائرین وقف کرده بودند. 

وی با بیان اینکه در عصر حاضر حل نیازها و خلا های اجتماعی می تواند از اهداف وقف باشد، تصریح کرد: امروزه مسائل اجتماعی زیادی وجود دارد که واقفان می توانند برای حل آن ها وقف را انجام دهند و قطعا ثواب آن همچون دیگر امور محفوظ است. در حال حاضر یکی از مهم ترین مسائل اجتماعی جامعه بحث عفاف و حجاب است که می توانند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. 

این کارشناس مذهبی امروزه تهاجم دشمن در حوزه های فرهنگی بسیار شدید است، افزود: از سویی شاهد تغییر برخی مصادیق فرهنگی به ویژه در حوزه حجاب و عفاف هستیم. یکی از مصادیق وقف در این زمینه، سرمایه گذاری و کمک برای تولید محتوا، کتاب، فیلم، کلیپ و موارد مشابه با موضوع تشریح حجاب متناسب با فرهنگ امروزی است. ازجمله دیگر موارد نیز سرمایه گذاری یا همکاری با مغازه داران، تولیدکنندگان، عرضه کنندگان و افراد فعال در حوزه پوشاک است و واقفان می توانند با مشارکت با این افراد، سرمایه خود را در جهت تولید پوشاک مناسب مصرف کنند. این امر موجب تشویق فعالین حوزه پوشاک به تولید و عرضه پوشاک اسلامی و کم شدن شمار البسه نامناسب ازجمله مانتوهای جلو باز می شود. 

فؤادیان ادامه داد: ازجمله دیگر اقداماتی که می توان در عرصه وقف برای ترویج عفاف و حجاب انجام داد، در اختیار قرار دادن سود یا مکانی مناسب به موسسات و فعالین فرهنگی برای انجام اقدامات تبلیغاتی، فرهنگ سازی برای جوانان و تولید محتوا در این زمینه است. در حال حاضر در کشور ظرفیت بالایی از جوانانی که استعداد و انگیزه زیادی برای کار فرهنگی در مسائل اعتقادی دارند وجود دارد اما شاید امکانات لازم را در اختیار نداشته باشند. این در حالی است که اگر خیری سرمایه خود را برای انجام این امور در اختیار این افراد قرار دهد، می تواند تاثیر به سزایی در پرورش جوانان داشته باشد چراکه این مسائل نیازهای مهم کشور است. 

وی با بیان اینکه سازمان وقف می تواند خیرین را تشویق به سرمایه گذاری در عرصه عفاف و حجاب کند، اظهار داشت: در تمامی ادارات وقف یک واحد در رابطه با نوع وقف وجود دارد و کارشناسان مربوطه می توانند پیشنهاد وقف کردن در جهت کمک به ترویج عفاف و حجاب را به خیرین بدهند و آن ها را تشویق به این امر کنند. 

این کارشناس تاکید کرد: امروزه لازم است تا خیرین کشور متناسب با نیازهای اجتماعی جامعه به انجام امور خیر بپردازند و برای حل خلاهای اجتماعی نیز اقدام کنند. 

وقف زمین زراعی برای ترویج عفاف و حجاب

هرچند تاکنون نیز برخی از افراد با توجه به اهمیت این موضوع دست به وقف اموال خود در حوزه ترویج عفاف و حجاب کرده‌اند اما این روزها فراگیری این شیوه بیش از دیگر راهکارها در این حوزه حس می‌شود.

به طوری که سال ۹۴ خیری از استان خراسان رضوی زمین زراعی و سهم آب خود به برای استفاده از منافع آن در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب وقف کرد. چندی بعد نیز یکی دیگر از خیرین این استان زمین کشاورزی خود به متراژ ۱۳۰۰ متر را وقف احیا ارزش‌های اسلامی و ترویج حجاب کرد.

انجام وقف با هدف رفع مشکلات اجتماعی ازجمله کمک به ترویج حجاب می‌تواند از راه‌های مختلف ازجمله در اختیار قرار دادن املاک تجاری برای تولید پوشاک مناسب، وقف سرمایه یا سود خود برای تهیه مواد اولیه تولیدات اسلامی ازجمله چادر مشکی، کمک به روند عرضه البسه مدنظر در بازار و هزاران مسیر دیگر می‌تواند با افزایش این گونه اجناس در بازار، تشویق تولید کنندگان داخلی به عرضه پوشاک متناسب با عرف و اخلاق و در نهایت کاهش قیمت اجناس مرتبط با حجاب موجب ایجاد تحولی در حوزه عفاف و حجاب باشد.

نقش وقف در ترویج عفاف و حجاب بسیار گسترده است و در صورت انجام آن متناسب با اولویت‌های جامعه، می‌توان فرهنگ جدیدی را میان واقفان ایجاد کرد. فرهنگی که این روزها عرصه حجاب کشور و به ویژه عرضه پوشاک به شدت به این تغییر نگاه واقفان نیاز دارد. شاید وقف کردن سرمایه یا اموال در این حوزه، چندان شناخته شده نباشد اما ترویج به تدریج آن می‌تواند دیدگاهی جدید را برای واقفان کشور ایجاد کند.

کد خبر 4678494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =