۱۲۶۰۰ متر کانال انتقال آب در استان سمنان احداث شد

سمنان- مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان از احداث ۱۲ هزار و ۵۵۰ متر کانال انتقال آب با مشارکت بهره‌برداران خبر داد و گفت: ۱۲ روستای گرمسار، آرادان و سرخه از این طرح بهره‌مند شدند.

علینقی حیدریان در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه ۱۲ هزار و ۵۵۰ متر کانال انتقال آب با مشارکت بهره‌برداران در شهرستان‌های گرمسار، آرادان و سرخه انجام شد، ابراز داشت: ۱۲ روستا از این طرح بهره‌مند شدند.

وی افزود: این پروژه با انعقاد تفاهم‌نامه با بهره‌برداران در شهرستان‌های گرمسار، آرادان و سرخه ازمحل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال ۹۷ در غالب طرح پایدار منابع آب‌وخاک (حبله رود) اجراشده است که با اجرای این پروژه وضعیت مدیریت منابع آب‌وخاک و کنترل تخریب اراضی از طریق فرآیندهای مشارکت مدارانه در سطح حوزه آبخیز ارتقا پیدا می‌کند.

واسپاری فعالیت‌های منابع طبیعی به بخش مردمی

مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان بابیان اینکه ۴۰ درصد اعتبار لازم برای اجرای این پروژه توسط بهره‌برداران انجام‌شده است، ابراز داشت: ۶۰ درصد اعتبارات لازم برای این طرح توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان تأمین شده است.

حیدریان بابیان اینکه امسال بسیاری از فعالیت‌های مرتبط با بخش منابع طبیعی واسپاری می‌شود در ادامه تصریح کرد: هدف از آئین‌نامه این است که سازوکارهایی ایجاد کنیم تا فعالیت‌های اجرایی مرتبط با بخش منابع طبیعی به‌نوعی توسط خود جوامع محلی، تشکل و تعاونی‌ها اجرا شود.

وی بابیان اینکه چنین فرایندی در آینده می‌تواند کمک کند تا مردم محلی از منافع اجرای طرح‌ها برخوردار، احساس تعلق بیشتری کرده و در نهایت موجب می‌شود تا مشارکت واقعی شکل گیرد، افزود: با تأکیدی که رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بر عملیاتی شدن این ماده قانونی دارند، فعالیت‌های گسترده‌ای با همکاری بخش‌های مختلف سازمان جنگل‌ها انجام‌شده است.

واگذاری ۲۰ درصد فعالیت‌ها در گرمسار

مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان بابیان اینکه عملیاتی کردن آئین‌نامه اجرایی بند ب ماده ۲۹ قانون احکام دائم نیازمند تبیین ساختارها، ظرفیت‌ها، شیوه‌نامه‌ها و هماهنگی‌های لازم در بخش‌های مختلف است، ابراز داشت: به همین منظور در گام نخست، بسیاری از فعالیت‌ها طی سال جاری از جمله فعالیت‌های احیایی و مراتع نظیر بذرپاشی، نهال‌کاری و فعالیت‌های بیولوژیک به تعاونی و تشکل‌هایی که دارای مجوز هستند در گرمسار واگذار می‌شود.

حیدریان بابیان اینکه عرصه‌های وسیعی از کشور در اختیار مرتع‌داران است، تصریح کرد: کسانی که صاحب قرق در طرح‌های مرتع‌داری و دارای پروانه چرا هستند، می‌توانند در قالب تشکل‌ها شکل‌گرفته و فعالیت‌های اجرایی مراتع خود را به دست خودشان انجام داده و در حفاظت و احیای این عرصه‌ها سهیم باشند.

وی اضافه کرد: امسال حدود ۲۰ درصد از فعالیت‌های بیولوژیک و سایر بخش‌ها در گرمسار به تشکل‌ها واگذار و این روند در سال‌های آینده شتاب بیشتری خواهد گرفت.

نهال‌کاری ۲۴۰ هکتار از اراضی بیابانی دامغان

مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان بابیان اینکه ۲۴۰ هکتار از اراضی نهال‌کاری شده بیابانی منطقه قهاب رستاق و سرکویر دامغان آبیاری شد، ابراز داشت: اجرای پروژه آبیاری سنواتی مناطق نهال‌کاری شده در پروژه تعمیم ترسیب کربن در بخش امیرآباد صورت گرفته است.

حیدریان بابیان اینکه عملیات مذکور به‌صورت پیمانی توسط پیمانکار بخش خصوصی و بااعتبار بالغ‌بر ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی انجام پذیرفت، تصریح کرد: با توجه به شرایط سخت محیطی در مناطق بیابانی، آبیاری نهال‌های غرس شده در این مناطق امری ضروری است.

وی بابیان اینکه ۶۷۱ هزار هکتار از سطح شهرستان دامغان را عرصه بیابانی و تپه ماسه‌ای دربرمی‌گیرد، افزود: از نتایج حاصله از اجرای پروژه‌های نهال‌کاری و آبیاری در مناطق بیابانی می‌توان به جلوگیری از فرسایش بادی و تثبیت خاک. تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و مهار هجوم ماسه‌های روان به روستا و تعدیل و تلطیف آب‌وهوای منطقه اشاره داشت.

کد خبر 4679015

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =