وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی به هیچ وجه مناسب نیست

«هیثم ابوسعید» تاکید کرد کشوری بزرگ بر دولت و نهادهای امنیتی نیجریه فشار وارد می کند که شیخ زکزاکی را در زندان رها کنند تا به صورت آهسته جان دهد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل - محمد فاطمی زاده: پس از آنکه دادگاه فدرال ابوجا با درخواست دولت نیجریه برای تروریستی نامیدن جنبش اسلامی نیجریه موافقت نمود، دولت «محمد بوهاری» فعالیت این گروه را ممنوع اعلام کرد.

بهانه دولت نیجریه برای ممنوع کردن فعالیت این گروه، اعتراضات روزهای اخیر آنها و درخواست برای آزادی شیخ زکزاکی بوده است.

جنبش اسلامی نیجریه متعلق به شیعیان این کشور است که در روزهای اخیر اعتراضاتی را در خصوص تداوم بازداشت غیرقانونی «شیخ زکزاکی» انجام داده است.

دفتر شیخ زاکزاکی در واکنش به این اقدام دادگاه فدرال ابوجا اعلام کرد: نقشه اعمال ممنوعیت برای این جنبش از سال ۲۰۱۵ مد نظر دولت بوده و ما از این اقدام تعجب نکردیم.

در همین رابطه قرار است امروز دوشنبه دادگاهی در کادونا، دراره وضعیت شیخ زکزاکی تصمیم‌گیری کند.

در روز ۱۳ دسامبر ۲۰۱۵ بر اثر حمله ارتش نیجریه به حسینیه بقیةالله، شیخ ابراهیم زکزاکی زخمی و توسط ارتش دستگیر و زندانی شد.

از دسامبر ۲۰۱۵ تا ۱۳ ژانویه ۲۰۱۸ شیخ زکزاکی و همسرش در جای نامشخصی تحت بازداشت بودند و تنها دکتر او مجاز به ملاقات وی بود.

بر همین اساس خبرنگار مهر برای بررسی آخرین وضعیت شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش و جنبش اسلامی نیجریه با «هیثم ابوسعید» مسئول کمیته بین المللی حقوق بشر در خاورمیانه گفتگو کرده است که شرح آن از نظر می‌گذرد.

*آیا اخبار منتشر شده مبنی بر مسمومیت شیخ زکزاکی را تایید می‌کنید؟ لطفاً در این خصوص توضیح دهید.

متاسفانه وضعیت شیخ زکزاکی اخیراً به هیچ وجه خوب نیست و بر این موضوع تاکید شده است. ایشان پیش از این نیز یک چشم خود را از دست داده و قادر به تحرک نیست.

طبق اطلاعات حاصله، احتمال زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه ماده ای به ایشان تزریق شده باشد که به صورت آهسته موجب قتل شیخ شود؛ مقامات نیجریه نیز بررسی وضعیت سلامتی ایشان را نمی پذیرند و همین موضوع نیز بر نگرانی ها افزوده است.

*آیا دولت نیجریه درصدد به شهادت رساندن و قتل تدریجی شیخ زکزاکی است؟

اطلاعات ناموثقی تا این لحظه وجود دارد مبنی بر اینکه کشوری بزرگ بر دولت و نهادهای امنیتی نیجریه فشار وارد می کند که شیخ زکزاکی را در زندان رها کنند تا به صورت آهسته جان دهد و اینگونه از وی خلاص شوند. زیرا شیخ زکزاکی مواضع ملی درباره مسأله مرکزی و دیگر مسائل راهبردی اتخاذ می کرد.

این موضوع نیز جدید نیست. زیرا شایعاتی که منتشر می شود و هیچکس آن را تکذیب نمی کند، بهترین دلیل برای این موضوع است. بنابراین هشدارهای قوی و جدی خطاب به دولت نیجریه درباره برعهد گرفتن تبعات و پیامدهای این بازداشت زورگویانه و غیرقابل توجیه در حال صادر شدن است؛ این بازداشت غیرقانونی است.

*آیا سازمان ملل یا نهادهای حقوق بشری بین الملل به وضعیت شیخ زکزاکی توجهی دارند؟

بله توجهاتی به این موضوع وجود دارد و ما در کمیته بین المللی حقوق بشر، با توجه به موقعیت گسترده دینی در نیجریه به این مسأله بسیار اهتمام داریم. در همین راستا نیز دبیرکل این کمیته در غرب آفریقا نامه ما را برای فشار بر «بوهاری» به دولت نیجریه ارسال کرده است.

این موضع را به همراه تمامی نهادها و مقامات تحت نظر سازمان ملل ادامه خواهیم داد تا مانع از دخالت برخی کشورهای بزرگ در نیجریه درباره مسأله شیخ زکزاکی و دیگر مسائل شویم.

*چگونه می توان برای آزادی شیخ زکزاکی به دولت نیجریه فشار وارد کرد؟

راه های مختلف و متعددی برای خارج کردن شیخ زکزاکی از زندان وجود دارد که از جمله آن، تحمیل مسئولیت جنایی به صورت کامل بر بالاترین مقام نیجریه است.

ما نامه ای روشن خطاب به «بوهاری» رئیس جمهور نیجریه ارسال خواهیم کرد تا همه چیزهای مرتبط با این مسأله را تبیین کند. زیرا در غیر این صورت وضعیت سخت تر می شود و اگر شیخ زکزاکی سریعاً درمان نشود، احتمالات بدتری در انتظار است.

کد خبر 4679136

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =