کنکور یک سم برای اجرای سند تحول بنیادین است

نشست سیاست ها و برنامه های وزارت آموزش و پرورش با حضور سرپرست این وزارتخانه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از ظهر امروز نشست تبیین سیاست ها و برنامه های وزارت آموزش و پرورش با حضور سرپرست آموزش و پرورش و اعضای شورای معاونان این وزارتخانه در محل ساختمان شهید رجایی آموزش و پرورش برگزار شد.

مجید رعنایی معاون شورای عالی آموزش و پرورش در ابتدای این نشست در خصوص سند تحول بنیادین و رویکردها و چالش های این سند گفت: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مجموعه سیاستی آموزش و پرورش و راه حل هایی برای آموزش و پرورش است. سندی راهبردی است چون سند ملی و کلان است.

وی ادامه داد: قرار بود این سند راهکارهایی بدهد و برنامه محوری را نهادینه کند و با رفتن و آمدن وزیر برنامه ها تغییر نکند و ایجاد همگرایی کند.سند تحول ۴ لایه دارد که اولینش لایه نظری است که تدوین شد. لایه دوم تدوین برنامه ای است و بعد لایه نهادی وجود دارد که سایر دستگاه های همکار این وزارتخانه باید نقششان مشخص شود. بعد از آن وارد لایه عملیاتی و اجرایی خواهیم شد. الان از لایه اول عبور کردیم و زیر نظام ها تدوین شده که در لایه دوم است.

وی بیان کرد: برنامه های زیرنظام ها برخی شان نوآورانه است و تجربه نشان می دهد ۶۰ درصدشان اینگونه است و باقی برنامه های پیشینی است و تطبیقی. روابطی بین این برنامه ها وجود دارد. گاهی یک برنامه پیش نیاز برنامه دیگر است و گاهی روابط تعاملی میان برنامه ها برقرار است و گاهی نیز برنامه ها مشترک است پس باید ارتباط بین برنامه ها را مورد توجه قرار دهیم.

رعنایی بیان کرد: یک رویکرد مهندسی در اجرای برنامه ها می توان پیش گرفت که نوعی دستور دادن و اجرا شدن است اما رویکرد بعدی تربیتی است. یعنی همه باید نسبت به تغییرها و اجرای برنامه ها باید قانع شوند. علت تاخیر در اجرای سند تحول همین رویکرد تربیتی و اقناعی است. این کار دیربازده است اما ماندگار است.

وی اظهار کرد:درباره چالش های این سند نیز باید بگویم بحث های نظارتی از آن جمله است. آیا آموزش و پرورش دارد به سمت نهاد فرهنگی تربیتی حرکت می کند؟ این نظارتی است که شورای انقلاب فرهنگی باید بر آن نظارت کند و نظارت بعدی چرخش های زیر نطام هاست که در شورای عالی آموزش و پرورش دنبال می شود.

 وی گفت: چالش بعدی تضعیف و تحریف  سند است. یعنی مثلا بگوییم این سند فقط چهارچوب ها را قرار است تغییر دهد. وقتی می گوییم معلم تمام وقت در سند تحول یعنی فقط درس ندهد بلکه وقتش را برای تجلی پیدا کردن شخصیت کلان معلمی.

وی در پایان بیان کرد: کنکور یک سم برای اجرای سند تحول ملی است.

بین وضعیت مطلوب و دلخواه فاصله است

علی باقرزاده معاون توسعه و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در ادامه این نشست گفت: امروز بین وضع مطلوب و دلخواه فاصله است و باید این فاصله را کم کنیم تا آنچه به عنوان تحول می خواهیم در عمل هم دیده شود. اگر آموزش و پرورش سرمایه ملی است باید دغدغه ملی نیز باشد.

وی ادامه داد: آموزش را نمی توان مستقل از اقتصاد و فرهنگ و.... پیشرفت بدهیم. باید همه عناصر سهیم نیز این نهاد را همراهی کنند وگرنه تحولی رخ نمی دهد. در داخل آموزش و پرورش باید تمام ظرفیتها را داخل مدرسه ببریم. یعنی جایی که فرصتهای فراگیر مبتنی بر سند تحول آنجا تدارک دیده می شود.

باقرزاده گفت: بحران آموزشی در تمام دنیا بحران در یادگیری است و این بحران به حدی جدی است که همه ظرفیتها را از بین ببرد. باید باور کنیم مدرسه محور تحول و دانش آموز عامل تحول و برنامه درسی فرصت ساز تحول است. 

باقرزاده افزود: نسبت برنامه درسی به زیرنظام های دیگر مانند نسبت موتور به باقی اجزای یک ماشین است. هدف اصلی در سازمان پژوهش استقرار حوزه های ۱۱ گانه تربیت و یادگیری است. باید به سمت تقویت مهارت تفکر و اندیشه ورزی و تربیت تمام ساحتی برویم.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بر تعهد و التزام و همسویی همه بخش‌ها با برنامه درسی تاکید کرد و گفت: شکاف دانشی و راهبردی در لایه‌های مختلف اجرایی دیده می‌شود. بین آنچه انجام می دهیم و آنچه باید انجام بدهیم فاصله وجود دارد و هنر مدیریت کلان کاهش این شکاف است.

فرشید طهماسبی نماینده دانشگاه شهید رجایی نیز در این نشست گفت: بحث تحول است و باید گفت که تحول در آموزش و پرورش جز از طریق توجه به مراکز تعلیم و تربیت رخ نمی دهد. در سال‌های اخیر این دو ندانشگاه خدمات مفیدی به آموزش و پرورش ارائه کرده‌اند. در سند تحول بنیادین که سند راهبردی  در حال اجرا است، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تنها متولی تربیت دبیر فنی ذکر شده است و باید بیش از پیش از این دانشگاه حمایت شود. بازنگری در محتوای دروس تربیت معلم در هر دو دانشگاه و توجه به نیازهای آموزش و پرورش، کمک به ارتقای سطح سلامت روان دانشجومعلمان با برنامه‌های مختلف فرهنگی از جمله این اقدامات بوده است که باید تداوم یابد.

طهماسبی در ادامه بیان کرد: ما در دانشگاه شهید رجایی مطالباتی داریم که از جمله آنها می توانم به توجه برای توسعه تحصیلات تکمیلی برای افزایش دانش اساتید، توجه بیشتر به امور رفاهی، ضرورت واگذاری همه امور پژوهشی آموزش و پرورش به این دو دانشگاه برای ارتقای اهداف تربیتی اشاره کنم.

در ادامه سخنان این سه کارشناس، این نشست با سخنان سرپرست آموزش و پرورش به پایان رسید.

کد خبر 4679396

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =