منابع آب و خاک در استان حفظ می‌شود/ توسعه جنگل های ارسباران

تبریز- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌ شرقی با اشاره به اهمیت جنگل های ارسباران از توسعه ۸۸ هکتاری این جنگل ها خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، داور نامدار صبح امروز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران به ضرورت حفظ منابع آب و خاک تاکید داشت و گفت: عملیات آبخیزداری ارزش زیادی دارد به طوریکه باید از کمترین آب به بهترین نحو استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه بهبود پوشش گیاهی و تغذیه سفره های زیرزمینی اهمیت فراوانی در استان دارد، افزود: برداشت آب از سفره های زیرزمینی استان ۱۳ میلیون متر مکعب بیش از میزان تغذیه سالانه این سفره ها است.

نامدار با بیان اینکه بهبود وضع معیشت آبخیز نشینان از اهداف عمده سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری است، ابراز داشت: مهم‌ترین منابع پایه حوزه کشاورزی عبارت از آب و خاک است و معیشت و اقتصاد و درآمد اهالی روستا به درجات بسیار بالایی وابسته به حفظ و استفاده از این منابع دارد.

وی به مراقبت از جنگل ها و مراتع نیز اشاره داشت و گفت:‌ ۳۹ طرح از طرح‌های مذکور در حوزه آبخیزداری و ۳۸ طرح در دیگر حوزه های منابع طبیعی اجرا می شود که ۲۷ درصد اعتبار ۳۰ میلیاردی امسال به صورت نقدی تخصیص یافته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌ شرقی همچنین در ادامه افزود: از سال ۷۱ تا ۹۷ توانسته‌ایم، ۵۴ میلیارد تومان اعتبار در بخش حوزه آبخیز جذب کرده و عملیات مختلف در ۲۰۰ هزار هکتار انجام دهیم.

وی به اعتبارات تصویب شده در سال ۹۷ نیز اشاره داشت و افزود: سال گذشته ۲۰ میلیارد تومان اعتبار در حوزه آبخیر تخصیص یافت. طی سال گذشته عملیات ساخت آبشخوان فلزی به تعداد ۱۵۰ دستگاه، بذرپاشی مراتع برای ۱۸۰ هکتار و عملیات بیولوژیک در حوزه تقویت پوشش جنگلی ۳۳۰ هزار اصله تولید نهال از گونه جنگلی و ۸۸ هکتار توسعه جنگل در ارسباران انجام شد.

نامدار با تاکید بر اینکه در سال گذشته ۲۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به استان تخصیص یافت، گفت: عملیات آبخیزداری و منابع طبیعی در سطح ۱۸۰ هزار هکتار از استان آغاز شده است.

کد خبر 4679449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =