۱۷۰ هکتار عرصه های جنگلی و مراتع کرمان طعمه حریق شد

کرمان - مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۱۷۰ هکتار عرصه‌های جنگلی و مراتع استان کرمان دچار حریق شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی رجبی‌زاده دوشنبه در اتوبوس مطالبه‌گری بسیج رسانه کرمان در جمع خبرنگاران بیان داشت: حوزه آبخیزداری شمال استان کرمان ۱۰.۵ میلیون هکتار است که از این آمار یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار سازه آبخیزداری ایجاد شده است.

وی با بیان این که ۹۸ میلیون متر مکعب نفوذ آب به سفره‌های زیرزمینی داریم،  افزود: سالانه ۳۶۰ میلیون متر مکعب آب به وسیله سازه آبخیزداری مدیریت می‌شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان گفت: استان کرمان سالانه ۲۳ میلیارد متر مکعب بارندگی دارد که حدود ۷۰۰ درصد آن تبخیر می‌شود و تنها سه میلیارد متر مکعب تبدیل به روان‌آب‌ها می‌شوند که آن را مدیریت می‌کنیم.

رجب‌زاده با اشاره به این که استان کرمان ۸۰۰ میلیون متر مکعب بیلان منفی سفره‌های زیرزمینی دارد، اظهار داشت: با اقدامات انجام شده در حوزه آبخیزداری توانستیم ۱۵ درصد از این آمار را جبران کنیم پنج هزار میلیارد تومان اعتبار برای یک دوره ۱۰ ساله پیش‌بینی شده تا بتوانیم ۵۰۰ میلیون مترمکعب را در هر سال به سفره‌های آب زیرزمینی اضافه کنیم.

وی یادآور شد: در روستاها شاهد تصرف اراضی ملی هستیم که علت اصلی آن شوراهای اسلامی روستاها است که سند محلی به آنان می‌دهند و بخشداری ها نیز پروانه‌های این زمین‌ها را صادر می‌کنند؛  طی هشت سال گذشته حساسیت نسبت به این موضوع باعث شده تا بخش عمده  این اراضی در طرح‌های هادی قرار گیرند و تعیین تکلیف شوند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان در خصوص آتش‌سوزی مراتع گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون قریب به ۱۷۰ هکتار عرصه‌های جنگلی و مراتع استان دچار حریق شده‌اند همچنین سال گذشته ۲۵ فقره آتش‌سوزی در ۹۸ هکتار از این زمین‌ها را شاهد بودیم که عامل ۹۰ درصد آن‌ها عامل انسانی بوده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر پروژه دل عالم افزود: احداث شهر دل عالم که در سال ۹۴ قرار بود انجام شود با مخالفت‌های شورای حفظ حقوق بیت‌المال روبرو و کار عملا متوقف شد.

رجب‌زاده بیان داشت: از سال ۹۵ طرح مقابله با گرد و غبار را تدوین کردیم که این طرح به ۵۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داشت همچنین برای مقابله با بیابان زایی ۱۱ هکتار مالچ پاشی احتیاج بود که سه هزار و ۳۰۰ هکتار آن انجام شده و برای سالجاری پیش‌بینی می‌کنیم که دو هزار هکتار دیگر را مالچ پاشی کنیم.

وی به تاغ زارهای اطراف کرمان اشاره کرد و اظهار داشت: کاشت تاغ زارهای در اطراف کرمان از سال ۴۵ شروع شده و تا سال ۱۳۸۵ ادامه داشت در حال حاضر ۳۷ هزار هکتار تاغ زار در اطراف کرمان وجود دارد همچنین طی هفت سال گذشته در هزار و ۵۰۰  هکتار زمین کار اصلاح و پرورش تاغ توسط ما انجام شده است.

کد خبر 4679495

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =