مشکل دیرینه آبگرفتگی مزارع «فوتم علیا» جویبار حل می شود

جویبار - درپی انتشار گزارش « آبگرفتگی در تابستان» و انعکاس مشکلات مردم روستای فوتم علیا از توابع جویبار، مسئولان شهرستان برای بازدید به این روستا رفتند تا مشکل دیرینه اهالی را حل کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، درپی انتشار گزارش آبگرفتگی مزارع در تابستان/ تخریب کانال ۲۰۰ ساله در خبرگزاری مهر، مسئولان برای بازدید و بررسی شرایط، عازم منطقه شدند.

سید علی اسد فرماندار جویبار ظهر دوشنبه در بازدید ازمشکل چند ساله آبگرفتگی اراضی شالیزاری روستای فوتم علیا به همراه دادستان و بخشدارمرکزی شهرستان جویباربا بیان اینکه با کار کارشناسی و ارائه راهکار مناسب، مشکل چند ساله اهالی روستای  فوتم علیا حل می شود، اظهار داشت: در سال جاری سهمیه مازندران برای اجرای تسطیح و یکپارچه سازی اراضی بسیار مناسب است و جهاد کشاورزی شهرستان با جذب این منابع و تسطیح و یکپارچه سازی اراضی این منطقه، مشکل چند ساله آبگرفتگی زمین های این روستا را برطرف کند.

وی تصریح کرد: هر چه سریعترباید مشکلات این روستا در شورای کشاورزی شهرستان مورد بررسی قرار گیرد و راهکارمناسب  و اصولی توسط کارشناسان اهل فن ارائه شود.

فرماندار جویبار تاکید کرد: جهاد کشاورزی ، فرمانداری و بخشداری مرکزی مکلف هستند آبگرفتگی اراضی این منطقه که مشکلی چند ساله برای آنان شده است را حل کند و تکلیف داریم تا نتیجه نهایی پیگیر حل این مشکل باشیم .

فرماندار جویبار با اشاره به اینکه اجرای طرح انتقال آب از سد البرز به مناطق پایین دست شهرستان کار بسیار ارزنده ای بود، گفت: تمام تلاش ما براین است که اراضی کشاورزی با سوددهی همراه شوندتااز تغییر کاربری اراضی جلوگیری شود ، که یکی از راهکارهای تحقق یافتن این امر ، تامین آب باقیمت مناسب است.

فرماندار جویبار باتاکید براینکه باید مناسبترین و کم هزینه ترین راه برای حل مشکل آبگرفتگی اراضی روستای فوتم علیا از توابع بخش مرکزی شهرستان جویبار در نظر گرفته شود، گفت: به آنچه در  گذشته اتفاق افتاده کاری نداریم  ،اما آنچه که مهم است باید مشکل زهکشی این روستا در اسرع وقت مورد بررسی و راهکار مناسبی در این زمینه ارائه  شود.

در ادامه این بازدید بخشدار مرکزی جویباربا بیان اینکه با احداث کانال انتقال آب ازسد البرز ، مشکل کم آبی اراضی کشاورزی مناطق پایین دست شهرستان مرتفع خواهد شد، گفت: احداث این کانال مربوط به غرب رودخانه سیاهرود است و با اجرای این پروژه ، مشکل کم آبی یک هزار هکتار از اراضی شالیزاری غرب رودخانه سیاهرود برطرف می شود.

محمد مدانلو با بیان اینکه اجرای این طرح ها در قالب پروژه جامع آب و خاک البرزاز ۲۰ سال پیش توسط بانک جهانی در استان آغاز شده بود، اظهار داشت: متاسفانه با اعتبارات قطره چکانی و تحریم ها ، سالها بانک جهانی به تعهدات خود عمل نکرد که با پی گیریهای مستمر اداره آب منطقه ای بار دیگر احداث کانال انتقال آب از سد البرز به شهرستان جویبار شروع شده است .

وی تاکید کرد: با راه اندازی این کانال، آبگرفتگی و تامین کمبود آب کشاورزی شهرستان جویبار حل خواهد شد.

کد خبر 4679548

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =