مهدی پوررضائیان به «قصر آشتی» رسید

مهدی پوررضائیان کتاب «قصر آشتی» را برای مخاطبان کودک روانه بازار کتاب کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «قصر آشتی» اثر مهدی پوررضائیان از سوی موسسه انتشارات کتاب نیستان روانه بازار کتاب شد

ناشر این اثر در معرفی آن آورده است: کم پیش میآید در اثری متعلق به گروه سنی کودک، چندین مفهوم مهم روانشناسی کنار هم قرار بگیرند، با زبانی ساده و شیرین روایت شوند و هم زمان، مخاطبان  را از شانس آشنایی با شخصیت های تاریخی- دینی نیزبرخوردار کنند. این موضوع، تنها به حیطه ی کتاب محدود نیست. تعداد زیادی از نمایش ها و سایر گونه های تولیدات هنری و ادبی هم، با فقر محتوای علمی مواجهند. متاسفانه، برخلاف سایر کشورها، استادان دانشگاه و پژوهشگران مطرح، مخاطب کودک را جدی نمی گیرند و سنت تألیف کتاب برای این گروه، به شکل روالی دائمی وجود ندارد.

در میان انبوه تولیدات فرهنگی، « قصر آشتی » و نویسنده اش جزو اقلیتی متفاوت به شمار می آیند: دکتر« مهدی پوررضائیان »، دارای مدرک دکترای روانشناسی بالینی و استادیار گروه پژوهش هنر دانشگاه شاهد، تجربه های خود در زمینه ی رواندرمانی را در قالبی هنری، در آثار مختلف به دور از پیچیدگی به بچه ها عرضه داده است.

فضای کتاب، از سادگی و جذابیت قصه های مادربزرگ ها برخوردار است، طوری که کودک به راحتی متن نسبتاً طولانی را دنبال می کند و در هر قدم قهرمان اصلی، خودش را می بیند. نویسنده با شناخت دقیق دنیای بچه ها، ویژگی های رفتاری و فکری شان را در داستان لحاظ کرده: میل لاکو به تجربه ای مستقل از پدر و مادر و کنجکاوی اش در مواجهه با پدیده ها.

لاکو در ظاهر، فقط برای تفریح کنار آبشار رفته اما قرار نیست تجربه اش در همین سطح باقی بماند: او هم مثل کودکان باهوش، ناگهان تفاوت خود و بقیه را می بیند و متوجه می شود که دندان ندارد.

واکنش قهرمان نسبت به این نقص، بسیار جالب است. ابتدا انکارش می کند و بعد، به خود دلداری می دهد که لابد بعدها که بزرگ شد دندان در می آود. اما وقتی به خانه برمی گردد و به دهان پدر نگاه می کند، می بیند که او هم دندان ندارد.

« قصر آشتی » برای مخاطب خود، آموختنی های زیادی به همراه دارد که با نثری شیرین و ساده عرضه کرده است. یاد دادن  صبر و انتظار برای رسیدن به جواب، از ظرافت های دیگر ماجراست که به کودک کم تحمل امروز و والدین عجول متذکر می شود.

بخش دوم داستان به شکل روایت در روایت از زبان پدر، با طرح قصه ی حضرت سلیمان و پیرترین لاکپشت دنیا ادامه می یابد و ماجرا با معرفی شخصیت پیامبر- پادشاه مسلط به زبان حیوانات در فضایی فراواقعی و سطحی بالاتر اززندگی روزمره، مفاهیم اخلاقی و فلسفی را بیان می کند. در این قسمت، هر ناممکنی امکان پذیر است و ملکه با اجازه از حضرت سلیمان، آرزوی پیرترین لاکپشت را برآورده می کند اما....

در شرایطی که « داشتن » به هر قیمت و از هر راهی، برای عده ای ارزش محسوب می شود و ذهن کودکان، زودتر از نسل های پیش، به طرف راه های کسب ثروت کشیده شده و خودخواهی و نادیده گرفتن حق دیگران، زرنگی نام می گیرد، « قصر آشتی » امکان تفکر و گفتگو درباره ی ارزش های اخلاقی را فراهم می آورد و « طمع » را به عنوان  صفتی رذیله به بچه ها می شناساند.

استفاده از ابزار هنر و شیوه های غیرمستقیم، با ایجاد زمینه های تفکر و انتخاب برای مخاطب، یکی از بهترین شیوه ها برای انتقال ارزش های انسانی و پایدار به شمار می رود. « قصر آشتی » با وجود ظاهری کودکانه و تصاویری ساده، در چنین مسیری قرار دارد و پاسخگوی نیاز والدینیست که به پرورش سجایای اخلاقی فرزندان خود اهمیت می دهند.

قصر آشتی در بیست وچهار صفحه با قیمت 17000 تومان وقطع خشتی در انتشارات کتاب نیستان به چاپ رسیده است.

کد خبر 4679564

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =