پروژه بام کرمان فعلا متوقف شده است

کرمان - مدیر کل محیط زیست استان کرمان گفت: پروژه بام کرمان در محدوده چهارگانه ما نیست اما فعلا این پروژه متوقف شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مرجان شاکری پیش از ظهر دوشنبه در اتوبوس مطالبه‌گری بسیج رسانه در جمع خبرنگاران با بیان این که عملکرد ما شفاف است و ما توقع نقد منصفانه را از رسانه‌ها داریم، بیان داشت: در ارتباط با محیط زیست ما بر اساس قانون موظف به یکسری اقدامات هستیم ما هیچ مخالفتی با تولید نداریم اما برای ما در اولویت نخست سلامت شهروندان و محیط زیست مطرح است.

وی افزود: در ارتباط با محیط زیست ما هرگز با حرف اقدام نمی‌کنیم لذا ابتدا آزمایش انجام می‌دهیم سپس مستند سازی می‌کنیم و در آخر اقدامات لازم را انجام می دهیم.

مدیر کل محیط زیست استان کرمان گفت: ما یک خط قرمز در محیط زیست داریم که اگر واحدی از آن عبور کند واحد آلاینده به حساب می‌آید که با آن برخورد خواهد شد به همین دلیل در ارتباط با معرفی واحد متخلف و آلاینده محیط زیست مماشت نمی‌کنیم برای این که سلامت شهروندان مهمترین اصل است و ما تابع قانون هستیم.

شاکری در پاسخ با سوالی در ارتباط با آلایندگی واحد کک سازی زرند اظهار داشت: این واحد سال‌ها بود که در لیست صنایع آلاینده قرار داشت اما با اقداماتی که انجام دادند میزان آلایندگی آن به حد استاندارد رسیده است.

وی در ارتباط با پروژه بام کرمان یادآور شد: ما درمواردی می‌توانیم نسبت به واحدهای متقاضی مخالفت کنیم که در مناطق چهارگانه ما باشند که این مناطق شامل پارک ملی، اثر ملی، پناهگاه امن و منطقه حفاظت‌شده هستند.

شاکری ادامه داد: در خصوص هتل‌ها و گردشگری ما کدبندی داریم لذا پروژه بام کرمان در محدوده چهارگانه ما وجود ندارد اما فعلا این پروژه متوقف شده است.

تکذیب وجود شکارگاه در منطقه خَبر

مدیر کل محیط زیست استان کرمان در ارتباط با مسایل زیست محیطی پارک ملی خبر یادآور شد: در این محدوده پروژه گردشگری در حال انجام است ولی شایعات در خصوص شکارگاه در این منطقه کذب است و وجود ندارد.

وی به سوال خبرنگاری در ارتباط با تخلف نماینده دولت قطر اشاره کرد و افزود: سایت پرورش هوبره در شهرستان سیرجان وجود دارد و سرمایه‌گذار آن قطری‌ها هستند لذا نماینده قطر تخلفاتی داشته که محرز شده‌ است و دولت قطر قرار شده نماینده خود را تغییر دهد.

شاکری گفت: صنایع باید ملاحظات زیست محیطی را بر طبق دستورالعمل رعایت کنند همچنین واحدهای آلاینده باید یک درصد از فروش سالانه خود را به خزانه دولت واریز کنند تا این مبلغ به روستاها و شهرهای محل استقرار این واحدها برگردد.

وی در خصوص انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری و بارگذاری آن بر تالاب جازموریان بیان داشت: ارزیابی تاثیرات زیست محیطی سد شهیدان امیرتیموری در ابعاد اجتماعی و فرهنگی در حال انجام است که در صورت موافقت بحث اثرگذاری آن بر تالاب جازموریان نیز بررسی خواهد شد.

لزوم اقدام مشترک کرمان و سیستان و بلوچستان در خصوص احیای تالاب جازموریان

مدیر کل محیط زیست استان کرمان در خصوص وضعیت احیای تالاب جازموریان نیز گفت: احیای تالاب جازموریان نیازمند اقدام جمعی است لذا سازمان‌های ذیربط باید با ما همکاری کنند احیای این تالاب در سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مورد موافقت قرار گرفت به همین دلیل برنامه پنج ساله‌ای در قالب سند گرد و غبار استان تصویب شد.

وی افزود: تالاب جازموریان در حوزه استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان واقع است لذا تنها کرمان نمی‌تواند در حوزه خود اقدام کند و هر دو استان در أین راستا باید برنامه‌های مشترکی داشته باشند.

شاکری گفت: فعالیت کارخانه مس خاتون‌آباد به دلیل آلایندگی بالا متوقف شده همچنین مش سرچشمه نیز آلاینده است لذا این کارخانه برنامه پنج ساله برای حذف سولفور از گازهای خروجی کارخانه را دارد و کارخانه اسید فعال شده است که در اواخر سال ۹۷ این کار انجام گرفته اما موارد دیگری از جمله آلودگی خاک پساب و .... در این واحد وجود دارد که در حال انجام اقدامات موثر در این خصوص است.

کد خبر 4679583

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =